Geçtiğimiz hafta kutu oyun dünyasında yaşanan önemli gelişmeler Meepspaper no: 11 ile karşınızda!

Clash of Cultures Geri Dönüyor

Z-Man Games’in 2012 yılında yayınladığı Christian Marcussen tasarımı oyunu Clash of Cultures ortalama üstü bir 4X* oyunu iken 2014 yılında yayınlanan ek paketi
Clash of Cultures: Civilizations ile bir anda çok iyi bir oyuna dönüşmüştü. Civilizations ek paketi oyunu o kadar değişik ve başarılı bir noktaya çekti ki oyun ek paketsiz anlamsız bir hal almaya başladı ve ek paket tam anlamıyla yok sattı. Z-Man Games 2010’lu yıllarda kataloğundaki bir çok oyunun tekrar basımını ya yapmadı ya da çok geç yaptı. Civilizations ek paketi de bunlardan biriydi ve bu sebeple BGG geek markette 300 euro’lara varan meblağlara satılıyordu. Bakınız Geek Market fiyatları.

board game box cover
Güzel diyebileceğimiz bir kapak görseli.

Bu sorun 2020 yılının kasım ayında çözülecek gibi duruyor. WizKids firması oyunu tekrar çıkarmaya karar verdi. Yeni versiyonun ismi Clash of Cultures: Monumental Edition olarak belirlendi. Monumental Edition ana oyun ve 2014 yılında çıkan iki ek paketi (Civilizations ve Aztecs) kapsayacak. Tek kutuda birleşecek bu içeriğin ücreti de 140 Dolar olacak.

*4X: eXplore, eXpand, eXploit ve eXterminate yani keşfet, genişlet, sömür, yok et.

BoardGameGeek 20 Yaşında!

Kutu oyunlarının veri bankası, kutu oyun sevenlerin bir numaralı kaynağı BGG 22 Ocak’ta tam 20 yaşına girdi! Bundan tam 20 yıl önce 22 Ocak 2000 yılında Scott Alden ve Derk Solko isimli iki kutu oyun sever tarafından kurulan BGG, 20 yılda 2 milyondan fazla kayıtlı kullanıcı sayısına ulaştı. Kayıtsız olarak siteden faydalananlar olduğu da bir gerçek ancak bu sayıları tam olarak bilemiyoruz. Meepspaper olarak nice 20 yaşlara diyelim ve ünlü “geek”lerin BGG’nin 20. yaşını kutladıkları güzel videoyu izleyelim.

 

Cosmic Encounter Duel Çok Yakında Masalarda!

Fantasy Flight Games, klasik masa oyunu Cosmic Encounter ile aynı evrende geçen 2 kişilik yeni oyunu Cosmic Encounter Duel’i duyurdu.

FFG’den yine şıkır şıkır bir oyun kutusu.

Cosmic Encounter Duel’de oyuncuların amacı, uzay gemilerini ve uzaylı yaratıklarını kullanarak, gizli taktikler ve yetenekler yardımıyla 5 farklı gezegeni kontrol eden ilk kişi olmak. Oyuncuların seçebileceği her biri kendine özgü yeteneklere sahip yirmi yedi yabancı uygarlık bulunuyor ve 20 adet gemi bulunuyor. Oyunun Nisan 2020 yılında piyasada olması bekleniyor.

Terminator: Dark Fate Kart Oyunu

Labyrinth, The Dark Cyrstal ve Terminator: Genisys oyunlarının yapımcısı River Horse Games, Terminator: Dark Fate kart oyununu duyurdu.

Terminator: Dark Fate’de 2-4 oyuncu birlikte çalışarak, Rev-9 Terminator tehdidi altında silah ve kaynak toplamaya çalışıyorlar. REV-9 kendini gösterdiğinde, oyuncular zor bir karar vermek durumunda kalırlar; savaşacaklar mı yoksa kaçacaklar mı? Oyunun amacı Rev-9’u yenmek olsa da, savaşmak oldukça tehlikeli olabilir. bu yüzden oyuncular doğru zamanda doğru kaynakları kullanarak hamle yapmalılar.

Firmanın diğer oyunları tam anlamıyla hayal kırıklığı, bakalım bu oyun da bir hayal kırıklığı mı olacak.

Terminator: Dark Fate, kart tasarımında filmden görseller kullanarak güzel bir arayüz sunmayı vaad ediyor. Daha fazla bilgi için yayıncının web sitesine bakabilirsiniz.

CMON’dan Yeni Oyun: Marvel United

CMON firması geeklerin cüzdanına en çok zarar verebilecek üç şeyi birleştirdi; Marvel Çizgi Romanı, Kutu Oyun ve Kickstarter Eklentileri. Bu üç şeyi birleştirip adına da Marvel United demişler. Şimdilik hakkında çok az bilgi bulunan Marvel United ‘ın ne zaman çıkacağı bile henüz belli değil. Şu anda oyun hakkında bildiğimiz oyuncuların Marvel çizgi roman evreninden kahramanların rolünü üstlendiği ve bir takım kahramanlıklar yapmak için takım oluşturdukları Chibi* tarzını kullanan bir minyatür oyunu olacağı.

Chibi tarzında çizilmiş Marvel karakterleri. Keşke Skottie Young çizseydi.

*Japonca’da “küçük, ufak, sevimli” anlamına gelen söz. Genellikle karakterlere komiklik katmak için kullanılan bir tekniktir.

Star Realms Deluxe Nova Collection

White Wizard Games’in 2014 senesinde yayınladığı ve yayınlandığı sene en çok satan oyunlardan birisi olan ve başarısını sayısız ek paketle perçinleyen Star Realms deluxe versiyonu ile Kickstarter’da!

Güzel ve büyükçe bir kutu… İçinde neler neler var acaba?

Deluxe sürüm foil kaplı yeni çizimli kartlar, 6 oyuncu için yeni tasarlanmış bir oyuncu tahtası ve bütün ek paketlerini de taşımaya yarayacak devasa bir kutuya sahip olacak. Oyunun KS kampanyası beklenen bütçenin 10 katından fazla bir bütçeye ulaşarak beklentiyi de gözler önüne serdi. Kampanyayı desteklemek ve oyuna sahip olmak isterseniz son 3 güne giren Kickstarter kampanyası burada.

Meepspaper bu haftalık bu kadar. Az ama güzel gelişmelerin yaşandığı bir hafta oldu. Önümüzdeki hafta Meepspaper no:12’de görüşmek üzere.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin