Yeni Kickstarter projeleri, Online fuarlar ve son gelişmeler Meepspaper 22’de. Keyifli okumalar.

2020 Online Con’ların Yılı

Covid sebebiyle kutu oyunu hobisinin en önemli fuarlarından Gencon ve Spiel‘in yanında Dicetower East ve BGGCon’un bu yıl yapılmayacağı haberleri ne kadar bekleniyor olsa da herkesi üzmüştü. Şimdi ise bu organizasyonlar teker teker hobicileri bir araya getirecek dijital “alternatif fuar”lar için kolları sıvamış durumdalar.  Gencon ve Spiel şimdilik sadece normal fuar tarihlerinde (sırasıyle Temmuz ve Ekim) dijital fuarın olacağını duyurdu ama detayları belli değil. Dicetower ve BGG bir işbirliği yaparak Haziran sonunda Tabletopia, Discord ve Tabletop events kullanarak büyük bir dijital orginazyon hazırlığında olduğunu duyurdu.

Bu online orgizasyonlar başarılı olursa, her ne kadar fuarların yerini almayacaksa da bu organizasyonlara katılamanlar için kalıcı güzel bir alternatif olarak devam edebilir ilerleyen yıllarda.

Ayrıca şu anda BGG.CONline devam ediyor. Canlı yayında bir çok oyunun oynandığı ve tanıtıldığı organizasyonun tüm yayın akışına şuradan ulaşabilirsiniz.


Spiel Des Jahres

En eski kutu oyunu ödüllerinden olan Spiel Des Jahres bu yılki adaylarını açıkladı. Aile oyunu kategorisi için Reiner Knizia’nın “legacy” janrındaki oyunu My City, Uwe Rosenberg’in soyut strateji oyunu Nova Luna ve 2 yeni tasarımcının Pictionary gibi çizimli parti oyunlarına biraz daha derinlikli yorumu diyebileceğimiz Pictures var. Sıkı oyun meraklılarının kategorisi olarak bilinen “Expert” kategorisinde ise adaylar zar-at ve çiz mekanikli “Cartographer: A Roll Player Tale”; Golden Geek ödüllerinde de bir çok kategoride aday olup en iyi coop oyun ödülünü alan kart oyunu The Crew: The Quest for Planet Nine ve son olarak oyun eleştirmeni ShutUp&Sitdown’un anlata anlata bitiremediği zengin hikayesi ve Game of Thrones vari oyuncu çekişmeleri ile öne çıkan The King’s Dilemma var.
Kazananlar 20 Temmuz’da açıklanacak.


tinyepicpiratesTiny Epic Pirates

Scott Almes’in Tiny Epic Kingdoms ile başlayan Tiny Epic serisinin son oyunu Tiny Epic Pirates. Tasarımcının oldukça küçük bir kutuda ve nispeten uygun fiyata sunduğu büyük kutulu oyunların ziplenmiş versiyonu gibi olan Tiny Epic serisi hem taşınabilirliği hem de boyutunun çok daha üstünde derinlik sunması ve başarılı görsel tasarımları ile hobide kendine has bir yer edindi. Tiny Epic Pirates’ta korsan temasını değişken bir harita ve oyunculara özel değişken rondel mekaniği ile ortaya koymuş tasarımcı. KS kampanyası yeni başlamış olmasına rağmen 9bin kişiden 450k USD toplamış durumda. Son günü 10 Haziran.


euthia

Euthia: Torment of Resurrection

Yeni iki Çek tasarımcının ilk oyunu Euthia KS’ye çıktığı ilk 10 günde yaklaşık 3bin kişiden 240k USD toplamış durumda. Tasarımlarına güvenen ve KS’ye oyuncuların sadece bir kaç tasvire bakıp girmesini istemeyen tasarımcılar oyunu test edilmesi için Tabletopia‘ya ücretsiz olarak koymuş. İlk yorumlar oldukça olumlu olması ve kült oyun Mage Knight’a benzer olması oyunu öne çıkarmış gibi duruyor. Kampanyanın son günü 2 Haziran.


Çifte Kavrulmuş Maharaja

Ünlü tasarımcılar Wolfgang Kramer ve Michael Kiesling’in 2004 yapımı oyunu Maharaja yine ünlü tasarımcı Simone Luciani desteği ile elden geçirilip bir kaç yenilik eklenerek yeniden piyasaya çıkıyor. Bu 3 ismin emeğinin geçiyor olması bile bir çok kişi için oyunu almaya yeterli olacaktır. Oyun kısaca tarihi Hindistan’da geçen bir alan kontrolü oyunu. Oyuncuların farklı bölgelere yapılar inşaa etmesi hem de Maharaja’nın hangi bölgenin hangi sırayla gezeceğini(puanlama yapılacağını) planlaması ve manipule etmesi gerekiyor. Oyunun 2004 versiyonunun da hayranları varken bu yeni versiyonu çok daha yüksek üretim kalitesi ve rafine edilmiş kuralları ile çok daha iyi olmaması işten değil. Cranio Productions’ın çıkaracağı oyun şu anda KS’de ve yaklaşık 3000 kişiden 100k USD toplamış durumda. Kampanyanın son günü 2 Haziran.


Sea of Legends seaoflegends

Wizkids’in kurucusu ve bir çok oyun firması kuran ve oyun geliştiren veteran Jordan Weisman’ın yeni projesi Sea of Legends. Ryan Schapals ve Zach Weisman adlı iki genç tasarımcı ile birlikte geliştirdikleri derin hikayeli ve uygulama destekli korsan temalı bir macera oyunu. 1-4 kişilik ve 90-120 dk civarı süren oyunun BGG forumlarında henüz çıkmamış olsa da şimdiden yere göğe koyamayan ve yerin dibine sokanlar safları belli etmiş durumda. Oyundaki uygulama desteği oyundaki gelişmeleri takip ediyor, hikayeyi sürüklüyor ve Monkey Island’ı çağrıştıran sempatik görsel tasarımı ve oldukça dikkat çekici minyaturleri ile ilgil toplayan oyun sert etkileşim içerse de hikayede yer yer müşterek olarak bir şeyler başarmayı gerektiyormuş. KS’de ilk 15 günde 2500 kişiden 300bin USD’ye yakın bir para toplamış durumda. Kampanya 4 Haziran’a kadar devam ediyor.

seaoflegends

seaoflegends

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin