işte banko Kupon 10 Oyun listem:

10. Vanuatu

Listeme kanlı turist tokatlama oyunu Vanutu oyunu ile başlıyorum. Yenicem seni Vanutu diyerek cennetten bir köşe Vanuatu’ya gelen bizler, oyunda balık stoklarını tüketiyor, batık hazineleri yağmalıyor ve limandan topladığımız turistleri kendi tesislerimize iteliyoruz.  Akdeniz sahillerimizi andıran bu oyundaki acımasız aksiyon seçme mekanizmasının arada bir oyuncuları “vay anam vay” diye bağırtması da cabası. Çakal yapımcısından ötürü düşük BBG puanına bakmadan oynayın, oynatın ve acımadan ağlatın oyuncu arkadaşlarınızı.

9. Imperial

“Gerçek kapitalistin vatanı olmaz” sözünü bizlere çok iyi belleten bir Walther Marc Gerdts şaheseri. Ortalama euro oyunlarında belli bir ırk ya da devlete oyun sonuna kadar bağlı olup onu muzaffer kılmaya çalışmaktan gına geldiyseniz bu oyun tam size göre. 1. Dünya Savaşı’na tutuşan her devleti itinayla çıkarlarımız uğrana sömürüp sonrasında çöpe atıyoruz ve yandaki oyuncunun mis gibi yetiştirdiği devleti elinden alıp ranta doymuyoruz. Üstelik  Diplomasi staylayıp arkadaşlarımızı kendimizden nefret ettiriyoruz. E daha ne olsun?

8. Gaia Project

Yaşı yetenler Devekuşu Kabare’de Metin Akpınar’ın şu lafını hatırlayacaktır. “Bakanlar çekilsin başbakan geliyor”. Gaia için de “Terremistik çekomastikler çekilsin baş Gaia” geliyor demek istiyorum. Euro game’ler alman panzerleri ise Gaia aralarındaki PzKpfw VI-Tiger’dir. Haritadaki acımasız çekişme, kıt kaynak yönetimi üstüne yetmiyormuş gibi bir de asitmetrik dış güçler ile mücadele. Essen’de ne biçim la artwork’u dedik ve bir allan kulu almadı oyunu. Neyse ki Alber durumu fark etti de bizi hatamızdan çevirdi. #rep  Gaia’da yanan beyin kokusu alışkanlık yapabilir. Uyarmadı demeyin.

7. Android Netrunner

Hakkı verilmemiş bir oyun varsa o da FFG’inin Cyberpunk temalı LCG’si Android Netrunner’dır. Halkları inim inim inleten dev şirketlerin gizli ajandalarını ifşa ederek onları alaşağı etmeye çalışan cabbar Hacker’lar ile hacker’ların saklandıkları inlere girmeye çalışan dev şirketler arasında geçiyor, hikaye. Çok LCG oynadım ama buradaki blöf unsurunu bu denli güzel  kullanan başka da bir LCG görmedim. Gözü kara bir hacker’a karşı oynarken duyduğum yusuf ya da karşımda tüm imkanları ile bana “gel, babana!” diyen şirketin icewall’u önünde titreyen hacker dizlerim. Yemişin matrix’i bana Neuromancer, Mona Lisa Overdrive, ya da SnowCrash ile gelin diyorsanız LCG ömrünü tamamlamış ve artık out of print olmuş bu oyun için çok geç kaldınız.

6. Great Western Trail

Pfister üstadın ustalık oyunu, ki sonrasında ne yaptıysa (B:HK, Maracaibo, vs) bu oyunun üstüne çıkamadı. Sığır destenizi inşa ediyor, yaptığımız binalar ile engine’i kuruyor ve aynı zamanda da diğer oyunculara binalarımız ve indiğimiz hazard’lar ile haritayı dar etmeye çalışıyoruz, bu efsane oyunda. Gelen Northern Trails eklentisi ile de oyun bambaşka bir seviyeye çıktı. Her daim masaya gelecek oyundur. Gözünü kapayıp al, torununu sevindir.

5. Twilight Struggle

2010 yılında BBG Secret Santam “wishlist’ine baktım ama sen asıl bunu oynamak istiyorsun!” dedi ve bana TS’yi gönderdi. Sağolsun, o güne kadar Catan, Stone Age falan oynarken bir anda ufkumuz açıldı, level atladık. Soğuk savaş temasını iliklerinize kadar işleten, adrenalinden tir tir titreten, easy to learn very very hard to master bir oyundur. Bu oyunu şiir gibi oynayanın önünde saygı eğilirim çünkü bu oyunu oynamak Güven, Özveri ve Tecrübe ister.

4. Forbidden Stars

İçinde deck building var, Warhammer 40K teması var ve savaşta bol bol zeka var. Daha ne olsun. Tek sıkıntısı, hak sahibi Gamer Workshop’un oyun lisansını iptal etmesi ile oyunun artık out of print olması.  Oyun artık rare drop.  Bu oyuna sahip arkadaşınız varsa ona iyi bakın, bir dediğini iki etmeyin. Çok az savaş oyununda bu kadar zevk aldım. “How we gets here” diyorum ve bir sonraki oyuna geçiyorum.

3. Star Wars Rebelllion

Hepimiz SW disney spaminden yorulduk, farkındayım. Ama hatırım için derin bir nefes çekin ve ben dinleyin. BU oyun, Disney gibi sizi pişman etmeyecek. Oyunda amacımız, ya saklandığı delikten size fitne ve fesatlık kasan asilerin inlerine girmek ve galaksiyi rebel scum’dan temizlemek ya da baba parasıyla han hamam ve death starları dikmiş imparatorluğa karşı iz bırakmadan zamana karşı oynamak. Asitmetrik savaş oyunu SW:R’nin en güzel tarafı ise blöf ve üçkağıtçılığın bol olduğu bir saklambaç oyunu olması aslında. Savaşlarda tema ve stratejik zeka güldür güldür akıyor. Yakalandıkça kaçan ateş böceği asileri zaman bitmeden köseye sıkıştırmak ya da sobelenden imparatorluğa karşı kaçak dövüşmek ciddi bir iş ve gerçek bir yusuf.

2. Caylus

Hobiye girerken aldığım birçok oyun artık benim için hatırlamak istemediğim lise aşkları olmuşken, Caylus hala masaya tekrar tekrar geliyor, aradan geçen 10 seneye ve çıkan onca yeni oyun mekaniğine rağmen hala zevkle oynanıyorsa bu oyun kafadan listeye girer arkadaş. Çakal baliff ve kralın sadık kulu provost’un arasında gemisini yürüten duvar ustası ailelerinin sert rekabeti. Caylus işte, daha ne anlatayım oyun hakkında. Bilmiyorsan, o senin ayıbın. Yeni versiyonu çıktı, hemen al bi tane ya da alan arkadaşını yanla.

1. On Mars

En iyi oyun bir sonraki oyundur diye kim dediyse bir birayı hak ediyor. 7. kuşak master üstat Lacerda’nın raflara gelmek üzere olan oyunu On Mars listemin bir numarası ofkors! Über komponent kalitesi mi desem, oyle olmaz bak böyle olur Mars teması mı desem, yenilikçi euro oyun mekanizmaları mı desem. Bu oyun ile kendini bir kere daha aşan Lacerda ve bir önceki Escape Plan’ın fanboylarda bıraktığı kekremsi tadı unutturmayı biliyor ve listeme tepeden giriyor ve böylece 10 Kupon Oyun listemi tamamlamış oluyorum.

Amaç gülüp eğlenmekti, güldürebildiysem ne mutlu.

Oyunla kalın. Sevgiler.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin