Covid19’lu, karantinalı, sosyal izolasyonlu oluyor ama yine de oyun dolu bir hafta olsun. Meepspaper yeni sayısı ile yine sizlerle! Keyifli okumalar. 

Tüm tedirginliklere ve virus tehlikesine rağmen, bazı iptaller olsa da çeşitli önlemler alınarak Game Manufacturers Association Expo 9-12 Mart tarihlerinde Nevada’da gerçekleşmiş ve bir çok yeni oyun görücüye çıktı.

Burada benim özellikle dikkatimi çeken başlık: Maglev Metro

Castles of Mad King Ludwig ve Suburbia oyunlarının tasarımcısı Ted Alspach imzalı bu oyun bir de tren temalı ve pickup-n-deliver(kaynak topla ve teslim et) mekaniği ile beni kalbimden vurmuş durumda. Oyuncular New York (veya alternatif olarak Berlin) metro hatlarını, yeni maglev teknolojisi trenlerle yenilemeye ve burada her tur gelen yolcuları gitmek istedikleri noktalara ulaştırmaya çalışıyorlar. Şeffaf plastik raylar, üstüste bir kaç oyuncunun aynı yerde hat kurmasına olanak sağlarken, bir taraftan da oyun parçalarına farklılık getirilmiş. Şimdilik Ekim ayında Essen‘de satışa sunulması bekleniyor. Boardgamegeek’in detaylı tanıtım videosuna da buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer bir öne çıkan bir başlık ise Lawyer Up

Asimetrik iki kişilik bir kart oyunu. Bir davanın iki tarafını temsil eden ve Amerikan yargı sistemini referans alan oyun iki fazdan oluşuyor. İlk aşamada desteden kart eleyip dava dosyanızı oluşturuyor ve delilleri inceliyorsunuz. Sonraki aşamada ortaya tanıklar çağırılıyor, eldeki kartlar ile iddialar ve kanıtlar ortaya konulularak juri üyelerini tek tek kendi safınıza çekmeye çalışıyorsunuz. Oldukça tematik ve başarılı bir simulasyon oyunu olacak gibi duruyor. Tasarımcıları arasında Forbidden Stars tasarımcılarından Samuel Bailey de var. Oyun şu anda Kickstarter’da. Kampanya 9 Nisan’a kadar devam ediyor ve şimdiden 116bin USD toplamış durumda.

GAMA’da diğer tanıtım yapılan oyunların videolarına da buradan ulaşabilirsiniz.

Bu süreçte GAMA ziyaret edilemeyen bir çok FLGS için bir kampanya başlatmış. Türkiye için çok geçerli olmasa da bu süreçte çok güzel bir yaklaşım. Büyük basımcı ve dağıtıcılardan direkt online sipariş verirken normalde kullandığınız, alışveriş yaptığınız yerel dükkanın adını girdiğinizde, ödediğiniz paranın bir kısmının onlara gitmesini sağlayabiliyorsunuz.

Portal Game #EvdeKal Paketi:

Portal Games bir çok firma gibi son dönemde yaşadığımız süreçte insanlara evde daha güzel zaman geçirmesi için Detective, IS:Empires of the North, Imperial Settlers: Roll&Write, Neuroshima Hex 3.0 ve Pret-a-Porter için ücretsiz ek paketler yayınlanmış. Üstelik Detective için yayınladığı ek paketi oynamanız için oyunun kendisine ihtiyacınız yok.

 

Origins Oyun Ödülleri Adayları:

Yukarıda bahsi geçen Gama Expo aynı zamanda Origins oyun ödül adaylarının da açıklandığı platform oluyor. Geçtiğimiz yıllarda sırasıyla Scythe, Gloomhaven ve Root’u yılın oyunu seçen Origins ödülleri 2019 yılının en iyi oyunu olarak şunları aday göstermiş: Cloudspire, Colors of Paris, Guardian’s Call, PARKS, Prêt-à-Porter, Red Alert: Space Fleet Warfare, Tonari, Tricky Tides. Bizce bu oyunlardan öne çıkanlar: Colors of Paris ve Cloudspire.

Colors of Paris‘te her oyuncu Paris’te bir ressam ve farklı tabloları diğer oyunculardan önce yapmak ve renkleri elde etmek için yarış halinde. Giriş seviyesi veya aile oyunu kategorisinde görülebilinir. BGG künyesinde 2-4 oyuncu ile oynandığı, 40-60dk oyun süresi ve hedef kitlesine uygun 2.33/5 karmaşıklık seviyesi görünüyor.

Cloudspire ise çok daha kapsamlı ve ağır bir oyun. 1-4 oyuncu sayısı, 90-180dk arası oyun süresi ve 4.14/5 karmaşıklık seviyesi ve ortalama puanı 8.5/10 görünüyor BGG künyesinde. Her oyuncunun kendi kalesini 4 saldırı dalgasına karşı savunduğu bu oyunda oyuncular hem haritayı kontrol etmek hem de diğer oyuncuları sabote etmeye çalışıyor. Bilgisayar ve mobil oyunlardan bildiğimiz MOBA ve “tower defense” oyunlarından esinlenilmiş.

Bu haftanın öne çıkan Kickstarter projeleri:

Daha önce defalarca işbirliği yapmış olan ve Tikal, Coal Baron, Asara, Adventureland gibi projelere imze atmış olan Michael Kiesling ve Wolgang ikilisinin yeni oyunu: Paris

Oyun Paris’in “La Belle Epoch” denilen şahane binalarının yapıldığı dönemi konu alıyor. Her oyuncu şehirde yapılan binalara katkı sağlayıp prestij kazanmaya çalışıyor. İkilinin diğer oyunları gibi orta-hafif ağırlıkta bir euro gibi duruyor. Şu an fonlanmış durumda, yazı itibariyle 100bin USD’yi geçmişti. Kickstarter 3 Nisan’a kadar devam ediyor.

Diğer bir öne çıkan oyun Dominion ve Kingdom Builder‘ın tasarımcısı Donald Vaccariano imzalı; Kingdom Builder’a devam niteliğinde olan Winter Kingdom

Her oyuncunun haritada kendi krallığını kurduğu ve topladığı kaynaklarla yeni kartlar ve özellikler kazandığı oyun, herkese hitap edebilecek başlangıç seviyesi kategorisinde gibi gözüküyor. Queen Games kadar büyük bir yayıncının aslında Kickstarter üzerinden fon toplamasına gerek olmasa da şimdilik 60bin USD fonlanmış ve basılacağı kesinleşmiş durumda. Kampanya 10 Nisan’a kadar devam ediyor.

Son olarak, Kanadalı genç oyun tasarımcılarının ortaya koyduğu Starlight. Boardgamegeek‘te “Gloomhaven in Space” olarak tasvir edilen oyun ilk 10 günde 382bin USD ve 4700 destekçi toplamış durumda.

Hikaye ile beslenen co-op oyun; yer yer uzayda yer yer gezegenlere inilip maceranın orada devam ettiği ilginç mekaniklere sahip. Kampanya 13 Nisan’a kadar devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin