Meepspaper’da bu hafta Frosthaven, Tales From The Loop ve ANKH var.

Frosthaven Kickstarter‘ı kasıp kavuruyor

13 gün önce KS’ye çıkan Frosthaven, 50binin üzerinde kişiden 7 milyon USD’den fazla fon toplamış durumda. Şimdiden en çok fon toplayan 3 kutu oyunu KS’sinden biri oldu; bu gidişle 2. yi de yerinden etmesi olası.

Frosthaven, Gloomhaven’in devamı niteliğinde bir oyun. Gloomhaven 2017’de başarılı bir KS ile çıkan ve hızla Boardgamegeek sıralamalarında 1 numaraya yükselen 1-4 kişilik müşterek bir macera oyunu. Fantastik bir zindan keşfetme(dungeon-crawler) oyunu olmakla beraber, detaylı bir hikaye, oynanacak 95 senaryo, 17 farklı karakter sınıfı ve 1500ün üzerinde kart ile oldukça detaylı bir tecrübe sunuyordu. Frosthaven da yine Gloomhaven evreninde geçiyor. Yeni senaryolar, yeni karakterler ve yeni zorluklar sunuyor.


Tales From The Loop: The BoardGame 

2017 yılında İsveçli sanatçı Simon Stalenhag’ın nostaljik ama distopik bir geleceği çağırıştıran; retro-futuristik çizimlerinden uyarlanan rol yapma oyunu çok ilgi görmüştü.

 

Çok yakında aynı ismi taşıyan Amazon Prime dizisinden sonra aynı şimdi de bu evrende geçen aynı isimle kutu oyunu da çıkıyor. Oyun teknolojinin geçmişte çok daha ilerde olduğu bir dünyada geçiyor. Bir parçacık hızlandırıcı yapılan adada esrarengiz olaylar gerçekleşiyor. 1-5 oyuncu bu esranrengiz olayları birlikte çözmeye çalışan bir grup genci oynuyor. Her bir senaryo 90-120 dakika sürüyor. Tasarımcı Martin Takaichi daha önce Crusader Kings‘i tasarlayan ekibin içinde yer almış. Oyunun KS sayfasında şu anda deneme yapmak isteyen oyuncular için 1 senaryonun ücretsiz olarak PNP dosyaları da paylaşma açılmış.


Golden Geek Awards

Her yıl BoardGame Geek sitesi üzerinde yılın en iyi oyunları seçimi için bu yılda geri sayım başladı. 2018 yılının ödüllerinde Root, Brass, The Mind öne çıkmıştı. Boardgamegeek Geek Awards 2019 ödüllerinin adaylarını belirlemek için buraya bakabilirsiniz.


Ankh:Gods of Egypt Bugün KS’de!

Chaos in The Old World, Blood Rage, Rising Sun gibi haritada adamlar(dudes-on-a-map) janrının en ünlü oyunların tasarımcısı Eric Lang’in son oyunu Ankh bugün KS’ye çıkıyor. Yapımcı firma CMON’un finansalları hakkında ilginç dedikodular çıkmış olsa da global krize rağmen CMON sorunsuz devam ettiğini açıkladı ve KS müthiş bir ilgi görecek kesinlikle. Kampanyanın başarısı bu dedikoduları da büyük ihtimalle unutturacak.

Oyun diğer aynı janr’daki oyunlarda olduğu gibi alan kontrolü merkezinde olan mekanikler içeriyor. Asimetrik oyuncu güçleri, euro oyunlarda olduğu gibi farklı yollardan puan alma, ciddi miktarda oyuncu etkileşimi ve görmeye alışık olmadığımız farklı bir yönü var: oyunun son aşamasında en geride kalan iki oyuncu birleşip son bölümü bir olarak oynuyor. Bunların dışında CMON’un artık olmazsa olmazı detaylı ilginç minyatürler.

 

 

 

 

 

 

 


Charterstone Dijital’de

Stonemaier Games(SM) 1 Nisan için komik ama gerçek yeni iki ürün çıkardı: Wingspan‘deki yumurtalar şekere benziyor diye, çikolata koyabileceğiniz Wingspan tepsileri ve küçük fontlu oyunları okumak için SM logolu büyüteç. SM’nin ciddi bir hayran kitlesi ile, ciddi sevmeyeni de var, bu “uyanık” 1 Nisan ürünüyle de yine birilerini oldukça kızdıracak. 🙂 Stonemaier’in Nisandaki tek müjdesi bu değildi pekala. Jamey Stegmaier’ın tasarladığı kasaba geliştirme temalı euro, legacy oyunu Charterstone dijitale uyarlanmış. iOS, Android ve Steam‘de satışta.

Jamey Stegmaier ayrıca videolu görüşme yaparken oynayabileceğiniz bir roll-and-write oyunu tasarlayıp PNP olarak paylaşmış. Kuralları ve basmanız gereken 1 sayfalık oyuncu tahtası BGG’de. Oyunun anlatımı da Youtube’da.


Nemesis Lockdown

Orijinal Nemesis’ten..

2018’in en başarılı oyunlarından biri olan Nemesis‘in yeni eklentisi Nemesis Lockdown yarın KS’ye geliyor. Nemesis Alien filmlerinin resmi oyunu olmasa da, olmuş kadar temayı oyuna yedirmiş. Son derece başarılı bir şekilde uyarlanmış olan oyunda oyuncular uykudan yeni uyanmış paralı asker/mürettebatı oynuyor. Yeni uyanmış durumda tam olarak ne olduğunun farkında değil gemide beraber alt edilmesi gereken uzaylılar var ama sizi oraya yollayan şirketin sizden de özel talepleri var. Bu fantastik bilim kurgu macera oyunu hem senaryosu ve kurgusu ile hem de parçaları ile oldukça ilgi görüp BGG’de üst sıralara yükselmişti. Şimdi gelen yeni eklenti paketi ilk oyun olmadan da oynanabiliyor ve hikaye bu sefer Mars’taki bir üste geçiyormuş.

iyi haftalar

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin