Kutu oyun dünyasında geçtiğimiz hafta neler yaşandı? Kickstarter oyunları, yeni çıkacak oyunlar ve daha fazlası Meepspaper no:13’de sizlerle. Keyifli okumalar!

Blacksad Rol Yapma Oyunu Uyarlamasıyla Kickstarter’da

İspanyol yazar Juan Diaz Canales ve çizer Juanjo Guarnido tarafından yaratılan, John Blacksad isimli kedi dedektifin maceralarını anlatan çizgi roman serisi, RYO uyarlamasıyla KS’ye sunuldu. Oyuna geçmeden önce kısaca Blacksad çizgi romanından bahsetmek gerekir diye düşünüyorum.

Blacksad

Blacksad 1950’li yıllarda Amerika’da geçen film noir tarzında işlenen bir dedektiflik hikayesidir. Hikayenin baş kahramanı Blacksad isimli melankolik bir kedi olarak karşımıza çıkar. Çizgi romandaki diğer karakterler de diğer hayvanlar olarak resmedilir ve anlatılır. Hikayedeki roller ve yansımaları da gerçek hayata uygun bir şekilde işlenmiştir. Örneğin neredeyse tüm polis ve emniyet güçleri Alman Çoban Köpeklerinden oluşur. Kötü karakterler diyebileceğimiz karakterler ise daha çok sürüngen ya da amfibler olarak seçilmiştir.

“Dışarıda en az iki cinayetin suçlusu gizleniyordu. Hem bir kadını hem de anılarını öldürmüştü.”

Blacksad: Rol Yapma Oyunu’nda Blacksad dünyasının tadını tamamen farklı bir şekilde alma şansınız var. Rol yapma oyununda, oyuncular bir hikaye anlatıcısının yaptığı gibi kurgusal hikayeler anlatacak, ancak hikayeyi tüm oyuncular birlikte oluşturacak. Özellikle RYO’na yeni başlayacak olanlar için ayarlanmış bir sitemi de bulunuyor. Bu bağlamda bu tip oyunlara giriş yapmak isteyenler için de güzel bir alternatif.

Oyunun kuralları ve sistem hazırlanırken iki öğe öne çıkmış; basit ve hızlı oynanabilir olması. Oyunun en heyecan verici anlarında hikaye anlatımının durmaması için bu hızlı ve basit sistem geliştirilmiş.

Oyunu desteklemek ve daha fazla bilgi almak istiyorsanız sizi oyunun Kickstarter sayfasına alalım.

WizKids’ten Bir Beceri ve Koordinasyon Oyunu:
Last-Second Quest

Last-Second Quest 2-5 oyuncu arasında oldukça hızlı bir şekilde oynanan ve 20 dakika kadar süren bir el becerisi ve koordinasyon oyunu. Oyuncular acelesi olan maceracıları canlandırıyor ve hızlı bir şekilde maceraya koşmak için sırt çantalarını hazırlamaya çalışıyorlar. Sırt çantanızı gerekli malzemelerle mümkün olduğunca güzel doldurabilmek için saniyeleriniz var!

Oyuncular her turda bir yandan macera için gerekli eşyaları sırt çantalarına koymaya çalışırken bir yandan da ve yasak olan eşyalardan kurtulmaya çalışıyorlar. Tüm oyuncuların çantası hazır olduğunda tüm oyuncuların çantaları inceleniyor ve en muazzam çantayı hazırlayan oyuncu oyunu kazanıyor. Oyunun Temmuz 2020’de piyasada olması bekleniyor. Daha fazla bilgi için oyunun BGG sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Batman: The Animated Series Adventures Kickstarter’da

Batman severlerin bir çoğuna göre yapılmış en iyi Batman çizgi film dizisi olan Batman Animated Series kutu oyun versiyonuyla KS’de! IDW Games’in minyatürlere dayalı “Adventures Universal Game System” (AUGS) motorunu kullanacak olan Batman: Animated Series Adventures – Shadow of the Bat, oyuncuların oyundaki 24 benzersiz görevde takımlarındaki herhangi bir kahramanın rolünü üstlenmesine izin veriyor. Hayranların favori bölümlerinden esinlenerek hazırlanan bu ana oyunun ardında bir sürü de ek paket bekliyor.

Na na na na na na na na na na na na na na na na… BATMAN!

YAna oyunda 1-4 oyuncu Batman, Batgirl, Robin, Komiser Gordon ve Kedi Kadın olarak sokaklara çıkıyor ve her biri kendine özgü yetenekleriyle ve bu yeteneklere özel zarlar ile kötüleri avlamaya çalışıyorlar. Two-Face, Penguin, Mr. Freeze, The Riddler, Scarecrow, Man-Bat, The Joker ve Harley Quinn gibi kötüleri alt etmek için birlikte çalışmak zorundalar. Diğer AUGS oyunlarında olduğu gibi, kötü adamlar tam kooperatif oyun için oyunun yapay zekası tarafından ya da beşinci bir oyuncu tarafından kontrol edilebilir. Oyun ve sistem hakkında daha fazla bilgi almak için KS sayfasını ve BGG sayfasını inceleyebilirsiniz.

Corona Virüs Kutu Oyun Sektörünü Nasıl Etkiledi?

Tank & DPS isimli kutu oyunları hakkında podcast’ler hazırlayan kanalın son yayınında üretimin büyük çoğunluğunun Çin’de yapıldığı kutu oyunlarının bu süreçten şimdiye kadar nasıl etkilendiğini ve gelecekte nasıl etkileneceğini incelemişler.

İngilizce olan podcast için aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz.

Back to the Future: Back in Time

Sene 1955, McFly ailesinin fotoğrafı yavaş yavaş soluyor… Biff, Lorraine, George ve Doc Brown ile karmakarışık bir zaman dilimindesiniz DeLorean’ı hazır hale getirmek, Biff ve çetesinden kaçınmak, George ve Lorraine’e aşık olmaları için yardım etmek ve DeLorean’ı saatte 88 Mil hıza ulaştırmak için Hill Valley’de dostlarınızla işbirliği yapmalısınız. Ancak vaktiniz az, yıldırım saat kulesine çarpmadan önce işleri yoluna koymalısınız, yoksa fotoğraf tamamen silinir!

“Bir dakika Doktor, bana DeLorean’ı bir zaman makinesine dönüştürdüğünüzü mü söylüyorsunuz?”

2-4 oyuncu arasında yaklaşık bir saatte ve tamamen kooperatif olarak oynanan Back to The Future: Back in Time’da her oyuncu filmden önemli bir karakterin rolünü üstlenir: Marty McFly, Doc Brown, Jennifer Parker veya köpek Einstein. Oyunun amacı, Doc’un ünlü DeLoreon zaman makinesini düzeltmek, Biff Tannen’i ve baş belası arkadaş çetesini yenmek, aynı zamanda Marty’nin ebeveynlerinin aşık olmasını sağlamak için belirli öğeleri toplayarak karakterlerin 1955 Hill Valley civarında hareket etmesini sağlamaktır. Ancak bu gerçekleştiğinde oyuncular yıldırım saat 22:04’te saat kulesine çarpınca DeLoreon’u saatte 88 mil hıza ulaştırabilir. Oyunun çıkış tarihi 2020’nin üçüncğ çeyreği olarak açıklanmış. Daha fazla bilgi için sizi BGG sayfasına alabiliriz.

Deep State: New World Order

Teknolojik gelişmenin hızla yükseldiği, yeni ekonomik ve siyasi ilişkilerin kurulduğu, iki Dünya Savaşı’nın yaşandığı, bir devrimler yüzyılı olan 20. yüzyıldayız. Tarihte ilk kez, tek bir dünya hükümetinin oluşturulması mümkün hale geldi. Siz de “Komite” adlı gizli bir organizasyonun alt bölümlerinde bu hükümeti kurmaya çalışan gizli bir örgütü canlandırıyorsunuz.

1-5 oyuncu arasında yaklaşık 1.5 saat gibi bir sürede oynanan bu işçi yerleştirme / koleksiyon toplama oyununda siyasi, finansal ve araştırma kurumlarına sızmak için ajan ağınızı kullanıyorsunuz. Hem tanınmış hem de gizli tanınmış kuruluşlarla anlaşmalar yapıp, gizli operasyonlar gerçekleştiriyorsunuz. Komintern ve Birleşik Milletler de dahil olmak üzere tarih şekillendirme projelerine katkıda bulunuyorsunuz. Amacınız tabi ki tek hükümetli bir dünya devleti kurmak!

Konstantin Seleznev tarafından tasarlanan oyunun yapımcılığını CrowD Games üstlenmiş ve bir KS kampanyası başlatmışlar. Oyun hakkındaki daha fazla bilgiyi de KS sayfasından ya da oyunun BGG sayfasından öğrenebilirsiniz.

Meepspaper bu haftalık bu kadar. Önümüzdeki hafta kutu oyun dünyasındaki önemli gelişmelerle yine yayında olacağız!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin