Oyunun yeni kapak tasarımı. Eskisi sanki biraz daha iyiydi.

Hadara. Yani Arapça’daki anlamıyla uygarlık, medeniyet. 3 parça toprak seç, etrafına sınır çek, içine insanları doldur, ekip biç, kurallar koy, savaş, icat et, yok et, üret, tüket… Uygarlık işte… 

Anlamı bu kadar muazzam ama içi bu kadar boş çok az şey var dünyada. Velhasıl dünya tarihinin bizim bildiğimiz başlangıcından beri pek çok uygarlık kurdu insanoğlu. Bazısı tarihin tozlu sayfalarına gömüldü, bazıları günümüze kadar bir şekilde ayakta kaldı. Bazıları ise daha dün kurulmuş genç uygarlıklar. Şimdi bu uygarlıkları tekrar kurma sırası bizde.

Bu kadar uygarlık yeter diyip konuya girelim ve oyunumuz Hadara’dan biraz bahsedelim. Bu arkadaşımız 2019’da, çıkış yapmak için Essen’i bekleyememiş ve birazcık öncesinde peydah olmuş bir card drafting, set collection, civilization oyunu. Fakat civilization kısmı tamamen temada, oyunda fiziksel olarak bir medeniyet kurmak söz konusu değil. 

Tabi günümüz medeniyetlerine bakınca onların da bu anlamda çok başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Onlar da tematik. Neyse uzatmıyorum tamam…

Beşgen ana board ve player board’lar. Masada aşırı yer kaplamıyorlar.

MEDENİYETİMİ NASIL KURARIM

Oyunumuz 3 çağdan oluşuyor. Her çağ, kendi içinde iki faza ayrılıyor. Masanın merkezinde, üzerinde bir çark olan ana board’umuz bulunuyor. Bu çarkın üzerinde, 5 farklı medeniyeti gösteren hayvan sembolleri bulunuyor. Masadaki her oyuncu da bu hayvanlarla sembolize edilmiş medeniyetlerden birini oynuyor.

Medeniyetimizi kurarken 5 farklı alanda kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz: Kültür, askeriye, bilim, tarım ve ticaret. Beşgen ana board’un üzerinde her köşeye bu alanların her biriyle ilgili kartları diziyoruz ve simultane olarak her oyuncu, çarkta kendi sembolünün gösterdiği köşede o esnada hangi alanın kartları varsa oradan iki kart çekip birini satın alıyor veya satıyor, diğerini discard ediyor. 

Bu draft etme aşaması 5 tur boyunca devam ediyor ve çekilebilir kart kalmayıp da discard desteleri iyice şişene kadar oyuncular kart draft ediyor. Draft edilen kartlar, player board’lardaki ilgili alanlara diziliyor. İkinci fazda ise discard desteleri içinden draft etme kısmı var. Oyunda yaptığımız temel hareketler bunlar fakat oyun tabii ki bundan ibaret değil.

Her fazın sonunda oyun bize bir takım seçenekler sunuyor. Askeriye alanında yeterince geliştiysek ve ordumuz güçlendiyse, sefere çıkıp başka ülkelere saldırabiliyoruz. Burada istersek o ülkeyi kolonize edebiliyor, istersek de yağmalayabiliyoruz. Farklı kaynaklarla ödüllendirilmemize yol açıyor bu.

Yine her fazın sonunda medeniyetimizi şanlı heykeller inşa ederek taçlandırabiliyor ve belli başlı kaynaklarımızda artış sağlayabiliyor veya oyun sonu puanı kazanabiliyoruz.

İkinci fazın sonunda ise ek olarak bir madalya bölümü var. Belirli bir meblağ karşılığı madalyalar yapıyor ve oyun sonu puanı kazanıyoruz.

Tarım alanında 3 yeşil kart var. Bu da bir sonraki tarım alanından alacağım karta 3 para az ödeyeceğim anlamına geliyor.

KARTLAR AÇIK EFENİM

5 farklı alanda hepsi farklı kaynaklara bonus veren veya bize farklı özellikler kazandıran kartlarımız var. Bu kartları draft ettiğimizde önümüzdeki player board’da renginin karşılığına açık şekilde koyuyoruz ve bonusunu hemen alıyoruz. Player board’daki ilgili track’te ilerliyoruz yani. Bu ilerlemeler bize az önce yukarıda söylediğim bazı ekstraları yapma olanağı sunuyor. Mesela heykeller dikmek için kültür track’inde yeterince ilerlemek gerekiyor. Savaşmak için de askeri track’te. Önümüzde kartlar birikiyor da birikiyor ama her fazın sonunda eğer tarım track’inde önümüzdeki kartların sayısının toplamı kadar ilerlememişsek, önümüzdeki kartlardan bazılarını kaybediyoruz çünkü halkımızı doyuramamış oluyoruz. 

Altın track’inde ilerlemek için bol bol ticaret yapıyoruz ki para oyunda epey kıt bir kaynak. Başlangıçta her şeye yetecekmiş gibi hissettiriyor ama kart almaya başladıkça eriyip gidiyor paracıklar. Ve para kazanmak için draft aşamasında çok fazla almak istediğiniz kartı gözünüz yaşlı şekilde satıyorsunuz.

Belli bir alanda kart toplamak avantajlı çünkü o alanda aldığınız her kart, sonraki hamlelerinizde size indirim olarak dönüyor.

Bu alana her fazın sonunda heykel yapma şansımız var. Fakat kültür alanında ilerleme göstermiş olmamız gerekiyor.

ALACAK PUAN ÇOK, AMA HEPSİNİ ALACAK ZAMAN YOK

Oyun, tam da siz gazı almış medeniyetinizi şahlandırmışken bitiyor ve “Aaaa, e daha gelişirdik ya!” diye söyleniveriyorsunuz. Gelişmenin sonu yok arkadaşlar, ama Hadara’nın bir sonu var. 3 çağın ikinci fazı da oynanıp son hamleler yapıldıktan sonra oyun ansızın bitiyor ve hızlıca puan hesaplamasına geçiliyor. Ele geçirdiğiniz ülkelerden, topladığınız kartlardan, diktiğiniz heykellerden ve yaptığınız madalyalardan epey puan topluyorsunuz ve kimin medeniyeti daha çok şahlandıysa tebrik edip oyunu kutusuna kaldırıyorsunuz.

Şöyle söyleyeyim biz oyunu iki hafta üst üste 3 ve 4 kişilik 2 gruplarla oynadık ve açıkçası epey beğendik. Oyunu “azıcık 7 Wonders’a benziyor.” diye tanımlayanlar oldu. Ben arkadaşı hep es geçtiğim için o konuda yorum yapamıyorum ama genel anlamıyla çok hızlı akan ama çok basit olmayan bir oyun.

Normal şartlarda bu ağırlıkta bir oyunu filler olarak oynamanın mümkünatı yok çünkü bu ayarda bir oyun 4 kişi oynandığı takdirde 2 saate yakın sürer. 

Üstlerdeki kart alanları boş. Yani Faz 1 sona ermiş, Faz 2’deki draft aşamasına geçilmiş.

Fakat Hadara, oyunun kurallarını bilen 4 kişiyle 1 saatten az zamanda bitiyor. Çünkü oyunun büyük kısmı simultane oynanıyor ve aşırı hızlı akıyor. Ufak tefek downtime’lar oluyor çünkü bazen kart draft ederken “onu mu alsam bunu mu alsam? Bu iyi ama pahalı, bu o kadar iyi değil ama ucuz.” dilemmaları yaşanıyor maalesef. Ama oyuncu başına 2-3 kere oluyor bu o yüzden oyunu çok da yavaşlatmıyor. 

Oyunun kurulumu epey kolay ve içinde aşırı iyi bir insert var. 3 çağın farklı renklerdeki kartları için ayrı ayrı alanlar var ve o yüzden oyunu kurup oynamaya başlamak da neredeyse hiç vakit almıyor.

Anlatması nispeten kolay bir oyun ama kendi içinde 2 faza ayrıldığı ve her fazın sonunda ekstra birkaç hamle yapıldığı için oyun esnasında bir kişinin bu moderasyonu yapması gerekiyor. 

Artwork gayet iyi, kartların üzerindeki illüstrasyonlar için epey emek harcanmış. Ana board üzerindeki çark mekanizması çok hoş ve oyuna güzel bir hava katmış. Diğer parçalar ve player board’lar da gayet güzel tasarlanmış ama heykel kısmındaki boşluklara yerleştirilen parçaları çıkarmak sonradan zulüm olabiliyor. O kısımlar daha iyi yapılabilirdi belki.

Öte yandan ciddi derinliği olan bir oyun değil Hadara. Evet biraz kafa ve planlama istiyor ama hiç kasmadan da oynayıp oyunda yüksek puan almak mümkün bence. 

Ben oyunu sıfır beklentiyle, sadece youtube’da izlediğim bir video yüzünden gaza gelip aldım ve çerezlik oynarım diye düşündüm ama beklediğimden daha fazla masaya inecek gibi görünüyor. Çünkü oyunu kime oynatsam hemen bir sonraki buluşma için rezervasyon yaptırıyor. Getiririz dostlar getiririz. Daha ne medeniyetler kurulacak. 

Son olarak şunları da yazayım. Oyunun BGG Puanı 7.5 şu an ve oyun genel sıralamada 643’üncü sırada (20 Mart 2020 itibariyle). Bence bulunduğu sıralamadan daha yukarısını hak ediyor bu arada. İlk 200 belki. Benim de kendisine puanım 7.7

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin