Hristiyan alemi ile şarap arasındaki bağı, hemen hemen herkes bilir. Fakat bu adamların keşişleri, zamanında manastırlarında bol bol bira üretimi de yapmışlar. Hatta bu adet günümüze kadar da gelmiş. Nasıl daha iyi bira üretiriz diye işin arge tarafına bile ağırlık vermişler abiler. Şimdi burada uzun uzun anlatmayayım ama farklı farklı bira çeşitleri ürettikleri bilgisini cepte tutalım. 

Heaven & Ale bizi böyle bir hikayenin içine sokuyor. Hepimiz birer bira üreticisini oynuyoruz ve işin ekme biçme kısmından başlayarak en iyi biraları üretmeye, bira konusunda uzmanlaşmaya çalışıyoruz ki en yüksek puanı alalım.

 

TARLALARIN İKİ YÜZÜ

Heaven&Ale aslında büyükçe bir rondel ve bu rondel bizim marketimiz. Üzeri farklı farklı kaynaklarla, farklı keşişlerle ve bize belli başlı aksiyonlar yaptıran bonuslarla dolu. Her oyuncu bu rondelin üzerinde bir daire hareketini tamamlayarak, yol boyunca kaynak topluyor. Bu kaynaklar buğday, arpa, su gibi bira yapımında ihtiyaç duyduğumuz kaynaklar. Parasal değeri 1 ile 5 arası olan bu kaynakları üzerindeki değerine göre satın aldıktan sonra, kendi oyuncu tahtamızın, yani tarlamızın üzerinde istediğimiz bölgeye yerleştiriyoruz. 

Oyunda hamle sıralamamız hep şu şekilde. Önce karakterinle ilerle, sonra ilerlediğin karedeki kaynağı satın al veya bonusu kullan. İstersek karakterimizle bir ileriki kareye ilerleyip oradaki kaynağı alabileceğimiz gibi, istersek 1’den fazla kare ileri gidebiliyoruz, hatta istersek başlangıç karesinden son kareye kadar bile gidebiliyoruz. Fakat geri gitmek diye bir şey yok. O yüzden hareketlerimizi ölçüp biçerek yapıyoruz. 

Oyuncu tahtalarındaki tarlaların iki bölgesi var. Bu bölgelerden biri iyi güneş alırken, diğeri gölgede kalıyor. Güneşli tarafa ekilen kaynaklar bize bira yapımında kullanmak üzere geri dönerken, gölgeli tarafa ektiğimiz ve biramıza katmak istemediğimiz mahsulleri satarak paraya dönüştürüyoruz. Oyuncu tahtası üzerinde 7 adet kulübe alanı var. Ve bu kulübelerin çevresinde kaynak ekmek için ayrılmış 6’şar adet alan var. Bir kulübe alanının etrafındaki 6 kareyi de kaynaklar veya keşişlerle doldurduğunuz zaman artık oraya bir kulübe inşa etmeye hak kazanıyorsunuz. 

5 çeşit kulübe var ve bu kulübelerden hangisini ilgili alana yerleştireceğimiz, etrafındaki kaynakların toplam değerine göre belirleniyor. Yani toplamı 24 yapan 6 kaynak yerleştirdiysek kulübenin etrafındaki tüm kaynakları aktif hale getiren verimli bir kulübe inşa ediyoruz. Eğer toplamları 10 olacak şekilde kaynaklar yerleştirmişsek bu kaynaklardan seçtiğimiz 1 tanesini aktive edecek verimsiz bir kulübe yerleştiriyoruz. Fakat bu, hep değeri çok yüksek kaynaklar almalıyız anlamına gelmiyor. Çünkü bir kulübe ne kadar verimliyse, bira uzmanlığınız için verdiği puan o kadar düşük oluyor. Ne kadar verimsizse size o kadar çok uzmanlık puanı veriyor.

BİRA UZMANLIĞI?

Oyuncu tahtalarında tarla dışında bir de mastery track var. Burada, oyundaki tüm kaynaklar için bizim o kaynakları ekip biçmedeki uzmanlığımızı ve bira yapımındaki uzmanlığımızı geliştirebiliyoruz. Ve bunu kesin yapmak istiyoruz çünkü oyun sonu puanlaması esnasında bu ciddi biçimde önem kazanıyor. 

Oyun içinde koca rondelin etrafında dönüp, kaynak toplayıp, bu kaynakları ekip, kulübeler inşa edip, bir yandan da uzmanlıklarımızı artırmak istiyoruz evet ama diğer yandan ana tahtanın ortasında toplam 12 tane ortak görev var. Bu görevlerin her birini ilk kez gerçekleştiren kişi 4 puan, ikinci kez gerçekleştiren kişi 2 puan, onlardan da sonra gerçekleştiren kişiler havasını alıyor. 

Hepsini tek tek açıklamayayım ama tahtamızdaki güneşli kısmı tamamen doldurmak, bir kaynakta uzmanlık seviyesinin en yüksek noktasına gelmek gibi görevler bunlar. Bu görevlerden de bol bol yapmak ve mümkünse rakiplerimizden önce yapmak istiyoruz çünkü bu puanlar oyun sonunda gerçekten çok fark yaratıyor.

Keşişlerle ilgili kafa karıştıran bir özellik var ondan da bahsedeyim. Oyunda rondel üzerinde sadece kaynaklar değil bir de keşiş token’ları var. Bu keşişleri de bedelini ödeyip, kaynak yerleştirir gibi tarlamıza yerleştirebiliyoruz. Keşişler kulübe yerleştirildiğinde aktif olurlarsa bira uzmanlığı kazanıyoruz. Aktif olan keşiş, bir başka keşişle komşuysa onları da aktif hale getiriyor (kural kitapçığında trigger diye geçiyor) aktif olan keşiş kadar daha uzmanlık kazanıyoruz. Yani keşişleri yan yana getirmek istiyoruz.

BUZ GİBİ OYUN

Biz 2-3 hafta önce oyunu 4 Levent oyun gününde üst üste 2 kez oynadık. Ve oyuna gerçekten bayıldık. Rondel üzerinde ilerlerken bir yandan istediğin kaynağa gitmek bir yandan da rakibinin alacağını düşündüğün kaynağa gidip onun önünü kesmek arasında kalıyorsun sürekli. Eğer oyunun başında pahalı kaynaklara yönelirsen paran çabuk bitiyor, tekrar para kazanmak için epey fedakarlık yapmak zorunda kalıyorsun. Bu kıt kaynağı iyi yönetebilmek oyunun en önemli parçalarından birisi.

Bir kaynağı tarlanın hangi tarafına yerleştireceğin, hangi kulübe alanının çevresine yerleştireceğin, hatta tam olarak hangi kareye koyacağın bile oyunun akışında çok çok önemli yer tutuyor. Çok fazla karar almanı isteyen bir oyun olmasına rağmen, şaşırtıcı bir şekilde hızlı akıyor olması gerçekten büyük bir keyif.

Oyunun en ilginç yanı ise puanlama sistemi. Burada yazılı olarak anlatmak gerçekten zor ama bir gün başına oturursanız oyunun ne demek istediğimi anlarsınız.

Oyunun component kalitesi ise ortalama üstü. Ana tahta ve parçalar normal fakat oyuncu tahtaları çok ince. Artwork fena değil ama oyuncu tahtalarındaki mastery track’te her şey birbirine girmiş gibi görünüyor ilk bakışta. 

Oyunlar ilgili düşüncelerimin çoğu olumlu fakat oyun yaratıcılığa çok fazla müsade eden bir oyun değil. İşin aslı oyunda tek bir ana strateji var. O da bira uzmanlığını ve mümkünse 1 veya 2 kaynaktaki uzmanlığı, track’te en yüksek noktaya taşımak. İlk oynayışımda bunu fark etmesem de ikinci oynayışımda çok net gördüm. Oyunda bira uzmanlığını yukarı taşımadan yüksek puan almak namümkün. 

Bu da bence bir dominant strategy durumu oluşturuyor aslında. Fakat pek çok arkadaşım bu düşünceye karşı geldiler. Oyunu benden daha çok oynamış birkaç kişi, masadaki diğer oyuncular, birbirini kesme hamleleri yapmazlarsa tek oyuncu alır gider, oyunu güzel yapan şeylerden biri de bu dediler. Bir dahaki oynayışımda bu uyarıyı da dikkate alacağım ama şimdilik bu güzel oyuna puanım 10 üzerinden 7.8

Photo Credits: Analog Gamer Dude

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin