Yeni bir haftada Meepspaper ile sizlerleyiz. Kutu oyun dünyasında geçtiğimiz günlerde yaşanan önemli olaylar ve KS haberleri 15. sayımızda sizlerle. Keyifli okumalar!

Steamwatchers Kickstarter’da!

Joan of Arc ve Reichbusters oyunlarıyla tanınan kutu oyun yayıncısı Mythic Games oldukça iddialı olan yeni projesini KS’ye sundu; Steamwatchers. 2 ila 5 oyuncu arasında ortalama 2 saatlik bir sürede oynanabilecek şekilde tasarlanmış olan Steamwatchers ilk etapta güzel görsel tasarımı ve ilginç temasıyla oldukça dikkat çekti. Her oyuncuya ait farklı minyatürler ve asimetrik güçler içeren oyunda, gelecek zamandaki buzlarla kaplı bir dünyada klanımızı hayatta tutmaya çalışıyoruz. İnsanların hayatta kalmak için muhtaç olduğu en önemli şey ise devasa buhar sütunları. Ancak bu buhar sütunları aynı zamanda felaketiniz de olabilir. Oyunda sadece soğukla değil yanlış planlamanın bir sonucu olan “The Bane” isimli bir hastalıkla da uğraşıyorsunuz.

Oldukça güzel bir şekilde tasarlanmış alternatif bir post apokaliptik Avrupa haritası.

Oyunun tasarımcısı Marc Lagroy ve bu tasarımcının ilk oyunu. Oyunun görsel tasarım bölümünde ise 5 farklı tasarımcının imzası bulunacak. Steamwatchers KS kampanyasının ardından üretime geçecek ve 2021 yılında oyunseverlerle buluşacak. Oyun hakkında daha fazla bilgi için oyunun BGG sayfasına ya da son dört günü olan kampanyaya destek vermek için KS sayfasına göz atabilirsiniz.

Chronicles of Crime – Millenium

2018 yapımı yenilikçi çıkarım yapma oyunu Chronicles of Crime tek bir projede, tamamen yeni ve bağımsız 3 oyunla Kickstarter’da. 2018 yapımı olan ilk oyunda oyuncular çeşitli yerleri gezerek bu bölgeleri inceleyip olay mahali ya da bağlantılı yerlerdeki kişilerle konuşarak davaları çözmeye çalışıyordu. Bu oynanış sırasında karakter ya da bölge kartları üzerinde bulunan QR kodları, akıllı telefonlara ücretsiz olarak indirilebilen oyuna özel bir yardımcı uygulama sayesinde tarayarak oyunda ilerliyordunuz. Hatta oyuna özel VR gözlükler ile bu deneyimi oldukça farklı bir şekilde de yaşayabiliyordunuz.

Farklı zaman dilimlerinde farklı vakalar. Vizyon kartları sayesinde geçmişten geleceğe uzanan bir yolculuk.

KS’e sunuan üç yeni kutu bizi 3 farklı zaman diliminde Paris’e götürecek: 1400’lü yıllar, 1900’lü yıllar ve fütüristik, siberpunk benzeri bir dünya dünya olan 2400. Her oyunda bir dizi yeni vaka ve yepyeni, özel mekanikler olacak. Ortaçağda işlenen bir vaka, gelecekteki cinayetlerin vizyonlarını görme ve gizemleri çözmek için kullanan başka bir ipucuna dönüşebilir. Burada yeni bir kart çeşidi oyuna dahil oluyor; “Vizyonlar”. Oyunlar hakkında daha fazla bilgi alabilmek için yukarıda verdiğim linkleri ziyaret edebilirsiniz. KS kampanyasını incelemek ve destek olmak için de KS sayfasını incelemek isteyebilirsiniz.

Deniz Savaşlarına Hazırlanın Victory at Sea Geliyor!

Bu haberimiz özellikle harp oyunları sevenlerin ilgisini çekecek. Warlord Games açık denizlerde geçen ve 2. Dünya Savaşı’nın deniz muharebelerini konu alan savaş oyunu Victory at Sea‘yi duyurdu.

Bugüne kadar hep General oldunuz, biraz da Amiral oluverin 🙂

1939-45 boyunca, dünya devletleri hızla gelişen teknolojiler karşısında değişen deniz savaşının yeni doğasını keşfetmek için, dünya genelinde okyanuslar arasında savaşlar yaptılar. Victory at Sea oyunu işte bu savaşları konu alacak. Ana oyun da diyebileceğimiz başlangıç setinin odağı Pasifik savaşı olacak. ABD ve Japon donanması için hazırlanan 15 adet detaylı 1/1800 ölçekli gemi ile oyuncular Pasifik Savaşı’nı tekrar canlandıracak. Oyun matı, zar ve gemi kartları da dahil olmak üzere her iki filoya yelken açmak için ihtiyacınız olan her şey başlangıç setinde bulunacak. Eğer bu kadarı bizi kesmez derseniz de alacağınız ek paketler ile oyununuzu genişletebilirsiniz. Bu ek paketler arasında Royal Navy, Kriegsmarine, US Navy ve Imperial Japanese Navy ek paketleri bulunuyor. Oyun hakkında daha fazla bilgi için yayıncının web sitesini inceleyebilirsiniz.

CMON EXPO 2020 Koronavirüs Nedeniyle İptal Edildi

Koronavirüs bütün dünyanın gündeminde. Oldukça yüksek sayıda olan bulaşma kapasitesi nedeniyle pek çok ülkeyi alarm durumuna geçiren koronavirüs oyun sektörünü de etkiledi. Geçtiğimiz sayılarımızda virüsün, üretiminin büyük çoğunluğunun Çin’de yapılan kutu oyun sektörünü nasıl etkileyebileceğini anlatan bir podcast paylaşmıştık. Üretimle alakalı problemler ufak ufak oluşmaya başlasa da iptal edilen bir çok etkinlik de virüsün etkilerini açıkça gösteriyor.

Mart ayı sonunda yapılması planlanan Oyun Geliştiricileri Konferansı (Game Developers Conference) iptal edildi, Facebook ve Google’ın geliştirici konferansları da aynı şekilde iptal edildi. Ve şimdi de her Mayıs ayında düzenlenen Cool Mini or Not Expo 2020 de iptal edildi. Uluslararası bir şirket olan CMoN aşağıdakil şekilde resmi bir açıklama yayınladı:

“Bu yıl çok zor bir karar aldık. Coronavirus salgını endişe verici bir 
hızla yayılıyor ve çoğu hükümet vatandaşlarından büyük ve halka açık 
toplantılardan uzak durmalarını istiyor. CMON olarak, çalışanlarımızın, 
misafirlerimizin ve katılımcılarımızın güvenliği için CMON Expo 2020'yi 
iptal etmeye kararı verdik.”

Koronavirüs acaba etkisini ne kadar daha sürdürecek? Ekim ayında yapılacak olan Spiel ’20 bu durumdan etkilenecek mi etkilenmeyecek mi hep beraber göreceğiz.

Locke & Key Çizgi Romanı Kutu Oyun Olarak Geliyor

Joe Hill and Gabe Rodriguez’in ortak olarak yarattıkları gizemli ve karanlık çizgi roman serisi Locke & Key yakaladığı yüksek başarıyı perçinlemeye devam ediyor. Öncelikle Netflix serisi olarak uyarlanan çizgi romanın şimdi de kutu oyun uyarlaması geliyor.

2020 yılında yayınlanacak olan Locke & Key: Shadow of Doubt isimli oyunda 3-6 oyuncu yaklaşık bir saatlik bir oyun süresinde Locke ailesinin bireylerini canlandıracak ve yeni taşındıkları evdeki gizemli olayları çözmeye çalışacak. Oyuncular oyun boyunca birlikte hareket edecek ve karar verecekler. Ancak herkese güvenmek çok da istenen bir şey değil çünkü bu garip ve sıradışı ev size oyunlar oynayacak ve belki de aile bireylerindne birinin ruhunu kötü şekilde etkileyerek size zorluklar çıkartacak!

Oyun hakkında ilk bilgiler böyle. Yeni bilgiler geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Twilight Struggle: Red Sea Conflict in the Horn of Africa / Test Sürüşleri Başladı

Son haberimiz biraz da bizimle ilgili. Daha önce Meepspaper olarak duyurduğumuz öğle arası Twilight Struggle’ı da diyebileceğimiz Red Sea Conflict beta sürümüne açıldı. Bizler de Meepublic ekibi olarak oyunu test etmeye başladık.  Hatta yazarımız Özgür oyun için demo bir kapak tasarımı hazırladı ve oyunun tasarımcısı Jason Matthews bu kapağı sosyal medyada paylaşarak Özgür’ün verdiği ara pası gole çevirdi.

Özgür Özübek’in tasarladığı kapak tasarımı

Daha sonra bu görsel oyunun BGG sayfasında oyunun ana görseli olarak da yayınlandı. Bizler üzerimize düşeni yaparak oyunu test etmeye ve geridönüşlerimizi Jason’la paylaşmaya devam edeceğiz. En sonunda güzel ve eğlenceli bir oyun göreceğimize eminiz.

Behlül de test ekibinin bir üyesi olarak… 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin