Pintiliğim batsın, benim imzalı kopya Almanya’da bekleyedursun Lacerda’nın en son bombası On Mars’ın Philibert perakende kopyaları Türkiye’de masalara indi bile. Bu yazıda sizler ile On Mars’ın altından girip üstünden çıkacağız.

Eeeyyy Friskgiller!

Önce biraz önsöz ve tabii ki de Terraforming Mars gıybeti. Friskgillerin sözde oyunu Tereyağlı Mars da nereden çıktı demeyin. Lacerda’nın Frisklere cevabıdır, On Mars. 2018 senesinde Essen fuarında bu kulaklar Lacerda’nın ağzından duydu bu isyanı.

Sizleri 2016 senesine götürüyorum. WW2’dan dersini almayan USA, Matt Damon’u bu sefer Mars’a gönderme gafletinde bulunmuş ve NASA tarihin en pahalı kurtarma operasyonuna imzasını atmıştır. Mars goygoyu bu filmin komedi dalında Oscar almasıyla kalmaz, benzer bir Oskarlık komedi BGG sitesinde yazılır. Bunu bir türlü anlamlandıramayan üstat Lacerda, tozlu rafından Mars prototipini indirir ve bitirmeye karar verir. Ancak Friskgillerin Lacerda’ya nefes aldırmaya hiç niyeti yoktur. Friksgiller belki de serinin en dandik eklentisi Turmoil’in KS  kampanyasında milleti beş parasız bırakmışken Lacerda yine de KS topuna çıkar. Ağır rekabete rağmen başarılı bir tepikleme biz nördlerden 970.000 USD kaldıran On Mars, kısa bir rötar sonunda Lacerda fanboylara kavuşur.

Essen 2018. Reyiz ve on mars prototipi.

Yok böyle bir kalite

Önce kutudan çıkanları anlatalım: Efsane tasarımcı Ian O’toole bu oyunda da haklı şanını sonuna kadar konuşturuyor ve On Mars’ı bir görsel şölene çeviriyor. KS kampanyası ile gelen boyalı astronot, Rover ve WALL-E meeple’ları; Lacerda ile gelenek haline gelen 3d oyuncu kartları, kalın bina ve kaynak taşları ve obsesif kompulsif arkadaşları sevindirecek ayraçlar ile oyun kalite çıtasını uzaya çivilemiş oldu. Bir Apple ürün paketini açarken aldığınız o wow! hissiyatını On Mars fazlasıyla veriyor ve tıpkı bir Apple fanboy gibi ürüne ödediğiniz fahiş paranın verdiği acıyı anında alıp götürüyor. Tasarımdaki tek sıkıntım burada da oyuncu renkleri için SJW kaygısının güdülmüş olması. Şöyle renkler olur yahu: Cadetblue, Violetred, Teal, Goldenrod. Oyunda mavi tonlarını oynayan iki oyuncuya Freya kolaylık versin!

3D oyuncu kartları için hala üstüne para isteyenler yapımcılar var. Odin ıslah etsin!

Kurallar kurallar

Kutudan çıkan kural fasikülünü okuyup anlamak ise resmen maaş, akbil ve sodeksosu olan bir iş olmalı. Vallahi üniversitede öğrenmek ve öğretmek için bu kadar uğraşmadım. Oyuna eklenen birçok yeni mekanizma ve oyunda yapılacak tonla aksiyon, anlamayı ve anlatmayı başta oldukça zorlaştırıyor. İlk oyunu anlatmak ve oynamak sizin için de çok zaman alacak. Ve maalesef oyun hakkında dikkat etmeniz gereken bir unsur. Arkadaşım Zafer’in de dediği gibi bu oyun koltuğunuz altına Nola Cafe’ye getirip her seferde bilmeyenlere anlatıp oynayabileceğiz bir oyun değil. Bir süre anlatma eziyetine katlandıktan sonra bilen oyuncular ile yükümüzü alıp bu grupla hayata devam etmek istediğiniz türden bir oyun. Oyunun ilk olumsuz yönü bu.

Diz boyu oyun parçası

Oyunu anlatmak kadar kurup toplamak da ayrı bir dert! Lacerda eline ne geçtiyse oyuna tıkıştırmış. Taşlar, kartlar, solo kartları, yan harita parçaları, kaynaklar, kaynakları taşıyan parçalar. Kutusundan Korona virüsü bulaşmış ucuz Çin havası çıkmayan az güzide oyundan biri ama kardeşim bitmiyor ki kurması! Size tavsiyem, bundan önceki kazanana ya da geç gelene kurdurun ve kazanan toplar deyin; bu eziyetten kurtulun. Oyunun etti ikinci olumsuz yönü.

Yenilikçi aksiyonlarıyla bombastik bir Euro oyun tecrübesi

Diğer yazarların aksine ben yazılarımda uzun uzadıya, oyunun kurallarını anlatmıyorum. Bunu çok daha iyi yapan videolar mevcut. Ancak On Mars ile gelen bazı yeni yaratıcı mekaniklerden bahsetmem gerekiyor. Çünkü On Mars’ı yaratıcı yeni mekanikleri yüzünden almak istiyorsunuz.

Öncelikle işçi yerleştirme aksiyonları iki ayrı münhasır bölgeye ayrılmış. Ya yörüngede oynuyorsun ya da Mars yüzeyinde.  Lacerda, oyuncu aksiyonlarının sonuna, yörünge ve Mars yüzeyi arasında gidip gelen bir mekik mekaniği eklemiş ve harika olmuş. Bu mekiğe binilip gidince tetiklenen olaylar, rakip ve oyunun akışına göre mekiğe binme sırası ya da binmeme kararı, bunun riskleri ve binilip gittiğin yere göre oyuncu sırasının değişmesi oyuna güzel bir derinlik katmış. Mekiğin kaçtığı durumda oyuncular zor bela kazandıkları ve oyun sonu puan edecek mekiklerini yakarak diğer taraftaki kapışmaya dahil olabiliyorlar.

Sözde değil özde multiplayer 

Birleşmiş Milletler tarafından gezegene gönderilen bizlerin temel amacı, Mars’ın kendi başına yetebilen ve hatta ileride dünyadan görev kartları olarak gelecek talepleri yerine getirebilen bir hale getirmek. Bunu gerçekleştirebilmek için gezegende madenler, jeneratörler, seralar, habitatlar vb binaları kurup bunları geliştiriyoruz. Bu inşaat yarışması başka bir LSS (koloni gelişim seviyesi) adı verilen yenilikçi mekanizma ile taçlandırılmış. Bu seviyenin artması için çalışan oyunculara verilen bonuslar, seviye arttıkça tetiklenen mekanikler/ara skorlamalar ve seviye ile oyun sonunun yaklaşması sizi harita ve oyuncuları takibe zorluyor. Özetle On Mars oyuncuların sadece önünden yediği sözde multi ama özde solo oyunlardan (bknz Trismegistus vs.) değil.

kristof kolombun marsta cami gördüğü doğrudur.

Lacerda’nın en kompleks oyununa hoş geldiniz!

Oyunu bence Lacerda’nın en iyi oyunu yapan özelliği ise çeşitli yan aksiyonlar ile derin Karar Ağacı. Şöyle anlatayım. Örneğin babanın ilk oyunlarından Kanban’da bu karar ağacı oldukça sığdır. Herkesin gittiği yol aynıdır ve bu sebeple gidilen yolu en iyi optimize eden oyunu kazanır. Yanına size zaferi kazandıracak bir strateji kurdurmaz. Herkes aynı tabaktan yer. Bu sebeple de Kanban’ı bir süre sonra masaya koymazsın, hatta Kanban EV KS’ye de bu sebeple girmek istemezsin.

On Mars, yeni aksiyonlar kadar zengin yancı aksiyon menüsü ile de gönüllerde taht kuruyor. Lacerda’nın son oyunlarından aşina olduğumuz bir ana aksiyon alırken önünde ya da arkasında yancı bir aksiyon yapma işi bu oyunda çok çeşitli hale geliyor ve izleyeceğiniz stratejinin ana unsurlarından biri oluyor. Oyun bu hali ile Lacerda’nın en stratejik oyunu diyebilirim rahatlıkla. Öyle ki oyunu plansız, bam güm, taktiksel oynamak çok net kaybettiriyor ve bu sebeple de kalbime giden yolu, 4 şeritli bölünmüş 250+ km basabildiğim bomboş paralı Cengiz Limak 3. köprü otobanına çeviriyor.  Şunu kesinlikle diyebilirim: On Mars, akla zarar engine kurabildiğiniz ve Gaia Project zorluğunu geçen ilk Lacerda oyunu.

Rakibi binalarını dolayısı ile rakibin özenle kurduğu mekanizmayı kullanmanıza izin veren ve kapanın elinde kalan özgün bilim adamları da etkileşimi ve rekabeti bir üst seviyeye taşıyor. Bu yetmiyormuş gibi bilim adamlarının hem rakibe yaraması hem de oyun sonu puan vermesi bilim adamlarını ayrı bir savaş alanına çeviriyor. Bilim adamları alındıkça boşalan yerlere sizin desteden seçerek koyduğunuz oyun sonu puan veren görev kartları oyun sonuna doğru yapılan puan savaşlarına ayrı bir lezzet ve zeka katıyor.

oyunu oynamak için 8 kişilik bir yemek masası şart

On Mars ya da Endişe etmeyi bırakıp analiz paralizi sevmeyi nasıl öğrendim.

Lacerda elini korkak alıştırmamış, eline ne mekanik geçtiyse hepsini bir oyuna RAR’layıp sıkıştırmış. Bu haber, karmaşık karar ağaçlarını tolere edebilen, beynini artık eskimiş Brass ve Galerist mekanikleri ile yakamayan sosyopatlar için çok iyi haber. Ancak oyun grubunda hala sıkılmadan neş’eyle Cooper İsland oynayanlar ve hatta AP’ye düşenler varsa baştan söyleyeyim On Mars’ın sonunu göremeyeceklerdir.

Uyarmak görevimiz. Her ne kadar oyun süresini kısaltabilen görev kartları da olsa beyni kavruk leblebiye dönmüş siz sosyopatlar için bile öğretmesi ve oynaması uzun ve de çok sert bir oyun olacak. Bir fıkrada anlatıldığı gibi bu saate kadar iki gömlek diker iki de Troyes gömerdim diyorsanız, On Mars size göre değil.

KS kampanyasında birçok oyundaşımın aklına girip bu pahalı oyunu aldırttığım için ne yalan söyleyeyim biraz endişeliydim. Ama farklı zevklere sahip oyundaşlarımdan aldığım yorumlar sonrası şunu gördüm ki sanırım KS’ye girenler beni odunla kovalamaktansa sanırım bana kralından bir hayır duası edecekler. LCERDA 101: Kanban, LCERDA 212: Galerist ve LCERDA: 301:Vinhos derslerini başarıyla verdiyseniz ve artık doktora kasıyorsanız LCERDA 441: Advanced Topics On Mars tam size göre. Alın. Aldırın.

Oyunla kalın!

 

 

 

 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin