Tekheny: Obelisk of The Sun

Bu yıl David Turczi’nin yılı olabilir. Çok yakın zamanda KS’sini duyurduğumuz Excavation Earth’ten sonra bir de bu senenin ikinci yarısı KS olmadan direkt satışa çıkması planlanan yeni oyunu Tekhenu Obelisk of The Sun. Antik medeniyetler temasını seven ve sıkça kullanan ünlü tasarımcı David Tascini(Bkz: Tzolkin, Teotihuacan) ile ortak çalışmaları. Oyun 1-4 kişilik orta ağırlıkta bir euro olacakmış(tahmini ~3,5/5). Temel mekanizması dice-drafting(ortak zar havuzdan zar çekme/yerleştirme). Oyunda toplam sınırlı hamle var ama her biri çok taktiksel olacak. Her tur belli bölgeler aydınlığa belli bölgeler karanlığa geçiyor. Zarın alındığı yere göre de yapılan hamle ve oyuncu tahtasında teraziye getirdiği dengeyi takip etmek gerekiyor. Kural kitabı incelemek isteyenler için BGG’de paylaşılmış durumda.
Bunun dışında Turczi’nin bir de sene sonunda çıkacak olan oyunu Tawantinsuyu var. Henüz kural kitabı veya oyun tahtasının tasarımı çıkmış değil. Inca temalı işçi yerleştirme – kaynak toplama temelinde bir oyun olacağı belli şimdilik. Devamını merakla bekliyoruz.


Wolfenstein The BoardGame: İyi, Kötü ve Çirkin

İyi: FPS oyunlarını popülerleştiren, zamanın eşsiz Nazi pataklamaca oyunu Wolfenstein’ın kutu oyunu. Wolfenstein minileri. 3bin+ kişiden 460k Usd toplamış olan, devam eden KS. Coop zindan keşfetme oyunu(dungeon crawler).
Kötü: Üzerine tema yapıştırılmış jenerik bir zindan keşfetme oyunu daha mı? Firmanın daha önceki oyunları ile ilgili değerlendirmeler biraz karışık. Beğenen ve beğenmeyen benzer miktarlarda görünüyor. Minileri çok iyi ama oyun mekanikleri zayıf denmiş. Bu oyunda bu eleştirileri aşabilecek adımları attılar mı acaba bilinmiyor?
Çirkin: Her KS biraz risklidir ama bu KS biraz daha riskli olabilir. Firma dolandırıcı değil(en azından) ama kampanyaları bitirdikten sonra teslimatta ciddi sıkıntılar yaşayanlar olmuş.

 


Cloudspire

2018’yılında KS ile çıkan ve sonrasında da oldukça ilgi gören Cloudspire’ın yeni eklentisi ve ikinci baskısı için KS bir kaç gün içinde bitiyor. Kampanya 4000+ kişiden 500k USD’den fazla fon toplamış durumda şu an. Too Many Bones gibi özgün bir iş çıkararak isimlerini duyuran tasarımcılar Cloudspire ile de yine yenilikçi bir şekilde hem Tower Defense hem de MOBA oyunlarının ruhunu masaüstüne taşımaya çalışmışlardı. Oldukça fazla içeriği olan 1-4 kişilik oyunun yeni eklentileri 65$’dan başlarken tüm deluxe/exclusive içeriği almaya çalışanı 445$ gibi minnak bir ücret bekliyor.


Spirit Island ve Agricola Steam’de

Bir adayı kolonistlerden savunan adanın ruhlarını oynadığımız Spirit Island özgün temasıyla öne çıkmış, hızla BGG top 20 oyun arasına girmişti. Henüz %100 tamamlanmamış olmasına rağmen Steam’de geliştirilmeye devam ediliyor notu ile satışa çıkmış durumda. 23 Nisan’a kadar 34tl.

Uwe’nin yıldız oyunu Agricola

her ne kadar uzun süredir iOs ve ve çeşitli online platformlarda olsa da iOS’taki arayüzü ile artık bilgisayarda da oynanabilecek şekilde uyarlanıp satışa sunulmuş durumda. iOS’taki son güncelleme Agricola’nın eski fanlarınca çok beğenilmemişti, ne yazık ki Steam’deki versiyonda da benzer şikayetler var gibi görünüyor. 18,5tl.


Carcassonne Solo

Modern kutu oyunlarının Catan’dan sonra en çok bilineni, ve en iyi başlangıç oyunlarından biri olan eskimeyen oyun Carcassonne için Hans Im Gluck bir tek kişilik varyant oyun kuralı hazırlamış. Deneyenlerin yorumlarını bekleriz.


BoardGame Quest Ödülleri

Bizim de 2019’un en iyi oyunları listesini koyduğumuz oyunlardan bir çoğunun Board Game Quest ekibinden de ödül aldığını görmek sevindirici oldu: Wingspan, Marvel Champions, Barrage. Bunlar dışında bizim gözümüzden kaçan (ya da benzer düşünmediğimiz 🙂 ) diğer oyunlar da şöyle:  Team3, Watergate, Parks, Claustrophobia 1643.


Smash Up: Marvel

Türkiye’de de satışı olan popüler parti oyunu Smash-Up‘ın Marvel versiyonu sonbaharda çıkacak. Bugüne kadar 8-9 farklı versiyonu çıkmıştı. Munchkin gibi esprili absürt kartları olan, ilginç canavarlar ve yaratıklarla rakiplerle mücadele edilen Smash Up’ın bu versiyonunda Marvel evreninden Hydra, Ultimates gibi bir çok farklı ekip olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin