Karantina günlerinde 1 hafta daha geride bırakırken Meepspaper size en iyi kutu oyunu haberlerini getirmeye devam ediyor. 

Kutu oyunu firması nasıl kurulur?

MIND MGMT: The Psychic Espionage “Game”  yakın zamanda KS kampanyası başarı ile sonuçlarak 2378 destekçiden 135 bin USD toplamıştı. Aynı ismi taşıyan çizgi romandan uyarlanmış olması ve çizgi romanın çizerinin de görsel tasarıma dahil olması hiç şüphesiz ki bir fark yaratmış. Tasarımcılarından biri olan ve yayımcı firmanın kurucusu Jay Cormier(Junk Art, D&D:Rock, Paper, Wizard) ilk oyununu bu KS ile yayımlayacak olan Off the Page Games’in kuruluş aşamasından KS kampanyasının başlangıcına kadarki tüm süreci anlatan; neredeyse 1 yıla yayılan ve 35 bölümden oluşan bir vlog/günce hazırlamış. Bugün geriye bakıldığında başarılı bir örnek olarak görülebilecek; tüm heveslilere örnek teşkil edebilecek güzel bir seri olmuş:

Cole Werhle ile Röportaj

RootOath, ve Pax Pamir (Second Edition) oyunlarının tasarımcısı Cole Wehrle ile podcast formatında yayınlanan Ludology röportaj yapmış. Bir çok farklı oyundan, oyunlardaki adaletten, tarihi oyunlardan ve Root’taki farklı ırkların politik olarak hangi duruşu temsil ettiğine kadar bir çok farklı konuyu ele alıyorlar.

 

 

They Live! KS’de

John Carpenter’ın kült filmi They Live‘in kutu oyunu çıkıyor! “I am here to chew bubble gum and kick some ass. And I’m all outta bubble gum” unutulmaz repliğini kafalara kazıyan film içimizde yaşayan uzaylıların insanları subliminal mesajlarla yönettiği bir dünyayı konu alıyordu. Oyun coop(müşterek) oynanıyor. Oyuncular uzaylıların yönettiği ve toplumu baskılayan yayını yaptıkları tv istasyonunu saldırıp komployu açığa çıkarmaya çalışan bir ekibi oynuyor. Ancak aralarına sızmış uzaylılar da olabilir. Filmdeki gibi özel bir gözlükle bakarak gizili bilgileri açığa çıkarıp bir yandan da kimin insan kimin uzaylı olduğunu çözmeye çalışıyor oyuncular. Kural kitapçığına buradan ulaşabilirsiniz.

Oyun çok başarılı bir IP’yi kullanıyor olması ve tasarımcıların kendi dedikleri kadarıyla hem film hem de oyun geek’i olmaları bir artı iken, ilk oyun tasarımları olması ve henüz review çıkmamış olması ise bir eksi. OBEY & CONSUME!

PAX VIKING KS’de

Tematik, bilimsel temeli genellikle çok sağlam olan, detaylı simulasyon tarzı oyunlarıyla meşhur roket mühendisi Phil Eklund‘un; Bios serilerinde de beraber çalıştığı Jon Manker ile yeni oyunu bugün KS’ye çıkıyor. KS kampanyasında sadece yeni Pax Viking oyunu değil aynı zamanda oldukça sevilmiş olan ve baskısı artık bulunamayan 2016 oyunu Pax Renaissanse‘ın da yeni baskısını içeriyor. Oyuncuların Rönesans dönemi bankerlerini oynadığı bu oyunda, verdikleri kararlar ile Avrupa’nın karanlık çağda mı kalacağı ya da aydınlanma yaşayacağını belirliyor. KS bununla da bitmiyor, çok bilimsel ve gerçekçi olmasıyla sevenlerinin yere göğe sığdıramadığı(ancak karmaşıklığı ve süresi ile göz korkutan) uzay simulasyonu High Frontier‘ın yeni versiyonu ve yeni eklentisi de bu KS’ye dahil. Tabiki istediğiniz kısımları seçerek alabiliyorsunuz.

Gelelim asıl oyuna. Pax Viking’de diğer Pax oyunlarından biraz daha kolay, biraz daha kısa olacakmış. Benzer mekanikler ile, zorluk olarak  “intro to pax” kıvamında olmasını hedeflemiş tasarımcılar. Bu oyunda harita ön plana çıkarılmış. Her oyuncu Kral olmak isteyen bir Jarl yani Viking liderini oynuyor. Tarihsel olarak hikaye özellikle daha çok Doğu’ya açılan İsveç vikinglerini etrafında geçiyormuş. Yeni bölgelerle ticaret yaparak, tanrılara adak yaparak kendi klanlarına yeni özellikler ekleyerek güçleniyorlar. Kampanya bir kaç saat içinde açılacak. Çok hızlı bir şekilde fonlanacağına şüphem yok.

David Turczi’nin Yeni Oyunu Excavation Earth

Anachrony ile akıllara adını yazdıran tasarımcı David Turczi’nin eski kız arkadaşı Wai Yee ile tasarladığı yeni oyunu Excavation Earth de bugün KS’ye çıktı. Her oyuncunun birer uzaylı ırkı olarak eser kaçakçılığı yapıyor. Bir ana gemiden çıkıp insanlar terketmiş olduğu bir distopik Dünya’dan ilginç objeler toplayıp bunları piyasadan veya karaborsadan satarak para kazanmaya çalışıyor oyuncular.

Firmanın ayrıca güzel bir jesti, güncel evde kalma mecburiyetlerini düşünerek kampanya boyunca daha önce yayımlanmış olan 4 farklı oyunun da 1-2 kişilik pnp versiyonlarını kampanya üzerinden ücretsiz paylaşıyor olacak. Pnp’leri paylaşılacak oyunlar Petrichor, Vengeance, Posthuman Saga, ve Excavation Earth(bu şu an KS’de olan oyun olduğu için sadece destekçilere paylaşılacakmış)

Bu haftalık bu kadar, sağlıklı günler!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin