O zaman sizi 16 Kasım sabahına kadar BoardGameGeek Secret Santa‘ya alalım!

Katılım çok basit, 16 Kasım’a kadar aşağıdaki basit formu dolduruyorsunuz.

Sonrasında yapmanız gereken iki şey var. Tahminen 18 Kasım’da size hedefinizi belirten bir mesaj gelecek. İlk olarak sizin hedefinize bir hediye göndermeniz gerekiyor. İkinci yapmanız gereken ise sabırla sürpriz hediye oyununuzu beklemek 🙂

BoardGameGeek Secret Santa bir BGG geleneği. Amaç her sene insanların birbirine hediye oyun göndererek sene sonu kutlaması yapmak ve birbirini mutlu etmek. BoardGameGeek Secret Santa linkinde de belirtildiği gibi asıl amaç hediye vermek. Bu geleneğin kaç sene önce başladığını yazmamışlar ama 10 seneden fazla katılan insanlar tanıyorum. Geçen sene dünya çapında 3000 kişinin katıldığını belirtmekte yarar var.

Aslında “Secret Santa” Amerika’da büyük ailelerde ve ofislerde yaygın bir adet. Herkes herkese hediye almakla uğraşacağına (ve büyük patrona ne hediye alacağım şimdi diye düşünmekle uğraşacağına) herkese hediye alacağı bir kişi belirleniyor ve hediye için alt (ve bazen üst) limit belirleniyor. Bunun not secret Santa, Dirty Secret Santa vb. değişik çeşitleri mevcut.

BGG SS’ya katıldığınızda sizden bazı beklentiler var. Öncelikle BGG’deki wishlist’inizi güncellemeniz isteniyor ki size hediye alacak kişi ne tür oyunlar istediğinizi bilsin. Wishlist’inize https://www.boardgamegeek.com/wishlist/<kullaniciadi> adresinden ulaşabilirsiniz. Wishlist’inize mantık çerçevesinde oyunlar koymanız, değişik fiyat seviyelerinde oyunlar belirtmeniz yararlı olacaktır, çünkü BGG SS’de limit posta dahil 50$. Her ne kadar bu alt limit olsa da wishlist’inize 20 tane 100$+ oyun koyarsanız size hediye alacak kişinin bunların hiçbirini alamamasına şaşırmayın.

Hedefiniz size iletildikten sonra en önemli beklenti tabi ki hedefinize hediye göndermeniz. Size çıkan hedefin nerede yaşadığına bağlı olarak çok farklı maceralar yaşayabilirsiniz. Gümrük vergileri Türkiye’den yüksek olan ülkeler (örneğin Brezilya), İngilizce web sitesi olmayan ülkeler (örneğin Rusya), Kuzey veya Güney Kutbu gibi seçenekler mümkün ve gerçek. Ama tabi bunlar gözünüzü korkutmasın, BGG’de özellikle SS konusunda ciddi bir dayanışma var ve biraz araştırarak o ülkeden size yardımcı olacak kişiler bulabilirsiniz. Bu konuda bazıları güncel, bazıları eski gönüllü listeleri bile mevcut (unutmadan Türkiye gümrük bilgilerini ve internetten satış yapan yerli dükkanları güncellemem lazım…)

Her ne kadar hediye limiti posta dahil 50$ olsa bile eğer bütçeniz elveriyorsa daha fazla harcamanıza engel yok. Eğer daha fazla harcamanız mümkün değilse bile hedefinize güzel bir kartpostal veya küçük ve kişisel bir hediye postalayabilirsiniz. Önemli olan maliyet değil 🙂 Hediyenizi satın alıp gönderdikten sonra faturasını BGG SS 2019 için belirlenecek eposta adresine göndermeyi unutmayın.

BGG SS, bir alışveriş olayından çok benim 9 senedir her sene iple çektiğim ve çok severek katıldığım uluslararası bir arkadaşlık zinciri. Sadece hediye göndermekle yetinmeyip hedefinizle kimliğinizi belli etmeden yazışabilir, onun oyun zevkleri hakkında daha çok bilgi edinebilirsiniz. Bunu abartıp arabayla birkaç yüz km gidip hedefine hediyesini elden teslim edenler bile var. Merak edenler için buyrun:

Burada zaman nedeniyle detaylarına giremediğim BGG SS adetleri de var, profilinizden Santa’ya 2019’da iyi bir çocuk olup olmadığınızı anlatabilir (gavur Christmas adetleri), hedefinize Santa’dan mesajlar yazıp hediyesini haketmesi için bilmeceler gönderebilir, hedefinizin hediyesini eğer varsa yakınındaki bir oyun dükkanından sipariş edip özel paket yaptırabilirsiniz. Hedefinizle ve Santanızla ne kadar iletişime geçeceğiniz size bağlı. Tabi Amerika’daki bazı hedeflere Amazon Prime sağ olsun, hedeflerin açıklandığı 16 Kasım gününde hediyelerinin ulaştığı durumlar da olabiliyor. Bazı insanlar hiç yazıp çizmeden oyun göndermeyi ve almayı tercih edebiliyor.

Önceki senelerde kime neasıl hediyeler gelmiş görmek isterseniz 2018 gelen hediyeler listesine buyurun. Liste uzun ama Türkiye’den katılımcılar da bulacaksınız. 🙂

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin