Kutu oyun severler bir şekilde Reiner Knizia ismini duymuştur. Duymayanlar ya da merak edenler için biraz bahsetmek gerekirse eğer; kendisi matematik dalında doktora yapmış, yıllarca bankacılık sektöründe çalışmış ve 90’larla birlikte oyun tasarımı yapmaya başlamış bir zat. Knizia’yı diğer pek çok kutu oyun tasarımcısından ayıran en önemli özelliği ise kendisinin tam zamanlı bir oyun tasarımcısı olması. Bugün oynadığınız pek çok oyunun tasarımcısının kimi doktorluk, kimi mühendislik, kimi mimarlık gibi mesleklerle uğraşan ve bu asıl meslekleri yanında boş zamanlarında biraz da hobi olarak oyun tasarlayan insanlar.

Knizia’yı diğer tasarımcılardan ayıran bir başka özellik de her yaş grubuna hitap eden 600’e yakın oyun tasarlamış olması. Knizia’nın 1990 yılında Gold Digger ve Desperados oyunlarıyla başlayan tasatım serüveni 2019 yılında Babylonia ile devam ediyor.

Essen 2008 sırasında Knizia

Kniza’nın tasarımlarından şahsen büyük keyif almışımdır. Bunun en önemli sebebi de Knizia’nın tasarımlarında bulduğum ve konusu ne olursa olsun tasarımda çok önemli bir yer tutan sade bir tasarımın azami fonksiyona ulaşmasıdır. Kısacası “Less is more” mottosunu tasarladığı pek çok oyunda neredeyse mükemmel şekilde uyarlamıştır.

Knizia’dan şimdilik bu kadar bahsedelim; belki ilerleyen dönemlerde kendisiyle alakalı daha uzun ve detaylı bir yazı yazabiliriz diyerek size bir Knizia şaheserinden bahsetmek isterim; Through The Desert

“İt Ürür Kervan Yürür”

Through the Desert Knizia’nın 1998 yılında tasarladığı oldukça basit bir tasarıma sahip bir oyun. Yukarıda da bahsettiğim gibi Knizia bu oyunda basitlik ile derinliği oldukça iyi harmanlamış. Oyuncular oyunda çöl boyunca kervanlarını ilerletmeye çalışan kervan sahiplerini canlandırıyor. Oyun 2 ila 5 oyuncu arasında ortalama 45 dakikada oynanabiliyor.

Güzel bir artwork

Oyunun ana mekaniği Route Building yani Rota Düzenleme. Bu mekaniği kullanırken sahip olduğumuz sevimli deve minyatürlerini kullanıyoruz. Develerimizi arka arkaya dizerek çöl üzerinde mümkün olduğunca ilerlemeye ve alan kapatmaya çalışıyoruz.

Kurulum ve Oynanış

Oyunun başında her oyuncu bir renk seçiyor ve 6 adet deve minyatürü alıyor. Harita üzerinde işaretli olan yerlere palmiye ağaçları dikiliyor. Puan kazandıracak su kuyuları da rastgele bir şekilde haritaya yerleştirildikten sonra oyuncular sırayla oyun alanına birer tane deve yerleştiriyorlar. Bu yerleşim önemli çünkü oyuncular bu yerleşim üzerinden oyunun geri kalanını oynuyorlar. Kurulum sırasında deve yerleştirirken şu kurallara uymak zorundasınız;

Deve koyacağınız altıgen;

– Boş olmalı

– Hiçbir palmiye ağacına komşu olmamalı

– Hiçbir deve binicisine komşu olmamalı.

Bu kurulumu yaptıktan sonra oyuncular sırayla turlarını oynuyorlar. Oyunun oynanışı oldukça basit; sırası gelen oyuncu kenarda bekleyen develerden 2 tane seçerek haritaya yerleştiriyor. Tabi bu yerleştirmenin de kuralları var;

– Yerleştireceğiniz deve sizin kervanınıza katılmalı. Yani komşu bir altıgene koymalısınız.

– Her renk için 1 tane birbirine bağlı karavanınız olabilir.

– Her altıgende sadece 1 deve olabilir.

Eğer devenizi koyduğunuz altıgen üzerinde bir su kuyusu markası varsa bu markayı alıp diğer oyuncuların göremeyeceği şekilde önünüzde kapalı tutuyorsunuz. Bu markaların arka yüzünde yazan puan oyun sonunda sizin skorunuza ekleniyor.

Sene 2011. Kayınbromla kervan dizerken.

Eğer devenizi koyduğunuz altıgen bir vahaya (palmiye ağacı) komşuysa ve bu vahaya ilk kez ulaşan bir karavansa 5 puan alıyorsunuz.

Oyun bu şekilde sırası gelen oyuncu 2 deve yerleştirerek devam ediyor. Herhangi bir oyuncu herhangi bir renkten son deveyi haritaya indiğinde oyun bitiyor.

Kervan yolda düzülürmüş

Develerinizi dizip kervanınızı uzatırken yapmanız gereken en önemli şey ise alan kapatmak. Bu şu demek oluyor; haritanın sınırlarını karavanınızla çevreleyip ortasında boş bir alan bırakırsanız, o alan size ait oluyor. Alan kapandığı anda alan içinde bulunan tüm kuyu puan markalarını kazanıyorsunuz. Ayrıca bu alanda bulunan her vaha için 5 puan alıyorsunuz. Ve belki de en önemlisi kapattığınız alandaki boş altıgenler kadar puan kazanıyorsunuz. Mesela kapattığınız alanda 18 tane altıgen varsa bu oyun sonunda 18 puan demek. Oyunun amacı da mümkün olduğunca efektif bir alan kontrolü yapabilmek. Alan kapandıktan sonra hiç bir oyuncu bu alana devesini yerleştiremiyor.

Oyun Sonu Puanı

Oyunun sonunda puanlama yapılıyor ve en çok puan alan oyuncu oyunu kazanıyor.

Puanlama şu şekilde yapılıyor:

– Her renkten en uzun karavana sahip oyuncular 10’ar puan alıyor. Eşitlik durumunda eşit olan oyuncular 5’er puan alıyor.

– Her oyuncu haritada çevirip kapattığı alan içindeki her altıgen için 1 puan alıyor. Geniş alanları kapatırsanız çok puan alabiliyorsunuz ki oyunun asıl amacı da bu zaten; alan kapatmak.

– Oyun esnasında kazandığınız su kuyusu markalarının toplamı.

Oyunumuz bu kadar. Anlatması ve oynaması oldukça kolay bir oyun. Yani daha önce hiç kutu oyun tecrübesi olmayan arkadaşlarınıza bile kolayca anlatıp hemen oynayabileceğiniz bir oyun. Çok derin stratejiler içermese de başta bahsettiğim gibi basitlik ile azami derinliği sağlamış eğlenceli ve masada da oldukça güzel duran bir oyun.

Through the Desert Knizia’nın “Tile Laying” üçlemesinin bir oyunu. Birbiriyle direkt bağlantısı olmayan bu üçlemenin diğer iki oyunu da adeta birer şaheser:

Tigris & Euphrates ve Samurai

Bir başka yazıda görüşmek üzere. Oyunla kalın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin