Tavla, dama, go, mangala gibi bir çok binlerce yıllık soyut iki kişilik taktiksel oyunu bir çoğumuz ya fazlasıyla oynamış ya da en azından duymuşuzdur. 2019 yılında Kanada’lı iki tasarımcı tarafından tasarlanan ve yine Kanadalı butik Smirk&Dagger firması tarafından yayınlanan oyun, son derece sade, ama belirgin, düzgün bir tarz ile bu alanda beklenmedik bir süpriz. Shobu.

Nasıl Oynanıyor?

Fotoğraf: https://whatsericplaying.com/

Oyunun amacı son derece basit. 4 ayrı tahta var. Her tahtada, iki oyuncunun 4’er taşı var. Herhangi bir tahtada taşı kalmayan oyunu kaybediyor.
4 tahtanın 2si kendi bölgeniz 2 si karşı oyuncunun bölgesi. Oyuncular her tur 2 hamle yapıyor. 1- kendi bölgesindeki iki tahtadan birinde; bir taşı, önü açık olan bir yönde(çapraz da olabilir), 1 veya 2 adım ilerletiyor. 2- ilk hamlenin zıt rengi bir tahtada(ister kendi bölgesi ister karşı oyuncunun bölgesi) başka bir taşını aynı istikamette aynı adım sayısında ilerletiyor. Bu hamle kritik çünkü bu ikinci hamle ile karşı oyuncunun bir taşı itilebiliniyor(tercihen tahtanın dışına)

Oyun Nasıl?

İlk anlatıldığında tahmin edilebileceğinden çok daha fazla planlama ve strateji gerektiriyor oyun. Farklı yönlerden düşünmek gerekiyor. Beklenmedik taktiklerle oyuncular sıkıştırılabildiği gibi kötü giden bir oyunu ortada çevirmek de mümkün oluyor. Oyunun açılışında bir tahtada hiç oynatmadığı taşlar varsa bedelini ödeyebiliyor oyuncular. Bir anlamda satranç kadar emek vermeden ona benzer bir his veriyor ya da damanın daha kompakt ve heyecanlı hali gibi bir karşılaştıma yapılabilinir. Ama hiç biri tam doğru bir karşılaştırma olmayacak. Tahtaların oldukça kısıtlı alanı olması ve ikinci hamlelerin ilk hamleyi tekrar ediyor olmak zorunda olması oldukça farklı stratejiler kurduruyor. En iyisi oyunu alıp denemek. 2 kişilik, bu kadar az kuralı olan, yaklaşık 20 dakikada oynanan ama bu sürenin hakkını verecek  kadar derinlik, strateji sığdırabilen oyun çok ender. Oyun aynı zamanda 2019 yılı Golden Geek ödüllerinde en iyi iki kişilik oyun adaylarından biri.

Shobu oyunun tam kurallarına buradan bakabilirsiniz.

Türkçe’ye çevirmemize ve bu dönemde kendi imkanlarıyla satış amacı gütmeden evde yapılmasına izin veren Smirk&Dagger Games ve Curt Covert’e teşekkürler. Oyunu alma imkanınız yok veya sadece denemek istiyorsanız evde yapmak için tek ihtiyacınız olan iki farklı renkte 16’şar taş ve 4×4 taş alanı olan 4 tane tahta. Evde tavlanız varsa arka yüzünü ortadan bir bant gibi bir şeyle bölüp kolaylıkla kullanabilirsiniz. Tavlanın içinde 15er taş olduğu için 1er tane zar veya madeni para vb ile 16ya tamamlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin