Karantina günlerinde bir kaç defa oynayıp vaktimi boşa harcamadığımı düşündüren The Magnificent oyunu ile yazı kariyerime başlamaya karar verdim. Umarım oyunu tanıtmayı ve size oynatmayı başarabilirim.themagnificent

Ana mekanik olarak zar seçme kullanılan bu oyunda 4 farklı renk kullanmışlar. Yine aynı renklerde değerli taşlar kullanarak oyunu renklendirmişler ve malzeme kalitesi olarak da çok başarılı yapılmış.

Yine oyun kutusunun içinde düzenlenmesine yardımcı olması için ekstra bir kutu da koymuşlar. İlk görünümden 10 puan vererek başladığım bu oyunu kullanılan mekanikleri yazarak anlatmaya karar verdim. Zarları atarak başlıyoruz. İyi eğlenceler.

Mekanikler

Zar seçme : Oyunun ana mekaniği tur başında atılan zarlardan birini seçerek hamle yapmak üzerine kurulu. 4 farklı renkte zarımız var. Bunlardan 1 tanesi için joker tanımını kullanabiliriz. Zar seçme bölümüne ekstra bir mekanik eklenmiş. Eğer seçtiğiniz zarlar aynı renkteyse onları toplayıp daha gelişmiş hamle yapabiliyorsunuz. Örnek olarak ilk seçtiğiniz zar turuncu 6 ise 6 gücünde bir hareket yapıyorsunuz. Daha sonraki turunuzda yine zarınız turuncu 6 ise ikinci hareketiniz 6+6 12 gücünde oluyor. Farklı renkte zarlar toplanmıyor. Joker zarımız da seçildiği turda istediğiniz bir renk ile eklenerek güçleniyor ama daha sonraki seçimlerinizde işlevi olmuyor.

Pay day : Her seferinde en büyük zarı seçip daha güçlü hamleyi yapmayı kim istemez ki.. İşte tam bu durumda tur sonu zar toplamınız kadar para ödeme mekaniği devreye giriyor ve hop arkadaş ya paranı ya puanını diyor. Yine oyunda da görüldüğü gibi paramız yoksa nefes almak bile yasak. Yandaki örmekte gördüğünüz gibi 2 adet turuncu, 2 adet yeşil toplamları 12 ve 10. Büyük olan 12’yi ödüyoruz.

 

Tetris : Oyunda sıramız geldiğinde yapmayı seçebileceğimiz 3 farklı hamle var. Bunlardan ilki inşaat. İnşaat yaparken 3 renkte 1er büyük ve 1er küçük parçadan oluşan 6 farklı karodan zar gücümüz kadar alabiliyoruz. İlk koyduğumuz karoya birleştirerek kendi tahtamız üzerinde bonusları da almaya çalışarak yerleştiriyoruz. Burada geometric yeteneklerimiz ile harikalar yarattığımız gibi rezil de oluyoruz.

 

Rondel : İkinci aksiyonumuz travel. Travel aksiyonunu yancı aksiyon olarak da düşünebiliriz. Bize oyun sonu hiç puan kazandırmayan fakat tetris ve performans sergileme aksiyonlarını yapmamız için zemin hazırlayan aksiyon olduğu için bolca yapmak zorunda kalıyoruz. Bu aksiyon ile çadır ve renkli taşlar kazanıyoruz.

 

 

 

Performans sergileme (görev yapma) : Oyunda 2 ana puan mekanizmasından biri aldığımız görevi yapma. Görevlerde 6 farklı karonun şekilleri ve/veya renkli taşlarımız var. Bu farklı karoları inşaat hamleleri ile, taşları ve tenteleri de travel(rondel) hamlesi ile topladıktan sonra zarımızı görev yapmak için harcıyoruz. Tabi oyunun genel mantığı olarak zarımız ne kadar büyükse aynı anda o kadar fazla görev yapma şansına sahip oluyoruz O da sağda gördüğümüz şekilde düzenlenmiş.

 

Yeni kart ve özellik alma, yeni birinci oyuncu : Her tur sonunda en iyi performansı sergileyen oyuncudan en düşüğe doğru yeni bir master kart ve yanındaki işçi özelliği seçiliyor. Bu özelliği en son seçen kişi de tura ilk başlama şansını kazanıyor. Turlar saat yönünde ilerliyor ama isterseniz bunu kart seçme sırasının yani en iyi performansın tersi şeklinde de yapabilirsiniz. Kart özelliklerinde zara 2 ekle, 1 taş al, zarı istediğin renkte kullan gibi özellikler var. Ayrıca yanında işçiler için özellikler de geliyor. İşçi özellikleri oyuna en enteresan katkıyı yapan özellikler olarak görülebilir. Oynadığınız oyunun öncekinden farklı olmasına da büyük katkı sağlıyor.

Master kartlar: Oyun başında 4 tane master kartımız oluyor ve bu kartlar bizim için görevler kadar hatta belki daha fazla önemli. Bu kartların üst tarafında seçtiğimiz zara verilen geliştirmeyi gösteriyor. Alt tarafında ise tur sonunda gerçekleştirmemiz için bir hedef var ve bu hedeften kaç puan alabileceğimizi gösteriyor. Her tur bir tane yeni alıp, o an elimizde olan 5 karttan birini puanlayıp elimizden çıkarıyoruz. Oyun boyunca toplam 3 defa master kart puanı alıyoruz. Oyun bittiğinde de elimizde kalan 4 master kartın puanlarının yarısını alıyoruz. Kabaca 5 master kart puanlıyoruz diyebiliriz. 120-150 arası puanla biten bu oyunda 75-90 arası puanı burdan alıyoruz şeklinde düşünürseniz oyunun en önemli bölümü bu kartlardan aldığımız puanlar.

Zar geliştirme : Her zar seçme oyununda olduğu gibi bu oyunda da şansımızı arttırmamız için gerekli bedava aksiyonlar mevcut. Rondelde kazandığımız taşların her biri kendi renk zarına 2 ekliyor. Aynı şekilde joker renk taş da istediğimiz zara iki ekleyebiliyor. Her taştan maksimum 3 adet biriktirebiliyoruz.

İşçi özellikleri : Oyuna ayrıca bir adet işçi ile başlıyoruz ve yenilerini belli hamlelerle alabiliyoruz. Bu işçiler genel bölgede (sağda) bulunan 5 farklı zar özellik için kullanılabildiği gibi oyun başında seçtiğimiz 1 adet ve yine her tur sonunda seçtiğimiz 2 tane ekstra bölgeyi kullanabiliyoruz. İşçiler birbirini engellemiyor başkasının kullandığı bölgeyi kullanabiliyoruz fakat tek istisna olarak eğer bir geliştirmede sınırlı sayıda işçi kullanmanız gerekiyor ise o bölgeyi tekrar kullanamıyorsunuz.

 

Oyunu anlama, ustalaşma ve zorluk seviyesi

İlk olarak oyunu ilk oynadığımda vasat bir oyun olduğunu düşündüm, karantina günlerinde ikinci defa oynadığımda oyunu daha iyi anladım ve çok beğendim. Oyun 3 turda tur başına 4 hamle yapılan bir oyun. İlk oyunun ortalarında kavranabilecek kadar basit bir oyun. Ayrıca oyunu anlatmak da çok basit. Fakat hamleleri çok kolay olmasına ragmen hamlelerin birbiri ile sinerjisini kavrama, hangi sıra ile hangi hamlenin yapılacağını anlama bir kaç oyun alıyor. Anladıktan sonra da çok değişkenli bir probleme dönüşüyor. Solo oynamadığınızda insan seçimleri de problem dahil olunca nur topu gibi bir yarış başlamış oluyor.

Oyunun anlaşılması ve anlatılması için kolay(4/10) diyebilsem de oyunda bir kaç farklı kulvar ve her kulvarda ayrı puan yarışı olduğu için ustalaşma seviyesine orta (6/10) demek gerektiğini düşünüyorum.

Tekrar oynanabilirlik

Bu konuda hala yeterli tecrübem yok. Ama 3. Oyunda ilk 2 oyundan tamamen farklı bir strateji denedim ve maksimum puanı aldım. 4. oyunda ise 3. oyuna benzer strateji denerken oyun beni farklı bir yöne götürdü. Tamamen farklı strateji dediğim de zaten toplamda yaptığım 3 farklı hamleyi farklı sırayla yapmak ama bunları yaparken işçi özellikleri ve kart özellikleri seçimleri değiştirmeme sebep oldu. Her oyunda farklı kart/işçi özelliği olsa da en fazla 10 oyundan sonra tekrara gireceğini düşünüyorum. Ama başlangıç seviyesi oyuncuların orta seviyeye geçmesine yardımcı olacak bir oyun olduğu için raflarda yerini alabilir.

Son söz olarak farklı oyunlar oynamayı seven oyuncuların en az 2-3 kez oynayarak denemesi gereken bir oyun olduğunu düşünüyorum. Veee bu nadide parçaya 7.5 puan verip uğurluyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin