Bir kaç haftalık aranın ardından Meepspaper yeniden karşınızda! Geçtiğimiz haftalarda kutu oyun dünyasında yaşanan önemli gelişmeler ile Meepspaper no: 12

Bir Taş Devri Macerası: Paleo

Almanya’nın Nürnberg kentinde yapılan Spielwarenmesse fuarında, yayıncı Hans im Glück 2020’de yayınlamayı planladığı oyunlardan bir tanesini açıkladı; Paleo.

Paleo 2-4 oyuncu arasında ortalama 90 dakikada oynanabilen işbirlikçi bir macera oyunu olarak karşımıza çıkacak. Oyundaki amacınız insanoğlunu hayatta tutabilmek. Bunun için bazen bir kürke, bazen bir çadıra ya da alet edavata ihtiyacınız olacak.

Duvara bir mamut çizmek mi? Boyalarımı getirin ve gerisine karışmayın! 🙂

Hayatta kalmak oyunun küçük bir parçası. Asıl göreviniz ise binlerce yıl sonra insanların bir zamanlar var olduğunuzu bilmesi için mağara duvarına bir mamut resmi çizmek. 🙂 Kulağa oldukça ilginç gelen güzel bir tema gibi gözüküyor. Oyunun mekanikleri hakkında ise henüz bir bilgi yok. Zaman içinde açıklanacak diğer bilgiler ve gelişmeler için oyunun BGG sayfasını takip edebilirsiniz.

Viking’lere Ait 8. Yüzyıldan Kalma Oyun Parçaları Bulundu

İngiltere’de, kutu oyunlarıyla alakalı nadir bir arkeolojik keşif yapıldı. Lindisfarne adasındaki bir kazı esnasında, arkeologların teorikleştirdiği Viking’lere ait kutu oyunu Hnefatafl’ten (King’s Table) kaldığı düşünülen, dönen, mavi ve beyaz bir cam parçası bulundu. 8. Yüzyıla ait olduğu belirtilen kalıntı, erken Ortaçağ döneminde İngiltere ve İrlanda’ya saldıracak Viking akıncılarına ait nadir bir eser olduğu için oldukça önemli bir keşif olarak nitelendirildi.

Hehalde saldırı sırasında gamer bir Viking cebinden düşürdü. 🙂

Arkeologlar, beyaz cam damlacıklarından oluşan küçük bir “taç” ile dönen mavi ve beyaz camdan yapılan nesnenin, Viking kutu oyunu olan Hnefatafl’nin veya oyunun yerel bir versiyonundan bir oyun parçası olduğuna inanıyorlar. Konu hakkında daha fazla bilgi için The Guardian’ın haberine göz atabilirsiniz.

Harikalar Diyarı’nı Kim Yönetecek?

Druid City Games, Tim Eisner, Ben Eisner ve Ian Moss tarafından tasarlanan Wonderland’s War için bir Kickstarter kampanyası başlattı. Mart 2021’de teslim edilmesi öngörülen oyunun çizim ve grafik tasarımını ise Matt Paquette ve Manny Trembley yapacak. Oyun 13 yaş ve üstü 2-5 oyuncuyu destekliyor ve oyuncu sayısına bağlı olarak 45-75 dakikada oynanıyor.

Wonderland’i böyle bilmzedik!

Oyunun mekaniklerinden bahsetmek gerekirse, karşımızda asimetrik bir deste kurma ve bag building (oyuncuların oyun parçalarını bir kesede biriktirmesi) oyunu var. Oyuncular, ister Jabberwocky, kana susamış Kızıl Kraliçe veya oyundaki diğer farklı gruplardan birini seçiyor ve Harikalar Diyarı’nı yeniden kurmaya çalışıyorlar. Oyuncuların oyun boyunca yeni müttefikler toplamaları, eserler üretmeleri ve savaşa girmeleri gerekiyor. Oyunun ana mekaniği ise alan kontrolü, kart çekme ve deste / kese hazırlama.

Oyun hakkında daha fazla bilgiyi BGG sayfasında bulabilir ve eğer oyunu desteklemek istereniz KS sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Oyun hakkında yeni bilgiler çıktıkça Meepspaper sayfalarına konuk etmeye devam edeceğiz.

Legendary: A Marvel Deck Building İçin İki Yeni Ek Paket Açıklandı

Upper Deck Entertainment, 2012 yapımı oyunu olan Legendary: A Marvel Deck Building oyunu için iki yeni ek paket açıkladı; Heroes of Asgard ve VS System 2PCG: Marvel: Webheads. Yeni ek paketler de ana oyun gibi Devin Low taradından tasarlandı. Yeni ek paketler oyun mekaniğinde büyük değişiklikler getirmemekle birlikte bir sürü yeni kahraman ve ek özellikler sunacak.

Thor kavgaya adam çağırmış 🙂

Heroes of Asgard, Thor’un evreninden, düşmanları yenmek için dört yeni kahraman getiriyor. Ayrıca 2 yeni kötü adam grubunun yanı sıra 2 yeni çift taraflı epik deha ve ortalığı karıştıracak 4 yeni oyun düzeni içeriyor!

Does whatever a spider can!

VS System 2PCG: Marvel: Webheads ise çoklu evrenin dört bir yanından örümcek kahramanları içeriyor! Oyuncular, Superior Spider-Man’den, Gwen Stacy’ye kadar Örümcek evreninden farklı kahramanlar bulacak ve oyunculara destelerini güçlendirmek için bir sürü alternatif verecek.

Point Salad “Best Casual Game of the Year” Ödülünü Kazandı

Alderac Entertainment Group’un 2019 çıkışlı çok satan oyunu Point Salad Casual Game Insider dergisinin arkasındaki grup olan Casual Game Revolution tarafından Best Casual Game of The Year ödülüne layık görüldü. Jüri bu sene üç finalist arasında seçim yapmak zorunda kaldı. AEG’in Point Salad, yine AEG’nin Tiny Towns ve Keymaster Games’in Parks oyunları arasından seçilen oyun Point Salad oldu.

Bir başka puan salatası oyun. İsmi de Puan Salatası!

Tasarımcılar Molly Johnson, Robert Melvin ve Shawn Stankewich tarafından hazırlanan Point Salad oyunu, 2-6 oyuncunun hızlı bir şekilde oynayabileceği bir kart toplama oyunudur. Her turda, oyuncular masanın ortasından kart alarak uygun komboları yaparak puan kazanmaya çalışıyorlar. Masadaki tüm kartlar bitince puanlama yapılır ve en çok puanı kazanan oyunucu galip olur. Oldukça basit kurallara sahip oyun bağımlık yaparak tekrar tekrar oynatan bir oyun olarak bu ödülü hak etmişe benziyor.

Ruins: Death Binder Kickstarter’a Geliyor

Ruins: Death Binder, Dark Souls’a benzeyen karanlık bir fantezi dünyasında geçen solo, kart odaklı bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Pek çok oyun çoklu oyuncu için tasarlanıp daha sonra da bir solo mod eklenir ve bu genelde bir hayal kırıklığı olur. Ruins ise bunun tersini yaparak özellikle solo olarak tasarlanmış vebir başka arkadaşınızla işbirlikçi oynamanız için 2 kişilik bir mod eklemiş.

Ruins: Death Binder’in her oyunu yeni, deneyimsiz karakterinizi kurmayla başlıyor. Amacınız ya senaryo kartlarını tamamlamak (solo modda) ya da 3 patronu yenmek (kooperatif modda). Oyun sırasında her turda keşfetmek istediğiniz yöne karar verip harita üzerinde ilerliyorsunuz. Hedefinize uygun bir token seçerek üstünde yazan aksiyonları yapmanız ve maceraya devam etmeniz gerekiyor.

Karanlık bir tasarım örneği, biraz karışık gibi ama eminim alışınca kolaylaşıyordur 🙂

Oyunun ana mekaniği kart çekme ve deste kurma olarak gözüküyor. Karanlık ama oldukça güzel bir tasarımı olan oyun hakkında daha fazla bilgi almak için BGG sayfasını ziyaret edebilir ve oyunu beğenip almak isterseniz 20 Şubat’ta başlayacak KS kampanyasını destekleyebilirsiniz.

Planet Unknown Bir Başka Mars Oyunu

Mars ve diğer gezegenleri kolonileştirmek için tonlarca oyun var. Bunlara yeni bir tane daha eklenyor. Planet Unknown 2020 yılında piyasaya çıkıyor.

Yine Dünya’nın kaynakları tükeniyor ve insanoğlunun bir şeyler yapması gerekiyor. İnsanlar bir dizi yeni gezegen keşfediyor ve gerekli öğelerle bu gezegenlere giderek buraları sömürgeleştirmeye çalışıyor. İlk giden ekip 1 ile 6 arasında yaşanabilir seçenek buluyor. Planet Unknown, oyuncuların kazanmak için en iyi gezegeni inşa ettiği ve geliştirdiği 1-6 oyuncu için yaklaşık 90 dakikada oynanan kıran kırana rekabetçi bir oyun olarak karşımıza çıkıyor.

Dünya’nın kaynakları yine bitmiş 🙁

Her oyuncunun “Bilinmeyen Gezegendeki” en iyi gelişimi gösterme hedefi vardır. Her turda, oyuncular gezegenlerine bir poliomino (tetris parçası diyebiliriz) şekli olan bir çift kaynaklı karo yerleştirecektir. Her kaynak, gezegendeki yaşamı desteklemek için gereken altyapıyı karşılıyor. Her karo yerleşimi, gezegeninizi verimli bir şekilde düzenlemek ve aynı zamanda gezegeninizin çalışan bir düzene geçmesi için önemlidir. Oyunun ana mekaniği kart çekme ve karo yerleştirme olarak gözüküyor ve oldukça güzel bir hareketli draft alanı snuyor. Bakalım Planet Unknown diğer “Mars’ı Kolonileştir” oyunları arasında kendisine yer bulabiliecek mi?

Oyun hakkında daha fazla bilgi için oyunun BGG sayfasına ve desteklemek isterseniz de web sayfasına göz atabilirsiniz.

Meepspaper bu haftalık bu kadar. Önümüzdeki hafta yeni haberlerle görüşmek üzere.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin