Kutu oyun dünyasında geçtiğimiz hafta neler yaşandı? Kickstarter oyunları, yeni çıkacak oyunlar ve daha fazlası Meepspaper no:14’de sizlerle. Keyifli okumalar!

Frosthaven Mart’ta Kickstarter’a Geliyor

Uzunca bir süredir BGG’de bir numarada oturan Gloomhaven bir süre daha tahtını kimseye kaptırmayacak gibi görünüyor. Bazı oyuncular oyunun bulunduğu sıralamayı hak etmediğini savunsa da Gloomhaven sürekli oynanan ve hakkında bahsedilen bir oyun olmaya devam ediyor. Oyundaki senaryoları tamamlayan oyuncular ise tutkuyla bağlı oldukları bu oyun için yeni ek paketler ve ek oyunlar istiyorlar. Cephalofair Games ise oyuncuların bu talebinin oldukça farkında ve bulduğu madeni en iyi şekilde işlemek istiyor. Meepspaper’ın 4. sayısında Gloomhaven ile aynı dünyada geçecek ancak bağımsız ve mekanikleri geliştirilmiş bir oyun olarak hazırlanan Frosthaven‘dan bahsetmiştik. Cephalofair Games geçtiğimiz hafta Kickstarter kampanyasının 24 Mart’ta başlatacağını duyurdu.

Kuzeyin soğunda maceraya atılmak için hazır mısınız?

Frosthaven, Gloomhaven oyunuyla aynı dünyada ancak bu sefer oldukça kuzeyde White Oak adlı bir şehirde başlayacak. Oyuncular geliştirilmiş ve yenilenmiş oyun mekanikleri ile uzunca bir maceraya atılacaklar. Kesin bir açıklama olmamakla birlikte 100’e yakın senaryonun ve ek paketlerin olacağı konuşuluyor. Bütün bilgilerin netleşmesi için 24 Mart’ta yayınlanacak KS kampanyasını beklemek gerekiyor. Frosthaven hakkında bilgiler gelmeye devam ettikçe Meepspaper içeriğinde detaylıca inceleyeceğiz.

Her Uygarlık Tarihe Bir Anıt Bırakmalı –

Monuments Kickstarter’a Geliyor

Antik dünyanın harikaları, Through the Ages’den, 7 Wonders’a kadar bir çok medeniyet kurma oyununda karşımıza çıkar. Genellikle bu oyunlarda bu tip anıt binaları yapmak oyunculara puan, kaynak, aksiyon vb. bonuslar verir. Mart ayında KS’ye sunulacak olan Monuments isimli kutu oyunda ise bu anıt binalar bir yan görev olarak değil de oyuncuların oyunu kazanması için gerekli olan galibiyet koşulu haline gelecek. Evet Monuments adı da üstünde (abide, anıt) oyuncuların uygarlıklarına ait bir anıt yapmaya uğraşacakları bir oyun olarak tasarlanmış. Form güzel peki ya fonkisyon nasıl derseniz;

Kutunun çizim ve tasarımı vasat gözüküyor.

Asimetrik oyuncu aksiyonları, alan kontrolü, ekonomi, tarım gibi öğelerin birleştiği bir oyundan bahsediyoruz. Oyunun ana mekaniği kart oynamak ve üzerinde yazan aksiyonu yapmak gibi görünüyor. Oyuncular 5 kattan oluşan anıt binalarını yapmak için modüler plastik parçaları kullanacak. 2-4 oyuncu arasında oynanan oyunun ortalama süresi de oyuncu başına 30 dakika olacak şekilde düşünülüyor.Keep Exploring Games tarafından geliştirilen Monuments’ın tasarımcısı ise Hollandalı Martin Looij.

Fantasy Flight Games Dead of Winter’ın Haklarını Satın Aldı

Kutu oyun “ve ek paketleri” 🙂 üreticisi FFG Dead of Winter oyununun haklarını aldığını resmi olarak duyurdu. “Yaşamak İçin Mücadele Et” başlıklı resmi açıklamada 19 Şubat 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Asmodee Group bünyesinden ayrılan Plaid Hat Games’in bazı oyunlarına (hepsine değil) yeniden yayın hakkı kazandığı da duyuruldu. Açıklamalarda ayrıca Dead of Winter evreninin gelişmeye devam edeceği de duyuruldu.

The Elder Scrolls Serisi Masaüstüne Geliyor!

Bilgisayar oyun dünyasının en önemli serilerinden birisi olan The Elder Scrolls serisi, minyatür oyunu olarak masaüstüne geliyor. Modiphius Games tarafından yapılan açıklamada The Elder Scrolls: Call to Arms minyatür oyununun ana seti, ek minyatürleri, bina ve çevre etkenleri paketleri için ön siparişin açıldığı açıklandı.

Oyuna başlamak için gerekli olan ana setin fiyatı 45 dolar. Ana seti aldıktan sonra hangi ırkı oynayacağınıza karar verip minyatür koleksiyonunuzu geliştirebileceksiniz. Umarız ileride bu seriye ait bir kutu oyunu da oyun severlerle buluşur.

Wolfenstein Kutu Oyunu 2020’de Kickstarter’a Gelecek!

Wolfenstein’ı duymayan var mıdır acaba? Bilgisayar dünyasının en eski FPS oyunlarından biri ve oyun endüstrisine ve bağlı olduğu pop kültüre çok büyük izler bırakan bir oyun, hatta oyun değil bir başyapıt. B.J. Blazkowicz’in Nazilerin bitmek bilmez ordusuyla savaşını konu alan oyun diğer sektörlere de ilham vermeye devam ediyor. Daha önceleri kitap ve çizgi roman uyarlaması da yapılan oyunun şimdiki varyasyonu bir kutu oyun olacak. Mythic Games’in Reichbusters’ını saymazsanız şu ana kadar bir Wolfenstein kutu oyunu yapılmamıştı.

Archon Studios Wolfenstein: The Board Game’i KS’ye sunmak için hazırlık yaptığını açıkladı. Oyun Wolfenstein bilgisayar oyunuyla aynı evrende 20. yüzyılın ikinci yarısında, mihver devletlerinin İkinci Dünya Savaşı’nı kazandığı alternatif bir gerçeklikte geçecek. Oyunun Nazi üslerini ve diğer önemli yerleri keşfettiğiniz biz zindan keşfetme oyunu olacağı açıklandı. Oyunun ana hikayesi 10 görevden oluşacak ve 50’den fazla minyatür içerecek. Oyun hakkında gelişmeler oldukça Meepspaper üzerinden sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. O zamana kadar inceleme yapmak isterseniz sizi Archon Studio’nun web sitesine alalım.

Meepspaper’dan bu haftalık bu kadar. Önümüzdeki hafta yeni haber ve gelişmelerle tekrar görüşmek üzere, hoşçakalın.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin