Özellikle bahar ve yaz ayları geldiğinde hem biraz dışarı çıkmak isteyip ama bir yandan da oyunsuz kalmak istemeyen geeklerin forumlarda sıkça sorduğu sorulardır:

Her yerde derken su altı dahil!

Çimde hangi oyunu oynayabilirim ya da kumsalda oynanabilecek oyun var mı? Hive neredeyse her koşulda oynanabilecek, kutu oyunu janrının Nokia3310’dur diyebiliriz.

 

 

 

Yaz tatilleriMin vazgeçilmez oyunu – Ö.Ö.

Oyun iki kişilik, hızlı oynanan stratejik ve eğlenceli soyut bir oyun. Satranç benzeri iki oyuncunun farklı özelliklerde siyah ve beyaz taşları var. (Bu plastik altıgen taşlar da oldukça sağlam ve büyük) Kurallar da oldukça basit. Oyunun amacı karşı tarafın kraliçe arısını hareketsiz bırakmak: iki oyuncunun da birer kraliçe arısı var, bu kraliçe arı herhangi bir aşamada komple çevrelenirse(yani altı yanında da bitişen bir başka taş olur ise) oyunu kaybediyor.

“Böcüklerin satrancı” -S.M. (ISTBGE üyesi)

Her tur, oyuna yeni bir taş ekleyebilir veya oyundaki taşlardan birini hareket ettirebilirsiniz. Oyuna yeni taş eklerken mevcut parçalardan birine değmek zorunda, karşı tarafın rengine değemez(ilk parça hariç). Oyuna giren bir taş oyundan sonra çıkamıyor.

Farklı Taşlar

Queen Bee/Kraliçe Arı: Oyuna ilk 4 tur içinde girmesi gerekiyor, hareket ederken bir yana gidebiliyor.

Beetle/Bok Böceği: Arı gibi bir yana hareket edebiliyor ama isterse boş olmayan bir yere hareket edip yandaki taşın üstüne çıkıp onu orada kitleyebiliyor. Sonraki hamlesinde inmek zorunda değil, üstten yanlara doğru da devam edebiliyor.

Grasshopper/Çekirge: Normal hareket edemiyor, yanında başka bir taş olan bir yanından düz bir hat üzerinde zıplıyor ve bulduğu ilk boşluğa iniyor.

Spider/Örümcek: 3 hareket ediyor, eksik ya da fazla olamıyor.

Soldier Ant/Asker Karınca: Kovanın en güçlü silahı. Sınırsız hareket edebiliyor.

Ladybug/Uğur Böceği: Bok Böceği ile Örümceğin karışımı gibi, yine tam 3 hareket ediyor, ilk ikisi üstten son hamlesi ise aşağı inmek zorunda.

Mosquito/Sivrisinek: Hamleye başlarken dokunduğu bir başka taşın özelliğini kopyalıyor ve o tur o hareketi yapabiliyor. (İstisna: Bok böceği olarak üste çıkarsa, inene kadar bok böceği gibi hareket ediyor)

Son bir kural: Hiç bir hareket kovanı bölemez, oyundaki tüm taşlar bağlantılı kalmak zorunda. Bu aslında oyunun en kritik kuralı çünkü genelde başka oyuncuların taşlarının hareketini kısıtlamak için hep bu kural sebebiyle birbirinin çevresinde dans ediyor oyuncular.

Kısadan Hisse /TLDR/

Oyunun ilk turları biraz hazırlık aşaması gibi geçiyor, bu aşamada hangi tip taşın nereden oyuna girdiği hangisinin henüz oyuna girmediğini takip etmek stratejik önem taşıyor. Sonraki aşamalarda sürekli oyuncular birbirlerine bir anlamda”şah” çekiyor, karşı tarafı sıkıştırırken kendi kraliçe arısını korumaya çalışıyor.

OCD düzeyinde parçaları koruma güdünüz olsa bile her yere götürebileceğiniz, her türlü hava şartında oynanabilecek 15 dakikalık şahane bir oyun. Ama genelde 1 kere oynayıp bırakmak istemiyorsunuz zaten.

İyi oyunlar!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin