Geçtiğimiz hafta kutu oyun dünyasında yaşanan gelişmelerle, Meepspaper no.2 karşınızda!

Zombicide: Night of the Living Dead

Zombicide‘ın 2. baskısı için yürütülen kampanya geçtiğimiz hafta başarılı bir şekilde sona erdi ve CMON limited serinin sıradaki oyunu için ilk teaser’ı yaptı. Sıradaki Zombicide oyunu çok ünlü bir filmin lisansını kullanacak; Night of The Living Dead.

George A. Romero’nun 1968 yapımı kült filmi Night of The Living Dead zombi kıyameti olarak adlandırılan türün öncüsü olarak bilinir. Pek çok farklı medyada sayısız uyarlaması yapılmış olan film, bu sefer de kutu oyun dünyasında zaten kendisinden ilham almış olan Zombicide oyunu uyarlaması ile karşımıza çıkacak; Zombicide: Night of the Living Dead

Şimdilik çok fazla ayrıntı bulunmamakla birlikte, kooparatif senaryoların olduğu ve büyüyüp zorlaşan zombi saldırılarının olduğu bir oyun olacağı neredeyse belli gibi. Oyunun diğer Zombicide oyunları ile uyumlu olup olmayacağı ise henüz belli değil. Oyunun çıkış tarihi ise tahmini olarak 2020’nin son çeyreği olarak gözüküyor. CMON Limited‘in yayınladığı teaser videosu sade ama oldukça güzel. Oyunla alakalı daha fazla gelişme olduğunda gelecek Meepspaper yayınlarında bu içeriklerini sizlerle paylaşacağız.

Gangster’s Dilemma

Sagrada ve diğer pek çok kutu oyunun tasarımcıları olan Adrian Adamescu ve Daryl Andrews ikilisi 2020 yılında yepyeni bir projeyle geliyorlar; Gangster’s Dilemma. Oyunun 9 Ocak 2020’de Eagle-Gryphon Games etiketiyle Kickstarter kampanyasına başlaması ve hemen finanse olması bekleniyor.

Gangster’s Dilemma oyunu 3-7 kişilik bir grup oyunu. Oyuncular bir grup gangsteri kontrol ederek bir mafya babasının gözüne girmek için bir takım görevler yapıyorlar. Oyunun isminden de anlaşılacağı gibi bazen mantıklı kararlar almak varken, diğer insanlar işbirliği yapmamaya karar verdiklerinde ortaya çıkan “Mahkumun İkilemi” teoreminden esinlenilmiş bir oyun.

Gangster's Dilemma kapak görseli.
Kwanchai Moriya tarafından hazırlanan kapak görseli.

Oyun hakkında bilgiler sınırlı olsa bile, firmadan yapılan açıklamalar ve teaser’lardan anladığımız kadarıyla bolca blöf, akıl oyunu ve ihanet içeren bir oyun ile karşı karşıyayız. Oyun hakkında yayınlanan tek görsel ise Kwanchai Moriya tarafından hazırlanan kapak görseli.

Bol Minyatürlü Alan Kontrolü Oyunu: Titans

17. yüzyıl Avrupası. Ülkeler büyük bir savaş halinde ve devasa ordular toprakları yakıp geçiyor. Ordu kumandanları efsanevi Titanların da yardımıyla rakiplerine üstünlük kurarak topraklarını genişletmeye ve yönetmeye çalışıyorlar. Go on Board firmasının yeni oyunu Titans‘ın konusu kısaca böyle.

Titans masada oldukça güzel duruyor!

Oldukça başarılı bir Kickstarter kampanyası geçiren Titatns, Lukasz Wozniak’ın tasarladığı, 1-4 oyuncu arasında oynanabilen bol minyatürlü, büyük bir haritaya sahip, kart çekmeli ve yaklaşık 3 saat süren bir alan kontrolü oyunu. Bütün bu haritada dönen savaşı ilginç kılan şey ise gerçek tarih ile mitolojinin harmanlanmış olması. Bu yazının yazıldığı sırada kampanyanın bitmesine 3 gün daha vardı ve KS kampanyası yaklaşık olarak beklenenin 2 katı bir bütçeye ulaşmıştı.

1941: Race to Moscow Kickstarter’da

İkinci Dünya Savaşı. Almanya ve Rusya’nın saldırganlık karşıtı bir antlaşması var. Ancak, Almanlar, Ruslara karşı oldukça temkinli ve bu antlaşmanın yakın zamanda sona ereceğini düşünüyor. Almanlar, böyle bir durumda gafil avlanmak yerine ilk saldırıyı düzenliyorlar ve Rus topraklarının kalbine doğru dalarlar ve olaylar gelişir.

1941: Race to Moscow PHALANX firmasının 4 kişiye kadar oynanabilen ve yaklaşık 2 saat süren yeni savaş oyunu. Oyunun tasarımcısı yine aynı konseptteki, oyunun öncüsü diyebileceğimiz 1944: Race to the Rhine oyunu da tasarlayan Waldek Gumienny.

Oyun Kickstarter’a sunulduktan kısa bir süre sonra fonlandı. Türe ilginiz varsa ve siz de oyunu almak istiyorsanız kampanyanın bitmesine daha 16 gün var.

BGG.CON 2019 Dallas’ta Gerçekleştirildi

BGG.CON bu sene 20-24 Kasım tarihleri arasında, 5 gün boyunca Dallas’ta Hyatt Regency otelinde yapıldı. Katılımcılar 5 gün boyunca bir yandan en son çıkan oyunları satın alıp oynama şansı bulurken, bir yandan da kutu oyun dünyasına dair en son gelişmeleri takip edip, fuara katılan tasarımcıların ve konuk konuşmacıların söyleşilerine katıldılar.

Fuarın bu seneki özel konuklarından bazıları şöyleydi;

Chad Jensen’e Veda

Meepspaper bu haftayı üzücü bir haberle noktalıyor. Combat Commander serisi, Dominant Species, Urban Sprawl ve daha bir çok oyunun tasarımcısı Chad Jensen uzun süredir savaştığı hastalığına maalesef yenik düştü. Meepublic olarak kendisine oyun dünyasına kattıkları için teşekkür ediyor ve sevgiyle anıyoruz. Well played Mr. Jensen!

Chad Jansen

Önümüzdeki Meepspaper yayınında görüşmek üzere hoşçakalın!

 

 

 

 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin