Kutu oyun hobisi hızla büyüyor, sektör daha büyük kitlelere yayıldıkça daha fazla oyun çıkıyor daha fazla oyuna para ayırılabiliniyor. Eskiden ortalama bir oyun fiyatı 30-35€ iken şimdi 50€’ları buldu gibi. Kickstarter üzerinden bir analiz yapacak olursak da büyük resme dair güzel bir fikir edinebiliriz.

Kitlesel fonlama “Top”lar ve İlkler

kingdom death monster 1,5
kingdom death monster 1,5

Bugüne kadar yapılmış bütün kitlesel fonlama projelerine bakıldığında az da olsa kutu oyunu hobinin geldiği yeri temsilen o listede duruyorlar. İlk büyük ses getiren Kingdom Death oyununun ilk KS’si 2013 yılında 2 milyon dolar. Sonrasında 2016’ın sonunda KS’ye tekrar gelen 1,5 versiyonu yarım saat içinde 1 milyonu geçip toplamda da 12 milyon dolardan fazla para toplayıp bir çok rekoru altüst etmişti. Bugün Kickstarter’a baktığımızda da en çok fonlanan 10 projenin 3ü kutu oyunu: Kingdom Death 1,5(12,4 mil USD), 7th Continent (7 mil USD) ve Exploding Kittens (8,7 mil USD).

Crowdfundingcenter’a göre, kitlesel fonlamaya çıkan proje adedi olarak yaklaşık genelin %4’ünü oluşturuyor masaüstü oyunlar ama en başarılı kategorilerden biri. Bugüne kadar toplamda 13000’e yakın masaüstü oyun için başarılı proje olmuş. Kitlesel fonlamada genel başarı ortalaması %22 iken masaüstü oyunlarda %47, ve ortalama destekçi sayısı da 384 kişi en yüksek olan kategori aynı zamanda.

Kickstarter’da son dönem özeti

Kickstarter’da bugüne kadar toplam 112 tane kutu oyunu projesi 1 milyon dolardan fazla fon toplayabilmiş. Ama işin daha ilginç tarafı bunların 32 tanesi ya da yaklaşık 4te biri 2019 yılı içinde. İvmenin gittikçe arttığını görebiliyoruz. Burada minyatürlü oyunları bir şekilde hobinin geri kalanından ayrı görseniz bile (baz değerleri daha yüksek, oyuncular içinde belli bir nişe hitap ediyor, alıcı kitlesi hazır vs gibi) 1 milyon USD baremini aşan oyunlar arasında hatırı sayılır sayıda Euro oyun da var.

2019’un öne çıkan KS oyunları şöyle:

Sleeping Gods -Ryan Laukrat

Oyunlarını hikayelerle çok başarılı şekilde harmanlayan Above and Below gibi başarılı oyunların tasarımcısı Ryan’ın campaign stili yeni oyunu 1,1 milyon USD topladı Agustos ayında. 1-4 kişilik, kolay öğrenebilinecek ve 60 ila 840dakika (bütün kampanya oyun süresi olsa gerek) bu oyunu Mayıs ayı gibi sahiplerine ulaşacakmış.

Bloodborne – Eric Lang ve Michael Shinall

KS’da kutu oyun kategorisinin bu kadar büyümesinin belki de en büyük etkisi olan firma CMON’dur. Zombicide KS’si ile başlayan firma bunun başarılı bir iş modeli olarak işleyebileceğini tüm sektöre göstermiş ve 2012’den bu yana toplam 38 milyon dolar para toplamış. Bu seneki tek değil ama öne çıkan oyunu Bloodborne, 24bin kişiden 4 milyon USD topladı. 1-4 kişilik, orta zorlukta olan bu oyun ortalama 60 dk sürüyor ve bir CMON klasiği olarak çokça güzel minyatür içeriyor. Cooperative (işbirlikçi) bir oyun olan Bloodborne aynı isimli bilgisayar oyununun evreninde geçiyor. Oyuncular fantastik canavar avlayan avcılar olarak bir kasabayı korumaya çalışıyorlar.

Anachrony’nin bu eklentisiyle Exosuit’ler teleport oluyor

Anachrony: Fractures of Time Expansion – David Turczi

David Turczi’nin 2017’de çıkıp hızlıca BGG Top 50’ye yerleşen hit oyunu Anachrony‘nin yeni eklentisi için çıkan KS kampanyası Mayıs ayında 11 bin kişiden toplam 1 milyon USD topladı. Anachrony distopik bir gelecekte yaşanan bir felakete karşı hazırlık yapan farklı uygarlıkların, zamanla oynayarak gelecekten kaynak toplayıp kendi uygarlıklarını kurtarmaya çalışmalarını konu alıyordu. Bu yeni eklentiyle oyuna fanlarını daha uzun süre oynamaya teşvik edecek ilginç dinamikler geliyor. 1-4 oyuncu için, oldukça karmaşık yaklaşık 100-150 dk oynama süresi olacakmış.

Terraforming Mars Turmoil –Fryxx Bros

Terraforming Mars:Turmoil; deste deste eklentilerce…

Fryxx Kardeşlerin hit oyunu Terraforming Mars, Mars temasıyla gönülleri fethetmiş ve eleştirilere maruz kalsa da BGG’de top 3’e yükselmişti. Bu başarının geri dönüşünü 2016’dan bu yana 5 farklı eklentisi ile almaya devam eden ekip, bu eklenti için çıkan KS kampanyasında Mayıs ayında 26 bin kişiden 1,4 milyon USD topladı. **Yakın zamanda ana oyununu Neotroy Games Türkçe’ye çevirip satışına başlamıştı.

Etherfields’ın “rüya gibi” görselleri ilgi çekti

Etherfields- Michal Oracz

Minyaturu bol oyunlarda CMON’dan sonra adı sayılan bir diğer firma da Awaken Realms. Nemesis ve Lords of Hellas gibi başarılı oyunları hobiye kazandıran bu sefer dungeon-crawler (zindan keşfetme) oyun tipini rüya/kabus keşfetme olarak uyarlayan ilginç bir oyun yapmış. Tasarımcı olarak da Neuroshima Hex ve Cry Havoc’un tasarımcısı Michal Oracz ile çalışmış. Bu kampanya KS’de Ağustos ayında 32bin kişiden yaklaşık 4 milyon GBP topladı.

Trial By Trolley –C&H

Sevilen, kara mizah ustası, internet karikatür serisi Cyanide & Happiness’in KS’deki ikinci kart oyunu projesi. Ağustos ayında 55bin kişiden 3,5 milyon USD topladı. Meşhur düşünce deneyi “Tramvay Problemi”ni konu alan bu oyunda her tur değişen takımlar ve bir hakem var. Takımlar taraflarına iyi ya da kötü insanlar ekleyerek hakemin kendi taraflarındaki insanları hayatta bırakmasını sağlamaya çalışıyorlar. Her seferinde bir puan alıyor, takımları ve hakemi değiştirerek devam ediyor oyun. Oldukça orijinal basit ama Cyanide&Happiness’a yakışır tarza eğlenceli bir oyuna benziyor.

On Mars – Vital Lacerda

Biraz da Marsta küp ittirelim.

Heavy Euro sevenlerin favori tasarımcılarından Vital Lacerda’nın sanatçı Ian O’toole ve yapımcı Eagle-Gryphon Games ile son işbirliği. Daha önce bu 3’lü Gallerist, Lisboa gibi benzersiz oyunları ortaya çıkardığı için bu oyunda da beklentiler oldukça yüksek. Bu kampanya da Mayıs ayında yaklaşık 1 milyon USD toplamıştı. Mars temasında çok oyun yapıldı ama bugüne kadar konunun ağırlığının hakkını veren karmaşıklıkta tematik bir euro çıkmamıştı. Vital Lacerda sıradaki oyununun her zaman favori oyunu olduğunu söylemişti, bakalım sevenleri de bu oyun ellerine ulaştığında aynı şeyi söyleyecek mi yakında göreceğiz.

 

 

 

Kaynaklar:
Kickstarter
https://www.biggercake.com/
https://www.thecrowdfundingcenter.com/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin