Santa Maria ‘ya 16’ıncı yüzyıl civarı, umuda yolculuk eden epey kalabalık göçmen güruhu, yeni dünyanın kapılarına geldiklerinde “Bu ne biçim yer, burada medeniyet falan yok. Sıfırdan medeniyet kurmamız gerekecek.” deyip o yeni dünyanın altını üstüne getirdiler. Onlar için yeni, yerlileri için epey eski olan bu dünyada, önce misafir sonra işgalci sonra da sahip oldular. 

Biz de işgalci oldukları bu dönemde, bu işgalci arkadaşları canlandırdığımız, Santa Maria’nın kaynaklarını afiyetle süpürdüğümüz ve oranın kaynaklarını kullanarak insanlarımızı mutlu etmeye çalıştığımız bir maceraya atılıyoruz. Ne kadar tatlı değil mi?

Temayı görmezden gelirseniz, oyun epey tatlı. Ama zaten bu temayı görmezden gelmeyi seçtiğimiz için dünya bu halde değil mi? Neyse…

GEMİLERDE TALİM VAR

Santa Maria’da 3 yıl, yani 3 round oynuyoruz. Her round yapmaya çalıştığımız şey aslında 3 aşağı 5 yukarı aynı. Santa Maria ’da bize ayrılmış alandaki kaynakları ortaya çıkarmak ve o kaynakları kullanmaya başlamak. Kaynakları kullanarak yaptığımız şeylerden biri önümüzdeki player board’a “polyomino” tarzında tile’lar yerleştirerek yeni başka kaynaklar yaratmak. Bir diğer şey, bu kaynakları gemilere doldurup ana karaya göndermek ve oradaki insanlarımızın yüzünü güldürmeye başlamak. 

Kaynakları elde edebilmek için zarları kullanıyoruz. Her oyuncu oyuna 1 adet mavi zarla başlıyor. Round’un başında her oyuncu zarını atıyor ve gelen rakama göre player board’da o rakamla ifade edilen yatay kolonun hizasına yerleştiriyor. Böylece o zarı aktif hale getirdiğinizde, sadece o kolondaki kaynakları soldan sağa doğru aktif hale getirerek kazanıyorsunuz.

Oyun ilerledikçe her oyuncu 2’şer mavi zara daha sahip olabiliyor. Bu zarlara sahip olabilmek için çok ibadet etmek, yani “dua” sembolu olan kaynağı sık sık aktive etmek gerekiyor. O kaynak aktive edildikçe keşiş track’inde ilerliyor ve hem mavi zarları hem de oyunda farklı özellikler ile oyun sonu bonusları veren tile’ları aktive etme fırsatı yakalıyorsunuz.

Oyuncu başına 3 adet de beyaz zar, ana board’da yer alıyor. Bir hamle olarak oradaki zarlardan birini seçebiliyorsunuz. Beyaz zarlar yatay değil, dikey kolonların başındaki rakamlarına göre diziliyor ve sadece o dikey kolonu yukarıdan aşağı doğru aktive ediyor.

PARA, MAL, MÜLKLE GELEN SAADET

Oyuncular her tur şu hamlelerden birini yapabiliyor: 1 adet beyaz zar draft et, beyaz veya mavi zarlardan birini aktive et, veya bir adet tile alıp kendi board’una yerleştir. 2 odun bir saman karşılığında 3’lü veya 2 odun karşılığında 2’li bir tile alıp yerleştirebiliyorsunuz. Böylece oyuncu tahtanızda yeni kaynaklar yaratmış oluyorsunuz. 

Oyunda keşiş track’i dışında Conquistador track’i var. Bu da işgalci track’i. Bu track’te en ileride olan oyuncu round sonunda en yüksek puanı alıyor ve bu track’teki ilerleme her round sıfırlanıyor. Ayrıca belirli sayıda ilerleyişin ardından bu track’te birkaç kez joker kaynak olan altın kazanmak da mümkün oluyor.

Oyunda piskopos tile’ları var. Bu arkadaşlar tüm oyunculara ortak bir takım görevler veriyor. Fakat görevden puanı alabilmek için, oyun esnasında elde ettiğiniz keşişlerden birini o görevi veren piskopos tile’ına yerleştirmek gerekiyor. Görevler genelde player board’da gerçekleştirmeniz istenen bir takım puzzle’lar. Player board’unu 5×5 doldur, bir sırada her bina tipi olsun, şehirler yan yana olsun vs…

Ve günün sonunda bu görevler dahil pek çok şeyden puan, yani mutluluk kazanıyorsunuz. Siz Santa Maria ’yı sömürdükçe halkınızın yüzü gülüyor. Çünkü cepleri doluyor, halkları kalkınıyor. Mis gibi emperyalizm.

EMPERYALİZM AT IT’S BEST

Söyleyecek çok fazla şey var. Daha kuralların hepsini anlatmadım bile, bir sürü detayı anlatması uzun diye es geçtim. Fakat şunu söyleyeyim, kurallara hakim olmak aşırı zor değil. Sonuçta oyunun ağırlığı BGG’ye göre 3.03. Gerçek bir medium seviye oyun. 

Şöyle söyleyeyim, çocuksu artwork’üne aldanıp basit oyun zannedenler de yanılır. Gerçekten ciddi kafa ve plan isteyen, ciddi bir interaksiyon olmamasına rağmen çok fazla rakip kesme olasılığı sunan bir oyun. Sadece 2 tip tile olduğu için polyomino kısmı tatsız olacak zannediyorsunuz başta ama o iki tipi kullanarak tüm alanı istediğin gibi doldurmak o kadar zor ki, bazen elindeki tile’ı bi öyle bi böyle çevirmekten bi hal oluyorsun. 

Oyunda keşiş track’inde ilerlememek diye bir şey yok onu söyleyeyim. Bu dominant strateji sayılmaz, zaten gitmezsen yeterince hamle yapamıyorsun. Çünkü yeni mavi zarları oyuna sokabilmek için burada ilerlemek ve keşişler kazanarak puan getirecek hamleler yapmak zorundasın. Ben bu oyunu 10 defadan fazla oynamışımdır ve 3-4 solo oyun hariç hep başka ekiplerle oynadım. En az 15 farklı insan. Kim ki keşiş track’iyle çok ilgilenmeyip kendi board’unu dekore etmeye fazla dalıyor, oyundan puan falan alamıyor. 

O yüzden ana stratejiniz ne olursa olsun, yan stratejiniz her zaman bu track’te ilerlemek olmalı. Mecburi arkadaşlar.

Oyun bir puan salatası sayılmaz ama birkaç farklı puan alma yolu var. Piskopos görevlerinden 3’ünü de tam yapmak mümkün olmadığı için oyunun gidişatına göre 1 veya 2 tanesine odaklanmakta fayda var. Gemi ticaretine yüklenmek bir strateji ama yüksek puan almak için varını yoğunu oraya yatırmak gerekiyor. Gibi gibi oyunda pek çok daha strateji var ama hepsini oynayarak tecrübe etmek gerekiyor.

BGG’de 7.6 puanı var Santa Maria’nın ve 306.’ncı sırada. Benim ilk yirmimde olan bir oyun olduğunu söyleyeyim. Ben her türlü çok başarılı buluyorum. İki tane de expansion’ı var ama henüz onları denemek kısmet olmadı. Yanlış bilmiyorsam ana expansion, oyunculardan birine Santa Maria yerlilerini oynama olasılığı sunuyor. Bu expansion’ları masaya yatırmayı başardığımda, sadece expansion’lara özel bir yazı da yazacağım. O güne kadar kolonizasyona devam…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin