LCG, yani Living Card Games denilen ve Fantasy Flight Games’in öncülüğünü yaptığı “janr”ın yeni temsilcisi Marvel Champions, sonunda döndü dolaştı Türkiye’ye de geldi. Üstelik NeoTroy Games tarafından Türkçe’ye çevrilmiş olarak geldi, iyi de etti, hoş geldi. Biz de cüzdanımızda bi şişkinlik var bu aralar niye böyle diyorduk, zamanlamayı da iyi denk getirdi.

Malumunuz LCG denilen meret, her ay çıkan expansion’larıyla bize zulüm eden bir musibettir. Steam’den daha fena bir cüzdan düşmanı varsa bu hayatta, o da bu oyun türüdür. Ama Marvel olunca iş, cüzdanı ortaya koyduk ve oyuna başladık.

 

MARVEL EVRENİNE KISA BAKIŞ

Çizgi romanlarını veya sinematik evrenini takip edenler bilir ki Marvel evreni dipsiz kuyudur. İyileriyle kötüleriyle bir dolu karakteri, uzun yıllardır birikmiş anlatacak çok hikayesi vardır bu evrenin. Son dönemde sinemadaki başarısıyla zaten gençlerin zihninde yerini çok sağlamlaştıran bu arkadaşın, bendeniz de bir müptelasıyım. Franchise’da tüketebileceğim her şeyi afiyetle tüketiyorum, hiç de utanmam yok bu konuda. Bence her anlamda büyük bir başarı örneğidir.

Velhasıl bu janr’da bir oyun yapmaları da kaçınılmaz sondu bence. Bu kadar hikayeyi anlatmaya one-shot bir oyun yetmez çünkü. Gel gelelim iyi de yapmışlar çünkü ortaya çıkan sonuç inanılmaz iyi.

AZICIK DETAY

Çok fazla oynanış anlatımına vs girmek istemiyorum, çünkü zaten misler gibi Türkçe kitapçığıyla geldi oyun. Oradan ıncığına cıncığına kadar okur, nasıl oynandığını öğrenirsiniz. Ama kısaca bahsetmek gerekirse, base game ile gelen bazı kahramanlarımız var. Spider Man ve Captain Marvel’ın hatta hazır, yapılı desteleri bile var. She Hulk, Black Panther, Iron Man gibi kahramanlar için de, o karakteri nasıl oynamak istediğimize bağlı olarak belli yönergeleri takip edip desteler oluşturabiliyoruz. Niye oluşturuyoruz bu desteleri?

Çünkü karşımızdaki kötü adamları tepelemek için bu destedeki özelliklere, güçlere ve arkadaşlarımıza ihtiyacımız var. Karşımızda ise bizim seçimimize kalacak şekilde, Ultron, Rhino veya Klaw olabiliyor. Onların da kendi desteleri, yani kendi güçleri ve kendi süper kötü arkadaşlarının desteği var.

Velhasıl bu iki deste kapışıyor ve yalnız biri kazanıyor. Amacımız seçtiğimiz kötünün hikayesini tamamlamak ve arkadaşı bu hikayenin bir aşamasında öldürmek.

BU KADAR MI?

Dediğim gibi oynanışa dair dünya kadar detay var. Kural kitabı benden daha iyi yardımcı olur. Ama oyundaki malzeme sayısı budur üç aşağı beş yukarı. Daha sonra pek çok küçük expansion ile yeni kahramanlar, yeni kötüler ve senaryoları ve bir adet de büyük expansion çıktı tabii. Henüz onları edinme fırsatım olmadı ama ilk siparişte birkaç expansion da almayı düşünüyorum.

Oyunda her kahramanın farklı özelliklerinin baskın olması, kendi destenizi oluştururken bazı kriterleri de göze almanıza neden oluyor. Mesela Spider Man’e bir deste oluştururken, Justice bazlı kartları kullanmak daha mantıklı olabiliyor. Çünkü karakterin orijinaldeki tabiatı bunun üzerine kurulu ve oyunda da özellikleriyle en koordineli çalışan kartlar Justice dünyasında. Gibi gibi…

NEYE BULAŞTIĞINI BİLMİYORSUN

Şöyle söyleyeyim, base game’i aldıktan sonra önünde iki seçenek belirecek:

1- Ana oyun ve belki 1-2 tane eklentisini daha alıp, tadını yeterince çıkarınca oyunu sal gitsin.

2- Bu çukura battıkça bat, yeni exp.’leri aldıkça al ve artık bu bir bağımlılığa dönüşsün.

Ben daha önce Lord Of The Rings’in LCG’sinden ilk seçenekle ucuz kurtuldum fakat bu yolda çoluğunun çocuğunun rızkını yiyenleri de gördü bu gözler. O yüzden iyi düşünün derim.

Ama base game mutlaka alınır ve oynanır onu da söyleyeyim. Oyunun tekrar oynanabilirliği epey yüksek. Rhino nispeten kolay bir rakip, ki onun da kendi içinde zorluk derecesi var, Klaw ve Ultron biraz uğraştırıcı rakipler. Yani oyunu aldığınızda “3 kere oynarım, 3’ünü de 1’er kez yenerim sonra eee” demeniz zor. Oyundan maksimum faydayı aldığınızda, parasının hakkını da verdiğini göreceksiniz diye düşünüyorum.

Oyun solo ve 2p harika çalışıyor, genelde de zaten insanlar en iyi oyuncu sayısı için solo veya 2p diyorlar. Ben 2 oyuncudan fazla sayıyla oynamam, çünkü gerek yok.

Oyunun kartları, bir avuç token’ı ve şu adını bi türlü aklımda tutamadığım küçük can kontrol dalgalarından var. Onun dışında kutusundan bir şey çıkmıyor ne yazık ki. Fakat koca bir board’a, player board’lara ve diğer ıvır zıvırlara ihtiyacı olmayan bir oyun zaten. Yine de para çokomel eğrisinde göz doyuruculuk kısmında özellikle bi dengesizlik var diyebilirim.

LCG zaten başta da dediğim gibi para tuzağı bi dünya. Bu eklentileri bir tane big box’a doldurup pekala satabilirler ama öyle işlerine gelmiyor. Böyle sündüre sündüre, yıllara yayarak o paraları cebimizden almak istiyorlar. Vereceğiz mecbur. 

Oyun çok keyifli, spider man ile rhino’nun ağzına swinging web kick ile vurmaktan daha büyük haz yok onu baştan söyleyeyim. Oyun BGG’den aldığı yüksek puanı da, sıralamada geldiği noktayı da sonuna kadar hak ediyor. Ve artık yurt dışlarından almak zorunda olmadan, 1-2 günde teslim alabileceğin şekilde oyuna erişebiliyor olmak da ballı kaymak zaten. Benim gönlümden de koca bir 9.2 puan kopuyor kendisine. Haydi afiyetle…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin