Geçtiğimiz hafta kutu oyun dünyasında yaşanan gelişmelerle Meepspaper no: 3 karşınızda!

Divinity Original Sin Masaüstüne Geliyor!

Divinity Original Sin serisini sevenler için güzel bir haberimiz var. Çok beğenilen video oyunu kutu oyun olarak yeniden tasarlandı ve Kickstarter’a sunuldu. Oyun beklendiği gibi oldukça fazla ilgi gördü ve ilk günden fonlandı.

 Divinity Original Sin the Board Game
Divinity Original Sin Kutu Oyunu

Kutu oyun versiyonu video oyunu ile paralel ilerlemekle birlikte doğal olarak bazı farklılıklar da barındırıyor. Kutu oyununmuz yine Rivellon dünyasında geçen epik bir macera oyunu. 1-4 oyuncu arasında oynanabiliyor ve oyuncular kahramanlarını yaptıkları seçimler ile yönlendirip taktiksel bir savaş veriyorlar. Yaptıkları seçimler daha sonraki seçimlerini ya da olayları etkileyebiliyor. Bu anlamda hikayesel bir tür Legacy oyunu da denilebilir. Chronicle Sistemi sayesinde oyuncuların yaptığı seçimler sadece kendi hikayelerini değil tüm Divinity evreninin geleceğini de etikiliyor. Chronicle Sistemini kısaca özetlemek gerekirse; oyunun her kopyasında, oyun esnasında yaptığınız seçimleri Lynnvander Studios’taki geliştiricilere sunmanıza olanak sağlayan benzersiz bir tek kullanımlık kod bulunuyor. Oyun geliştiricileri oyunculardan gelecek bu bilgilerle oyunun hikayesini devam ettiren bir sonraki ek pakette neler olacağını belirleyecekler. Oyun hakkında daha fazla bilgi almak için oyunun BGG ve Kickstarter sayfalarına göz atabilirsiniz.

Sniper Elite Kutu Oyunu Kickstarter’da

Bu haftanın bir diğer video oyun uyarlaması da Sniper Elite. Çok sevilen video oyunun masa üstü uyarlaması Rebellion Unplugged etiketiyle Kickstarter’a 2020 yılında sunulacak. Yapılan ilk açıklamalara göre oyun 2 ila 4 oyuncu için rekabetçi bir gizli aksiyon seçme oyunu olacak. Oyunun tasarımcıları ise Roger Tankersley, David Thompson. David Thompson aynı zamanda 2019’un en dikkat çekici oyunlarından olan Undaunted: Normandy kutu oyunun da tasarımcılarından.

Sniper Elite Board Game Cover
Sniper Elite kutu oyun kapak tasarımı.

Oyun hakkında bilgiler şimdilik bu kadar. Önümüzdeki aylarda oyunla alakalı gelişmeleri Meepspaper yayınlarında işlemeye devam edeceğiz.

Satranç ve Poker’i birleştiren yeni bir oyun: CHOKER

Yüzyıllardır milyonlarca oyuncu tarafından oynanan satranç belki de varyetesi en çok denenen oyunlardan da birisi. Gittiğiniz her oyun fuarında en az bir tane Satranç varyantı görürsünüz. Queenside Games firması da oldukça değişik bir satranç varyantı sunan bir App geliştirmiş; Choker. Choker satranç (Chess) ve pokeri (Poker) birleştiren bir varyant. Varyantı geliştiren ekibin içinde Hikaru Nakamura ve Anna Rudolf gibi satrancın iki önemli ustası da bulunuyor.

Choker
Choker Arayüzü

Basitçe anlatmak gerekirse oyuna tahtada bir adet piyon ve şah ile başlıyorsunuz. Daha sonra poker mekanikleri kullanarak tahtada daha fazla parça ekleyebiliyorsunuz.

Daha detaylı bilgi ve kurallar için geliştiricinin sitesini takip edebilirsiniz.

Venice Kutu Oyunu Kickstarter’a Sunuldu

1500’lerde Venedik, varlıklı ve güçlü tüccarların ticaret yapatığı güzel bir şehir. Tüccarlar bir yandan daha fazla para kazanıp, nam salmaya çalışırken bir yandan da engizisyonun dikkatini çok fazla çekmemeye çalışıyorlardı. Daha fazla para ve şöhret üzerinize çevrilen daha fazla göz demekti…

Venice Kutu Oyunu
Venice Kutu Oyunu

Venedik Braincrack Games tarafından Kickstarter‘a sunulan, Andrei Novac, David Turczi’nin tasarladığı 1-5 kişi arasında oynanabilen orta apırlıkta bir Eurogame. Yukarıdaki tanımda da bahsettiğimiz gibi oyunda 15. yüzyıl Venedik şehrindeki tüccarları canlandırıyoruz. Amacımız daha fazla para ve prestij kazanırken bir yandan da acımasız engizisyon’un takibinden mümkün olduğunca uzak durmak. Oyun bir bakıma yine aynı firmanın 2019 çıkışlı Ragusa oyununun manevi bir devamı niteliğinde.

The Great Wall 2020’de Geliyor

The Great Wall, engine building* mekaniğini kullanan yeni bir asimetrik işçi / asker yerleştirme oyunu olarak Awaken Realms firması tarafından Kickstarter’a sunuldu ve rekor denilebilecek bir seviyede fonlandı.

the great wall artwork
The Great Wall

The Great Wall oyununda her oyuncu, istilacı Moğol ordularına karşı topraklarını savunmaya ve bir Çin Seddi inşa etmeye çalışan eski bir klanı kontrol ediyor. Her oyuncu oyunu bireysel olarak kazanmaya çalışırken, istilacı ordulara karşı diğer oyuncularla işbirliği yapmayı seçmek zorunda kalıyor. Her bir klan, seçtiği lider aracılığıyla birbirinden farklı özelliklere sahip oluyor ve bu farklılıklar oyun ilerledikçe artıyor. Oyun hakkında daha fazla bilgi için Kickstarter sayfasına ve BGG sayfasına bakabilirsiniz.

Pandemic Story Mode (Season 1)

Suudi Arabistanlı BGG kullanıcısı Ali Karar (karar2k), Pandemic ana oyunu için bir hikaye modu yayınladı. Fanmade olan bu hikaye modunda birbirini takip eden 15 farklı seneryo var. Oynanışa yeni bir heyacan getiren bu döküman geçtiğimiz hafta BGG’de en çok indirilen dökümanlardan biri oldu ve BGG tarafından haftanın dosyası olarak seçildi. Pandemic Story Mode varyantına linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Pandemic Story Mode
Pandemic Story Mod

Meepspaper bu haftalık bu kadar. Önümüzdeki hafta yeni haber ve gelişmelerle yeni bir Meepspaper yayınında görüşmek üzere!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin