Uzun zamandır oyun günlerini gerçekleştiremediğimiz için eskisi kadar çok yeni oyun da oynayamaz olduk malum. Aynı sebepten ve birkaç farklı sebepten daha yeni yazı yazmak da zor oldu bu dönemde. Ama eşimle birlikte aslında pek çok 2 kişilik oyun oynadığımız gibi çok oyunculu oyunlarımızın da büyük bir bölümünü 2P deneyimleme fırsatımız oldu. 

Bizim gibi evde karı-koca ya da çift olarak takılmayı tercih edenler için bu dönem elimizden geçen oyunları anlatmaya karar verdim ben de. İlk arkadaşımız Mandala isimli 2019 çıkışlı abstract kutu oyunu. Hazırsak başlıyoruz.

BİRAZ BUDİZM, BİRAZ HİNDUİZM, BİRAZ SET COLLECTION

Öncelikle şunu söyleyeyim, Mandala 2 kişilik bir oyun. Solosu yok, 3-4 kişilik varyantları yok. Dümdüz iki kişiyle oynanıyor. Karşılıklı oturuyoruz ve eski Budist rahiplerin yaptığı gibi mandalalar yaratıp sonra tamamlandığında bu mandalaları bozuyoruz. Onlar bozmadan önce etrafında dua falan da ediyorlarmış, ama biz bunu yapmıyoruz çünkü ne alaka…

Oyunda iki adet mandala alanı var. 6 farklı renkteki kartlarımızı kullanarak, bu iki alanda mandalalar hazırlamaya başlıyoruz. Her oyuncu sırayla şu 3 hamleden birini yapıyor: 

1- Mandalalardan birinin kendi tarafındaki alana bir renkten istediği kadar kart açmak. Bu, oyunun alan kontrolü kısmı. Mandalada 6 renk de olduğunda kimin tarafında daha çok kart varsa o oyuncu mandalayı bozuyor ve oradan istediği kartları seçiyor. 

2- Mandalanın ortasında yer alan ve “dağ” denilen (neden bilmiyorum) alana 1 adet kart açmak. Burası nötr bölge aslında. Alan kontrolü kısmına bi etkisi yok. Mandala bozulurken kartları bu alandan alıyoruz. Buraya sadece 1 kart açılabiliyor ve kart açtıktan sonra 3 adet yeni kart çekerek elinizdeki desteye ekliyorsunuz.

3- Discard tabii ki. Baktınız ki elinizdeki kartlar hiçbir işe yaramıyor. Seçtiğiniz sayıda kartı atıp, o kadar yeni kart çekiyorsunuz.

MANDALAYI BOZMASI DERT, YAPMASI AYRI DERT

Kart açarken de belirli sınırlamalar var tabii ki. İstediğin renkte kartı istediğin alana koyamıyorsun. Şöyle ki bir mandala alanında 3 farklı kısım var. Oyuncunun önündeki kısım, rakibin önündeki kısım ve dağ denilen ortadaki kısım. Örneğin kırmızı renk, bu 3 kısımdan birinde varsa, sadece o kısımda olabilir. Yani dağda varsa, oyuncular kendi önlerindeki kısma kırmızı kart açamıyorlar. Sadece dağa kırmızı eklenebiliyor. Oyunculardan birinin önünde varsa eğer, diğeri kendi önüne veya dağa o renkte kart oynayamıyor. 

Gibi gibi… Öteki türlü fazla kolay olurdu zaten. Bu sınırlama, oyuna planlamayı da dahil ediyor. Çünkü doğru planlama yapmayan oyuncu, bir hamlesini 3 numaralı discard hamlesi olarak kullanmak zorunda kalıyor ve resmen 1 turunu ziyan ediyor.

Oyunda iki mandala alanı dışında bir de nehir denilen alan var. Buna niye nehir dendiğini biliyorum (oley!). Eski rahipler mandalalarını tamamlayıp, dualarını edip, mandalayı bozduktan sonra, yapımında kullandıkları tüm taşı çakılı kumu falan kavanozlara doldurup nehre döküyorlarmış. Bilin bakalım hangi nehir? Neyse…

Nehir alanı şu işe yarıyor. Oyunun başında aldığımız 6 kartlık deste haricinde 2 adet daha rastgele dağıtılmış kartımız oluyor. Bu kartlar bizim puanlamada kullandığımız mandala renkleri. Bir mandala tamamlanıp bozulduğunda, oyuncular sırayla o mandalanın dağ kısmındaki kartlardan birer renk seçip alıyorlar. 2’den fazla renkte kart varsa, aynı sırayla renk seçmeye devam ediyorlar. Sonra bu renkli kartlardan biri nehirdeki 6 boş kutudan birinin içine yerleşiyor ve oyun sonu puanlamasında o rengin çarpanını bize gösteriyor. Böyle anlatınca gerçekten karışık geliyor ama aslında çok kolay. 

Şöyle örnek vereyim: 

Birinci oyuncu tamamlanan mandaladan sarı renkte olan kartları seçti. 2 adet sarı kart vardı ve o kartları alıp birini 1 numaralı kutuya yerleştirdi, diğerini ise oyunun başında çektiği 2 kartın olduğu alana koydu. Bu oyuncunun oyunun başında çektiği o iki karttan 1’i daha sarıydı böylece o alanda 2 adet sarı kartı olmuş oldu. Yani: 1 x 2 = 2 puanı var oyun sonunda. Bir sonraki mandaladan kırmızı kartları aldı, 4 kırmızı kart vardı. 1 tanesini 2 numaralı alana koydu diğerlerini hanesine. 2 x 3 = 6 puan. Gibi gibi…

En çok puanı toparlayan kazandı gitti.

İKİ KİŞİLİK OYUNLAR İÇİNDE YENİ FAVORİMİZ

Başta da dediğim gibi bu dönem çok 2 oyunculu oyun oynadık ama bu arkadaş gerçekten yeni favorimiz oldu. Büyük bir desteden kart çekmeye dayalı olduğu için biraz şans faktörü var. Ama iyi strateji ve doğru kararlar, kötü çekilmiş kartların yarattığı sorunları ezer geçer. Çünkü tam bir planlama oyunu. 

İkinci olarak bahsetmek istediğim şey, oyunun kumaş board’u. Pax Pamir dışında kumaş üstünde oynadığım tek oyun. Gerçekten farklı bi havası var. Fakat artwork maalesef biraz zayıf. Mandala kelimesini duyunca insanın iştahı kabarıyor, renk cümbüşü herhalde diyorsun. Yok öyle bir şey. Basit çizimler, 6 tane renk, zaten abstract olan oyunu iyice abstract’laştırıyor. Çok göze hitap ediyor diyemiyorum o yüzden.

Küçük bir kutu ama oyun gerçekten keyifli. Oyunu anlatmak 5 dakika kadar sürüyor ama bir oyunu demo oynamakta fayda var. Oynanışa hakim olmak gerekiyor çünkü. Bazı oyunlar 10 dakika sürüyor bazı oyunlar yarım saat. Biz genelde üst üste birkaç oyun oynar vaziyetteyiz şu an. Çünkü insan hırs yapıyor. 

Oyunun BGG puanı 7.7 ve abstract oyunlar listesinde 9. sırada. İlk 10’da olmaması hayret verici olurdu zaten. 2 kişilik bir oyunu, bu kadar oynanır hale getirmek kolay bir şey değil çünkü. 

Benden de bir 8.2 aldı bu arkadaş. Üzücü kart tasarımları yüzünden daha fazla veremiyor insan maalesef. Fakat oyun genelde evde oyun oynayan ve genelde 2p oynayan herkesin kütüphanesinde bir yeri hak ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin