Yeni oyuncuların dostu Başlama Vuruşu’nda geçtiğimiz haftalarda Stone Age ile ilk çağa dönmüş, Santorini ile Yunanistan adalarına seyahat etmiş, Barenpark ile ayı parkı işine girmiştik. Bu bölümde ise Cryptid ile canavar avına girişiyoruz. 

 

VAN GÖLÜ CANAVARI’NIN DÖNÜŞÜ

Cryptid’de her oyuncu birer kriptozoolog olarak oyunda yer alıyor. Kriptozoolog şu: Farklı milletlerin mitlerinde yer alan, varlığına dair somut kanıt olmamasına rağmen halk arasında var olduğuna dair güçlü inanışlar olan insanüstü yaratıkların varlığına dair kanıt arayan bilim adamlarına kriptozoolog deniyor. Bir nevi Sadettin Teksoyculuk diyebiliriz. Kocaayak, Loch Ness canavarı vs… Bunlar hep hayal ürünü diyoruz ama adamlar ne olur ne olmaz diye araştırıyorlar hala.

Bu oyunda da böyle bir canavarın izini sürüyoruz işte. Adı da Cryptid bu arkadaşın. Masanın ortasına yerleştirdiğimiz, her seferinde farklı bir topografi üzerinde oynamamızı sağlayan modüler oyun tahtasındaki haritada yer aldığını düşündüğümüz bu canavarı avlamak için en az 3 en çok 5 kişi oyunun başına oturuyoruz.

NE YAPIYORUZ?

Her oyuncuya birer ipucu kitapçığı veriliyor ve bu kitapçıkların hepsi, oyunculara birbirlerininkinden farklı bir ipucu veriyor. Yani x oyuncunun elindeki ipucuna göre, Cryptid dağlık bir alanda iken, y oyuncusuna göre Cryptid herhangi bir yapıya en az 3 adım uzakta vs… Ardından oyuncular sırayla kendi ipuçlarına sadık kalarak ve dürüst olarak Cryptid’in olamayacağını düşündükleri birer kareye bir küp yerleştiriyorlar ve oyun başlıyor.

Ardından oyuncular sırayla şu iki hamleden birini yapabiliyorlar:

1- Bir kare seç ve seçtiğin bir oyuncuya onun ipucuna göre Cryptid’in orada olup olmadığını sor. Eğer bu oyuncunun cevabı hayır ise, o oyuncu seçili kareye kendi renginde bir küp yerleştiriyor. Hemen akabinde sen de ipucuna sadık kalarak seçtiğin bir yere küp koyuyorsun. Eğer rakibin cevabı evet ise oraya kendi renginde bir disk yerleştiriyor ve biz o oyuncunun ipucunun ne olabileceğine dair bir fikir edinmiş oluyoruz.

2- Kendi renginde bir disk alarak, herkesin ipucunun ortak noktası olduğunu düşündüğün yere diski yerleştir ve Cryptid’in orada olduğunu düşündüğünü ilan et. Eğer herkes oraya bir disk koyarsa oyunu kazandın, tebrikler! Ama herhangi bir oyuncu disk değil, küp koyduğu an, sen de haritaya hemen kendi ipucuna göre bir küp koymak zorundasın ve oyun kaldığı yerden sırayla devam ediyor.

Oyun aslında çok basit fakat ilk oyunda, tüm oyuncular oyunun mekanizmasının nasıl olup da doğru olabileceğini sorgulamaktan oyuna odaklanamıyor. 4-5 kere oynamış biri olarak şunu söyleyeyim, oyun çok net bir oyun ve siz isteyerek veya yanlışlıkla hata yapmadığınız sürece oyun su gibi akıyor ve çok da kısa sürede sonuçlanıyor.

DENEMEYE DEĞER Mİ?

Kesin değer! Şöyle söyleyeyim, bir oyun 10 dakikalık bir kural anlatımından sonra maksimum 20 dakika sürüyor. İlk oyunda “doğru oynadık mı, ne yaptık biz şimdi” gibi sorular ve karmaşık hisler oluşuyor insanda. İşte o anda oyunu kenara koymayıp hemen bir kere daha oynarsanız, rafınızdan hiç gitmeyecek bir oyun kazanmış olursunuz. Çünkü üst üste iki oyundan sonra insan hemen bir kere daha başlamak ve tekrar denemek istiyor.

Dürüst olayım, deduction dediğimiz “tahmin yürütme” diye çevirebileceğimiz mekanikte daha önce 1-2 oyun daha oynamış ve pek bana göre olmayacağına karar vermiştim. Hatta Cryptid’i ilk oynayışımın ardından “Ben bu oyunu 100 kere de oynasam kazanamam” demiştim. Fakat ikinci oynayışımda, dikkatli gözlemler sonucu doğru tahmini yaptım ve canavarı buldum. 

Oyunun en güzel yanları çok hızlı oynanıyor olması ve üst üste birkaç kez oynamaya elverişli olması. Ağır bir oyun kesinlikle değil, fakat hamle sırası gelen oyuncular ister istemez biraz kafa patlatıyorlar. Oyundaki modüler oyun tahtası ve modüler ipucu kitapları sayesinde oynanabilirlik çok yüksek. Tekrar tekrar oynayıp, aynı oyunu oynuyormuş gibi hissetmeniz de zor.

Oyunda bir artwork’ten bahsetmek zor, fakat parça kalitesi gayet yüksek. Boardgamegeek puanı 7.6 ve genel sıralamada 283’üncü sırada (1 Mart 2020 itibariyle), yani bgg camiasının da favori oyunlarından biri diyebiliriz rahatlıkla. Benim de oyuna puanım 7.5 bu arada. Türkiye’de dağıtımcısı olmadığı için mağazalarda bulmak mümkün değil ama ikinci el gruplarında dönem dönem görüyorum. Yurt dışından sipariş etmek de bir çözüm. Ama kesin arşive almalık bir oyun. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin