Kutu oyunlarını ideal şartlarda oynabileceğimiz en iyi yer, arkadaşlarla bir araya gelip başında oturabileceğiniz yeterince ışık alan ve fazla gürültü olmayan bir masa başıdır. Fakat şartlar her zaman buna el vermeyebiliyor bugünkü Covid19 ortamında olduğu gibi. Bu durumda online kutu oyunu oynamak için kullanabileceğiniz en iyi 5 mecrayı sizin için bir araya getirdik.

1- BoardGameArena

Arayüzü nispeten temiz, hızlı ve oldukça popüler olan site. Oyunların her biri birer uygulama gibi çalışıyor. Yani seçtiğiniz hamle yasak ise buna izin vermiyor, turunuzdaki seçeneklerinizi belirtiyor gibi özellikler var vb. Önemli bir özellik, bir çok oyun mobilden oynanabiliyor. Siz telefondan, arkadaşınız laptop’tan bağlanıp birlikte oynayabilir. 150’den fazla online kutu oyunu seçeneği var. Bir kaç örnek: Red7, Stone Age, 7Wonders, Caylus, Clans of Caledonia, Tzolk’in. Siteye üyelik ve oyunların büyük bölümünü oynamak ücretsiz. Bazı premium oyunlar ve oyun sırasından sesli konuşma gibi özellikler için üyelik isteniyor. Aylık 4€. Premium oyunları, premium üye olan bir kişinin sizi oyuna davet etmesi halinde siz de ücretsiz oynayabiliyorsunuz.

2- Yucata.de

Boardgamearena gibi ama belki biraz daha az kullanıcı dostu, daha eski tipte ama yine de kolay sayılabilecek bir arayüzü var. Oynanabilecek oyunlara bir kaç örnek: Machi Koro, Castles of Burgundy, Carson City, La Granja. Site tamamen ücretsiz.

3- Boiteajeux.net

Yine yukarıdaki iki örneğe benzer bir site. Arayüzü Yucata benzeri biraz daha eski tip ama anlaşılır. Siteye üyelik oyunların büyük bölümünü oynamak ücretsiz. İlk 10 gün üyeliğiniz premium. 50’den fazla oyun seçeneği var. Sonrasında sadece arkadaşlara özel oyun açma gibi özellikler ve bazı oyunlar için üyelik gerekiyor. Aylık 5€. Oynanabilen oyunlardan bir kaç örnek: Alhambra, Agricola, Kanban, Concordia, Bruxelles 1893

4- Tabletopia

Yukarıda platformlardan çok daha modern bir arayüzü var. Onlardan farklı olarak, dijitalde oyunun gerçek halini temsil eden bir 3 boyutlu canlandırma üzerinden oynuyorsunuz. Ama öncekilerden farklı olarak herşey otomatik olmuyor, kartları çekmeniz, pulları kaydırmanız, puanı takip etmeniz gerekiyor. Gerçek oyuna daha yakın, daha benzer hissi olan bir tecrübe sunuyor. 800’e yakın oyun seçeneği var. İster direk web tarayıcısı üzerinden veya isterseniz Steam’den ücretsiz uygulamasını indirerek oynanabiliyor oyunlar. Bazı oyunlar için mobil üzerinden oynama seçeneği de var. Çok ciddi miktarda oyun ücretsiz ama bazı oyunlar veya bazı oyunların eklentileri aylık 5$ veya açtığınız premium oyuna başkasını da dahil etmek özelliği için aylık 10$  ücreti var. Ya da alternatif olarak Steam üzerinden premium oyunları aylık üyeliksiz tek tek de alabiliyorsunuz(10-20TL gibi ücretleri var). Oynanabilecek oyunlara örnek: K2, Santorini, Roll Player, Lisboa, Scythe, Everdell, Brass, Dominant Species. Tüm liste burada

 

5- TabletopSimulator

Tabletopia ile TabletopSimulator(TTS) diğerlerinden ayrı bir kategoride ama ikisi birbirlerine sundukları tecrübe ve arayüz olarak benziyorlar. (Yine 3D masa, manuel puan vs takibi, zar atma, kart çekme vb) TTS’nin öncelikle web ve mobil arayüzü yok, Steam üzerinden ücretli (normalde 31TL, şu an indirimde 15,5TL) TTS yazılımını indirip oradan oynamanız gerekiyor. Sonrasında ulaşabileceğiniz ücretsiz oyunlar ve resmi olarak geliştirilmiş ücretli oyunlar da var fiyatlar(10-30 TL arası değişiyor). Ancak “workshop”ta kullanıcıların yüklediği 33.000 oyun var. Hepsi farklı oyunlar değil, bazıları daha iyi bazıları daha zayıf ya da farklı dilde uyarlamalar ama inanılmaz fazla seçenek olduğu yadsınamaz. Bunca seçeneğin dışında TTS’nin diğer bir artısı Tabletopia’da olmayan, üzerine yazılabilen script’ler ile kurulumun ve oyunun kolaylaştırılması sağlanabiliyor. Ayrıca bir çok farklı variant ya da harita eklenilebiliyor. Bu kadar fazla seçenek varken gerek yok belki yazmama ama yine de oynanabilecek oyunlara bir kaç örnek: Frosthaven, Gloomhaven, GameOfThrones, Oath, Horrified….

Keyifli oyunlar. Masada olmazsa internette kutu oyunu masasında görüşmek üzere.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin