İdeal Ticket to Ride oyun seansı (kaynak: https://boardgamegeek.com/image/834798/ticket-ride)

Genelde herkesin kutu oyunlarını yeni bir arkadaşına, tanıdığına anlatacağı zaman seçtiği hızlı anlatılan, hızlı oynanan, ilk oynandığında keyif veren çok defa oynandığı zaman bile hâlâ keyif veren bir oyun vardır. Gateway (giriş seviyesi) oyun olarak da anılan bu tür oyunlar (bkz. Başlama Vuruşu oyunları) arasında en uzun zamandır piyasada olan, onbinlerce kişiyi kutu oyunlarına kazandırmış biri de Ticket to Ride‘dır. Şahsen benim de 10 küsur yıl önce Eurogame’e ilk adım attığımda yanlış hatırlamıyorsam ikinci oynadığım oyundu. Aradan geçen yıllarda kaç kişiye anlattığımı açıkçası ben de unuttum. Kabul ediyorum bir miktar Ticket to Ride hayranı olduğunu söylemem herhalde abartı olmaz (ek paketlerinin ne kadarı var diye sormayın, genelde hangileri yok diye soruyor tanıyanlar 🙂

Piyasaya çıktığı 2004 yılından itibâren o yılın Spiel des Jahres ödülünü alıp çok hızlı popüler olmuş olan Ticket to Ride, aradan geçen 16 yıl sonrasında bile BGG’de 160. sırada bulunmakta. Aradan geçen yıllarda günümüzde 16 tam kutu 8 adet ufak eklenti paketi, bilgisayar oyunu, cep telefon oyununa sahip devasa bir seri hâline gelmiş durumda. Ülkemizde de 2019 yılında Ticket to Ride: Europe versiyonu ile Türkçe olarak piyasaya çıkan serinin bu yazıda ana iki oyunu olan Ticket to Ride ve Ticket to Ride: Europe‘a biraz bakıp, inceleyip, üzerine konuşacağız.

Ticket to Ride

İlk oyun olan Ticket to Ride 2 ilâ 5 kişi ile oynanmakta ve oyunun en temel kurallarına sahip (yukarıdaki videoda oyunun kurallarını bulabilir ve nasıl oynanır hızlıca öğrenebilirsiniz).  19. yy ortaları, sonları gibi bir zaman diliminde Amerika Birleşik Devletleri haritası üzerinde oynadığımız oyunda genelde uzun yollar ve bol puanlar kazanmak içten bile değil. Öte yandan harita epey birbirini bloklamaya açık. Görevlerinizi yaparken (ticket kartları) epey dikkatli olmanız gerekiyor, eğer fazla hırslı davranır ya da korkunç kötü ellerle yakalanırsanız ciddi ceza puanları yemeniz işten bile değil.

Big Bang Theory’de ara ara çıkan kutu oyunu seanslarında Ticket to Ride!
IT Crowd’da Moss’un masasının arkadasındaki karman çorman eşyaların en üstünde hep bir Ticket to Ride bulunur! Boşuna IT’ci olmamış :))

Piyasaya çıktığı zamandan bu yana 16 yıl geçmiş olmasına rağmen serinin en sevilen oyunlarından birisi durumunda. Bu versiyonun tanınmışlığını konusunda biraz daha fikir vermesi açısından Big Bang Theory dizisinde iki defa sezon 6 bölüm 10’da ana ekip tarafından oynandığını söyleyebiliriz 🙂 (Bilenler için İngiliz IT Crowd dizisinde de arka planda hep bulunur ama hiç oynandığı görülmemiştir).

Ticket to Ride: USA 1910

Ticket to Ride: USA 1910 kutu içeriği (evet ufak bir kutusu var)

Oyunun 2006 yılında bir de Ticket to Ride: USA 1910 isimli bir eklenti paketi de bulunuyor. Yeni görevler ve en çok görevi bitiren oyuncuya verilen ikinci bir oyun sonu ödülünü de içeren bu versiyon ana oyunu sevenler için genelde kaçırılmayacak bir fırsat. Görev kartlarını çeşitli şekilde harmanlayarak oyunu epey farklı hedeflerle ve aşırı yüksek puanlarla bitirebiliyorsunuz.

Ticket to Ride: 10. yıl versiyonu vagon parçaları :DD

2014 yılında da çok daha kaliteli parçalar ile ana oyun ve USA 1910 eklenti paketi birleştirilip Ticket to Ride 10.yıl versiyonu olarak da piyasaya sürüldü. Metal kutular içinde gelen muhteşem güzel boyanmış farklı şekilerdeki plastik vagonlar hakikaten inanılmaz güzel kalitede tabii dolayısıyla da kutunun fiyatı da el yakıyor. Koleksiyoncular için olmazsa olmaz bir versiyon.

Ticket to Ride: Europe

2005 yılında bu defa Ticket to Ride karşımıza gene 2 ilâ 5 kişilik Avrupa versiyonu ile çıktı (yukarıdaki videoda oyunun kurallarını bulabilirsiniz). Kendisini ilk oyundan ayırt edebilmek için ek deniz yolu, tünel, istasyon ve uzun görev kuralları ile çıkan Ticket to Ride: Europe, ana oyuna göre aslında daha affedici ve kolay oynanan bir versiyon diyebilirim. Görevleri tamamlama esnasında başka bir oyuncu sizi bloke ederse istasyon mekaniği ile derdinizden az bir bedele kurtulabiliyorsunuz. Özellikle tünel kuralı oyunun anlatımını bir tık karmaşıklaştırsa da (genelde anlatırken hep burada insanları kafası karışıyor, ya da burayı bir türlü iyi anlatamıyorum) gene de üç aşağı beş yukarı ana oyunun karmaşıklık seviyesinde diyebilirim.

Ticket to Ride: Europe haritasında doğu avrupa

Coğrafyasından herhalde olacak Ticket to Ride: Europe ana oyuna göre benim daha çok hoşuma giden bir versiyon. E tabii haritada ülkelerin, şehirlerin yerleri coğrafyaya göre olması (İsviçre’ye bağlanan yolların tünel yolu olması aynı zamanda akdeniz üzerinde deniz yollarının olması gibi ilginçda bulunuyor), Türkiye’ye âit İstanbul, Ankara, İzmir ve Erzurum’un bulunması da oyunu biraz daha sempatik hâle herhalde getirmiş olabilir.

Bir dakika, Constantinapolis ne ya?!?

Burada oyun haritasında İstanbul ve İzmir’in isimlerinin Constantinapole ve Smyrna olarak verilmesi konusunu da atlamadan geçemeyeceğim. Bu isimlendirme genelde Türk oyuncularının hızlıca “Bu ne yaaa, ne biçim oyun yapmış cahil avrupalılar. Burasının ismi İstanbul’dur! (ULAN)” gibi tepkiler vermesine sebep olan bir durum. Oyun 1900’lü yıllarında geçtiği için oyundaki şehirlerin o zamanki uluslararası isimleri kullanılmış (ör: Günümüz Polonyasındaki Gdansk şehri o zaman Alman İmparatorluğu içinde kaldığı için Danzig olarak geçer).

1905 tarihli bir İstanbul/Konstantiniyye/Constantinapolis kartpostalı

Genelde az bilinen bir gerçek olarak Türkiye Cumhuriyeti öncesinde Osmanlı Devleti İstanbul için bir çok isim (Konstantiniyye, İstanbul, Darül-Saade, Darül-İslam, Payitaht vb… ) kullanmaktaydı. Osmanlı Devletinde Konstantiniyye en çok kullanılan isimlerden birisiydi. Uluslararası politikada da şehrin ilk ismi olan Constantinapolis kullanılmaktaydı. Türkiye Cumhuriyeti 1930 yılında hem ülke içinde hem yurtdışında şehrin isminin resmî olarak İstanbul olarak kullanılmasını istedi. Hatta bu değişiklik konusunda 1953’den kalma ünlü bir şarkı (Istanbul, Not Constantinople) bile vardır 🙂

İzmir – Smyrna konusu da başka bir yazıya kalsın, bir yazı için bu kadar tarih bilgisi yeterli olacaktır 🙂

Ticket to Ride: Europa 1912

Ticket to Ride: Europa 1912 kutu içeriği (renkli parçalarda depolar)

Bu versiyonun da 2009 yılında Ticket to Ride: Europa 1912 isimli bir eklenti paketi bulunuyor. USA 1910 versiyonunda olduğu gibi burada da ek görev kartlarıyla oyun daha renklendirilmiş. Ayrıca oyunculara bir de yeni depo tokenları verilmiş halde. Bu depo kartlarına fazladan kart yerleştirip kart biriktirebiliyoruz ve bir oyuncu bu depoların olduğu şehirlere yol yaptıklarında deponun üzerindeki kartları da 1 depolarını harcayıp fazladan alıyor. Oyunun sonunda kullanılmamış depo kartları en fazla olan oyuncu da fazladan 10 puan alıyor. Oyunu daha da ilginç bir hâle sokan ek bir mekanik diyebilirim.

İlerki Bölümler: Eklenti Paketleri!

Genel bir bakış ile ana Ticket to Ride oyunları bu şekildedir diyebiliriz. İlerleyen yazılarımızda serinin büyük ve küçük eklenti paketlerine de yavaş yavaş değineceğiz, yavaş yavaş diyorum kezâ farklı paketler birbirinden oldukça farklı ve özellikle son yıllarda çıkan paketler oyuna oldukça ilginç ek mekanikler getiriyorlar ve oyun hakikaten bambaşka yerlere gidiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin