2019 yılında da son yıllarda olduğu gibi binlerce yeni oyun piyasaya çıktı. Şu sıralarda herkes 2019 en iyi kutu oyunları seçmek için kolları sıvamış durumda. Bu oyunlardan kimileri raflarda durup satılmayacak, kimileri bir iki yıl sonra unutulacak… Bazıları bir kaç yıl sonra bile hala konuşuluyor, masalarda sıkça yer buluyor olacak.  O oyunları bu yılı bitirmeden oynamanızı tavsiye ediyorum. Hangileri derseniz bence bunlar:

10 – Tapestry

James Steigmaier’ın son oyunu. Stonemaier Games yine yüksek üretim kalitesi ve görselleri ile öne çıkmayı hedeflemiş ve başarmış gibi görünüyor. Oyuna gelen ana eleştiri bir medeniyet geliştirme(civilization) oyunu gibi olup bu kategorinin ağırlını taşımıyor olması (biraz “tatlı su” medeniyeti olması)şeklinde. Yine de oyunun şimdiden ikinci baskı hazırlıkları yapılıyor olması, bu oyunun ağır karmaşık oyun sevenleri tam olarak tatmin etmese de popüler olup beğenildiğini gösteriyor. Gelen olumlu eleştiriler bu oyunun önümüzdeki yıllarda da masalarda kalacağına işaret ediyor.
BGG sıralaması: 260 – Puanı: 7,5 – Karmaşıklık: 2,85


9 – Marvel Champions: The Card Game


“Hem solo hem takım olarak kafa calıştırma gerektiren, bol pataklamalı minyatürlerle kirletilmemiş kart oyunu. Kahramanlar arasındaki sinerji üstüne oyuna eklenebilen farklı özellik grupları ve düşman deste varyasyonları oyunu uzun süre tekrar oynanabilir kılıyor” diyor Özgür.
BGG sıralaması: 87 – Puanı: 8,3 – Karmaşıklık: 2,75


8- Tainted Grail: The Fall of Avalon

Gloomhaven ve 7th Continent’ın başarısı sonrası, rol yapma oyunlarının bazı parçalarını ve oyunla iç içe geçen hikayeler barındıran oyunlar öne çıkmaya başladı. Tainted Grail’in hikaye olarak ikisinden de iyi olduğu söyleniyor. 1-4 kişilik, coop, bir hayatta kalma oyunu. Bu oyun fantastik ortaçağ dünyası, İngiliz Kral Arthur efsanelerinden esinlenilmiş. Oyuncuları kapsamlı bir hikaye ile içine çeken oyun, ayrıca uygulaması üzerinden farklı soundtrack ve seslendirmelerle oyunu zenginleştirilmiş. Tüm hikayenin bitmesi 40 saate kadar sürebildiği için alanları sevindirmiş.
BGG sıralaması: 190 – Puanı: 8,7 – Karmaşıklık: 3,23

 


7- Res Arcana

Race For the Galaxy‘nin tasarımcısı Thomas Lehman’ın yeni büyücülük temalı kart oyunu. Aynı zamanda Fransa’da her yıl verilen As D’Or ödüllerinde Expert kategorisinin bu yılki kazananı. Kaynak yönetme, deste oluşturma ve makine oluşturma(engine building) mekanikleri üzerine sağlam oturan oyun 2-4 kişilik. 2 kişilik büyük bir oyun açmak istemeyip ama 7 Wonders Duel’dan da daha sıkı bir oyun istediğinizdeki hassas kıvamı tatmin edecek karmaşıklıkta.
BGG sıralaması: 189 – Puanı: 7,8 – Karmaşıklık: 2,61


6- Wingspan

2019’un açık ara en çok konuşulan oyunlarından biri olabilir. Üretim kalitesi, çıkışındaki sınırlı adet baskının getirdiği ek talep, görsel tasarımı, bilgi yüklü olması ve geniş kitlelere hitap edebilir kolaylıkta olması çok fazla insana ulaşmasını sağladı. Bir çok da ödül aldı. Biraz olsun kuşlar, türler ilginizi çekiyorsa ya da giriş seviyesi güzel bir oyun arıyorsanız 2019 en iyi kutu oyunları için başka alternatife bakmanıza gerek yok. Daha fazla detay için görsel tasarımcısı ile yaptığımız röportajı okuyabilir veya inceleme yazısını okuyabilirsiniz.
BGG sıralaması: 21 – Puanı: 8,1 – Karmaşıklık: 2,36


5- Paladins of West Kingdom

Daha önce Architects of West Kingdom, Raiders of the North Sea gibi oyunları yapan tasarımcı Shem Philips’in SJ Macdonald ile birlikte yaptığı son oyunu. BGG sıralamasında ilk 100’de olan diğer oyunlarından da başarılı olduğu düşünülüyor. Oyun 2019’un başında yaptığı KS’de 7500 kişiden 550bin USD‘de toplamıştı. Hatta bu yılın başında bu başarının dalgasında devam ederek serinin 3. oyunu Viscounts of West Kingdom için 7800 kişinde 1mio USD civarında fon toplamıştı. Oyun Bizanslar ve Vikinglerin saldırısı altında olan bir ortaçağ kasabasının savunulmasını konu alıyor. Temel mekaniği işçi yerleştirme. Oyuncular, “Paladin”ler olarak, şehir savunmasını kuvvetlendirmek ve tehditlerini ortadan kaldırmak ile yükümlü. Orta karmaşıklık seviyesinde ideal bir eurogame.
BGG sıralaması: 125 – Puanı: 8,1 – Karmaşıklık: 2,58


4- The Lord of Rings: Journeys in Middle Earth

Yüzüklerin Efendisi teması her zaman istisnasız ilgi görecek bir tema. Bir de Fantasy Flight(bkz: detaylı figürler) tarafından çıkarılmış. Oyun daha detaya girmeden 2-0 önde başlıyor. Oyun oynanış olarak Mansion of Madness 2nd Ed.‘e benziyor, yine MoM2 gibi coop ve mobil uygulama desteğiyle ilerleyen bir hikaye üzerinden gidiyor. Uygulama oyunun bir nevi DM’i gibi hareket ediyor. Her bir oyun(~60dk) uzun bir hikayenin parçası. BGG sıralaması: 112 – Puanı: 8,1 – Karmaşıklık: 2,51


3- Pipeline

İlk defa oyun tasarlayan Ryan Courtney, bu oyunla süpriz bir şekilde çok ilgi gördü ve dikkat çekti. Hem ekonomik hem de geometrik bir puzzle’ı birleştiren orijinal bir oyun. Oyuncular bir taraftan uzun ve etkin bir damıtma hattı yaparken bir yandan da farklı tiplerde ham petrolü alıp tesislerinde işleyip doğru zamanda satmak istiyor. İyi planlamanın meyvelerinin yendiği ama kötü planı da affetmeyen ama keyifli miktarda kafa yoran bir oyun.
BGG sıralaması: 547 – Puanı: 7,8 – Karmaşıklık: 3,84


2- Chicago1875: City of the Big Shoulders

Hızla kurulan şirketler, borsada şişen hisseleri, piyasada reklam ve prestij savaşları… CotBS kısaca bu şekilde özetlenilebilir. Kıyasıya rekabet, spekülasyon, ekonomik oyun sevenlerin baş tacı yapacağı türden bir oyun. Bir dönem popüler olan; ve hala ciddi seveni olan hisseli/borsalı 18xx oyunlarına modern bir eurogame yorumu getirilmiş ve oldukça iyi bir oyun ortaya çıkmış. Oyun ilk başta bağımsız küçük bir yayımcı tarafından çıkarılırken, başarısı ve gördüğü ilgi sonrası hızlıca Quined Games ile anlaşıp yeni baskısı yapıldı.
BGG sıralaması: 761 – Puanı: 8,1 – Karmaşıklık: 3,92


1- Barrage

Benim için sadece 2019 en iyi kutu oyunları değil, tüm oynadığım oyunlar içinde top10‘a girecek kadar başarılı bir oyun. KS kampanyası sonrası teslimatlarda ve ürün kalitesinde yaşanan ufak sorunlara rağmen oyun mekaniklerinin tasarımı bütün bu süreci unutturdu. Tabi firmanın hatalarını telafi etmesinin de önemi var. Kaynakların özgün bir şekilde kısıtlanarak kullanılması olsun, oyuncular arası etkileşim dinamikleri olsun, kutu oyunu tasarımında hala yapılabilecek özgün ve kaliteli şeyler olduğunu da ortaya koyarak etkileşimi yüksek eurogame sevenleri oldukça tatmin eden bir oyun ortaya çıkmış. İnceleme yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.
BGG sıralaması: 232 – Puanı: 8,0 – Karmaşıklık: 3,97

Listeye giremeyen ama girmesi ve belki burdaki bazı isimleri yerinden etmesi muhtemel isimler de şunlar:
The Magnificent, Aquatica, The King’s Dilemma , Jaws

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin