Kutu oyunu hobisine yeni giren oyuncuların ve hafif oyun sevenlerin dostu Başlama Vuruşu’nda geçtiğimiz bölümlerde Stone Age, Santorini, Barenpark ve Cryptid’ten bahsetmiştik. Bu yazıda yine çok keyifli, hem öğrenmesi hem de oynaması kolay, ama iyi oynaması meziyet gerektiren bir kutu oyunu ile karşınızdayım.

Century: Spice Road, 2017’de başlayan Century serisi oyunlarının ilki. Bu oyundan sonra Century ismiyle yanlış hatırlamıyorsam 3 kutu oyunu daha çıktı ve devamının da geleceğine dair söylentiler var. 

Peki nedir bu Century: Spice Road? Ne yer ne içer, biraz ondan bahsedelim.

Oyunun tüm parçaları 3 aşağı 5 yukarı bu kadar

BAHARAT YOLU’NA GİRİŞ

Oyunumuz 2 ile 5 kişi arasında oynanabilen bir, kart toplama, set yapma ve kontrat tamamlama oyunu. İçinde “engine building” denilen, Türkçe’ye nasıl çevrileceğinden tam olarak emin olamadığım bir mekanizma daha var ki özetle şu aslında: Oyunda birbiriyle koordineli çalışacak kartlar toplamak istiyorsunuz ki arka arkaya oynadığınızda daha etkili hamleler yapabilin.

Oyunda her oyuncu, bir kervanı yönetiyor. Hepimiz kervanımıza işinin ehli tüccarlar katarak güçlenmek ve doğru alışverişleri yaparak kontratların üzerindeki mal taleplerini karşılamak istiyoruz. 

4 adet farklı ticaret malı, 4 farklı renkteki küplerle sembolize edilmiş. Sarı, kırmızı, yeşil ve kahverengi küpler, yazdığım sırayla en ucuz ürünlerden en pahalıya doğru gidiyor. Her oyuncu, elinde iki adet kartla oyuna başlıyor ki bu kartlar her oyuncu için aynı. Kartlardan biri, oynandığında iki adet sarı küp almanızı, diğeri ise oynandığında kervanınızdaki 2 herhangi renkteki malı, bir üst seviye malla takas etmenizi sağlıyor. 

Masanın ortasında iki sıra halinde dizili başka kartlar da var. Bu kartlardan alt sıradakiler, oyun içinde sıra bizdeyken yerden alıp destemize katabildiğimiz ticaret kartları. Bu kartlar da tıpkı başlangıçta elimizde olan kartlar gibi oynandıklarında küp almamızı, küplerin değerini yükseltmemizi veya belli rekte küpleri başka küplerle takas etmemizi sağlıyorlar. Yerdeki bu kartlardan en soldaki her zaman bedava iken, yanındaki kartlardan birini alabilmek için, soldan başlayarak almak istediğiniz karta kadar es geçtiğiniz her kartın üzerine bir adet herhangi renkte mal bırakmanız gerekiyor.

Bu kartları toplamak ve oynayarak farklı renklerde küpleri almak aslında nihai amacımıza yarıyor: Bir üst sırada bulunan kontrat kartlarını tamamlayarak oyunu kazanmamıza.

Sağ üsttekiler tamamlamaya çalıştığımız kontrat kartları

ONA REDDEDEMEYECEĞİ TEKLİFLER YAPIN

Kontrat kartlarının üzerinde iki adet sembol bulunuyor. Biri o kontratı tamamlamak için ihtiyaç duyduğumuz küplerin renkleri ve miktarını gösterirken diğeri de o kartın puan olarak değerini gösteriyor. 

Bir kontratı tamamlamak için gerekli küpleri topladığınızda, o küpleri teslim edip kartı alıyorsunuz. En soldaki kartların yukarısında altın paralar, bir sağındaki kartların yukarısında ise gümüş paralar bulunuyor. Bu iki karttan birini aldığınızda yukarısındaki parayı da alıyorsunuz ve kartlar sola doğru birer kayıyor. 

Oyunda belli miktarda kontratı tamamlayan (2 kişilik oyunda 6, diğer oyuncu sayılarında 5 adet olması lazım) ilk oyuncu oyunu bitiriyor. Devamında her oyuncu tamamladıkları kontratların üzerindeki puanları ve altın veya gümüş paraları sayıyorlar. Altın paralar 3, gümüş paralar 1 puan değerinde. Kimin oyunu sonlandırdığına bakılmaksızın, en yüksek puanı alan oyuncu oyunu kazanıyor.

Century serisinin diğer oyunları

KERVAN YOLDA DÜZÜLÜR

Century: Spice Road’un kurallarını, hiç kutu oyunu bile oynamamış birine öğretmek aşağı yukarı 5 dakika sürüyor. Anlaması ve oynamaya başlaması epey hızlı bir oyun. Bir kart oyunu olmasına rağmen, masada epey yer kaplayarak tahtası olan bir oyun oynuyormuşsunuz gibi hissettirdiğini söyleyebilirim. 

Oyunun BGG puanı 7.4 ve tüm oyunlar arasında 235. sırada (3 Mayıs 2020 itibariyle) bulunuyor. Sıralamasından ve puanından bağımsız konuşacağım çünkü bence puan olarak daha yüksek bir puan hak ediyor ki BGG puanlamalarına göre bu puan da hiç fena değil.

Ben oyunu farklı farklı ekiplerle ve oyuncu sayılarıyla oynadım. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki ideal oyuncu sayısı 4. 2 ve 3 kişi ile de çok keyifle oynanıyor fakat 4 kişi gerçekten kıran kırana geçiyor. Alttaki kartların kapış kapış gittiği, üstteki 1 kontrata bazen aynı anda 4 kişinin ulaşmaya çalıştığı muazzam mücadelelerin yaşandığı bir oyun halini alıyor. Ki ağırlığı “1.7” olan hafif bir filler oyun için bunu başarabilmek gerçekten muhteşem. Şöyle düşünün, 4 kişilik bu bahsettiğim bir adet oyun taş çatlasa 40 dakika sürüyor. Ama dolu dolu geçen bir 40 dakika oluyor.

Oyun, daha önce hiç kutu oyunu oynamamış bir arkadaşınıza rahatça oynatabileceğiniz ve muhtemelen kutu oyunlarını sevdirebileceğiniz bir oyun. Ve farklı türlerde oyunlarda, biraz daha gelişmiş versiyonları bulunan kart toplama ve “engine building” gibi mekanizmalara aşinalık kazanmanızı sağlayacaktır. 

Daha ağır oyunlar oynayan ama araya hafif ve eli yüzü düzgün bir oyun almak isteyenler için de çok iyi bir seçenek olduğunu söyleyebilirim. Oyunun ne yazık ki Türkçe baskısı yok. Oyunu yurt dışından temin etmek gerekiyor. Ama yurda getirmek ve masaya koymak için harcadığınız tüm enerjiye ve paraya değiyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin