18.yy Avusturya-Macaristan imparatorluğu başkenti Viyana. 30 yıl savaşları sonrası Avusturya-Macaristan’ın gücü zayıflamış olsa da hâlâ Hristiyan dünyasının Müslüman dünya karşısındaki duvarı görevini görmektedir. Politik arenada olaylar her zamanki gibi büyük şiddetinde devam etmekteyken, Viyana soyluları ve sosyetesinin en yeni âdeti (ve birbirine hava atma yöntemi) Avrupa’daki en kıymetli bestecilerini bulup, onları destekleyip, sonra da eserleriyle Viyana’da konser verdirtmek olmuştur (tabii sonra da bak bu adamı ben buldum, ben besledim diye gururla övünmek).

Viyana konserleri 17XX’ler (temsîlî)

Klasik müzik genelde karşımıza bir kutu oyunu teması olarak çıkmıyor. Belki de kutu oyuncuları ve tasarımcıları daha modern müzik dinleyen insanlar olduğundan, ya da bu temayla ne yapabiliriz sorusuna güzel bir cevap bulunamadığından (belki de bu temanın benim dikkatimi şu ânâ kadar çekmemiş olduğundan) mıdır pek bilinmez. Frank Liu ve Hung-Yang Shen belli ki klasik müzik konusunda epey meraklı tasarımcılar. Bu tema üzerine nasıl bir şey yapalım diye çalıştıktan sonra karşımıza Symphony No. 9 ile çıkmışlar. Temel olarak Symphony No. 9 açık artırma ve kaynak alma mekaniğine sâhip hafif ağırlıkta bir oyun. 6 turda bestecilere destek çıkıp, onların kompozisyonlarını alıp, bestelerini konserlere çıkartıp, Viyana sosyetesinin en “sanatçı-dostu” ailesi olmaya çalışıyoruz.

Oyun 6 turdan ibâret, her turda da 2, 3 ya da 4 adet küp alıyor, sonra da 1 kapalı açık artırmaya giriyoruz. Göründüğü gibi yapabileceğiniz hareketler oldukça basit ve net. Tur bize geldiğinde önce istediğimiz 1 bestecinin 2 küpünü ya da 2 bestecinin birer küpünü alıyoruz, (küp = bestecinin destek olmak). Herkes bu ilk iki küplerini aldıktan sonra, gene aynı tur sırasıyla her oyuncu isterse 4 paraya üçüncğ bir küp alıyor (istediği bestecinin). En son olarak da her oyuncu 8 paraya dördüncü bir küp daha alabiliyor. Bundan sonra her besteci kendisinin en çok kübüne sâhip olan oyuncuya “Zat-ı şahânelerinizin bu âciz kulunuza verdiği büyük desteklerin karşılığında, şu bestemizi hediye kâbilinden sizlere takdim ederiz” deyip, 1 beste pulunu ona veriyor. Sonraki adımda her bestecinin son bestelediği eserlerin kalitesine bakarak, onları sıralıyoruz. Eserleri en kötü olan iki bestecinin kiralanması çok ucuz olurken, eseri en kaliteli olan besteci en pahalısı oluyor. Ortada kalan 3 besteci da orta bir fiyat kategorisine yerleşiyor. Burada açık artırma safhasına geçiyoruz. Her oyuncu eline bir miktar parayı kapalı bir şekilde alıp bir kapalı açık artırmaya giriyorlar. Tüm oyuncuların ödedikleri toplam paraya göre bu 3 kategorideki besteci gruplarından bir grubu seçilip eserleri o sene Viyana’da konser vermeye seçiliyor, konser hangi bestecilerin eserleriyle yapıldıysa o bestecinin küplerine sâhip olan oyuncular belli miktarda para kazanıyorlar. Bu şekilde tur bitiyor ve oyun bir sonraki turla devam ediyor. Altıncı turun sonunda da her oyuncu elindeki beste pullarına ve parasına göre puan kazanıyor. Temel olarak oyunun kuralları bu kadar sâde ve kısa.

Hesap kitaptan saçı başı karışmış, kafasını bile kaldıramayan mahfolmuş oyuncular

Teorisi böyle peki pratiğe gelince ne oluyor acaba? Turdaki o küpler alınırken, de kapalı açık artırma esnasında da devamlı diğer oyuncuların ne düşündüklerini, ne tür hamleler yapabileceğini takip etmek durumundasınız. Dinamik olarak her oyuncunun tercihine göre sizin davranışlarınız değişmesi gerekiyor, adapte olamayıp inatçılık yaparsanız büyük risk alıyorsunuz. Yâni oyun büyük oranda taktiksel diyebilirim. Sizden sonraki oyuncuların ne yapabileceğini hesap etmek durumundasınız kezâ besteler oyunda ana puan alma yöntemiyken, konserlerde kazanmak da tek para kazanma yöntemi. Bu sebeple de oyuncular arası etkileşim epey yüksek diyebilirim.

Beste pullarının arkası: üstte Haydn, altta Mozart bestlerinden

Oyunun parçaları oldukça güzel, birçok parça oyundaki bestecilerin kendi eserleri ve hayatlarına göre tasarlanmış; her sanatçının senfonilerinin kalite değerleri o sanatçının gerçekte senfonilerinin beğenilmesine göre, asıl puanlamanın yapıldığı kompozisyon pullarının arkasında da her bestecinin kendi bestelediği senfonilerden bir kısım yazılmış. Belli ki tasarımcılar klasik müzik ile epey âşinâ, epey dikkat etmişler. Bir tek beste pullarının puana dönüşme formülleri hâriç oyundaki her şey temaya oldukça uygun. Ne kadar alâkasız derseniz, örneğin bir puanlama formülü oyun sonunda ölmüş olan besteci adedine göre puan veriyor !?!? Bir dakika, bu kadar sâkin oyunda bir anda ölüm ne alâka derseniz, bütün küpleri bitmiş olan besteci artık hayatının en son eserini, “9. Senfonisini” yapıp hayâta vedâ ediyor. Sonraki turlarda da ölmüş olduğu için yeni beste pulu veremez hâle geliyor.

Endüstri mühendisliği bölümlerinde optimizasyon derslerinde kullanılabilecek bir kutu içeriği

Oyunun kutusu tam olarak oyun parçalarının sığacağı şekilde tasarlanmış, ne eksik ne fazla. İlk başlarda oyunun parçalarını kutuya koymak için ufak bir yerleştirme optimizasyonu kasmak durumunda kaldım ama 2-3 sefer sonra alışıyorsunuz. Sonra kutu ufaklığından ötürü de taşıması çok rahat oluyor.

Anlatması kısa, teması yerinde hafif ve oyuncu etkileşimi yüksek bir oyun Symphony No.9. Oyuncuların davranışlarına acayip bağlı bir şekilde oyunun gidişâtı değişebiliyor. Dolayısıyla farklı gruplarda epey farklı tecrübeler yaşatabilecek bir oyun (bir oyunda hiçbir besteci ölmezken, bir diğer oyunda 3 besteci ölebiliyor). Oynama süresi de 4 yeni oyuncuda bile 60-90 dakika içinde kalıyor. Benim için Essen 2018’in gizli hazinesi oldu doğrusu. Oyunun tek sıkıntısı, üretici firmanın pek bilinmeyen bir firma olmasından, oyunun kendisinin maalesef zor bulunuyor olması. Teknik olarak kritik yapmak gerekirse, ben hep beste pulu almaya odaklanarak oynadım ve genelde de iyi puanlarla bitirdim ya da kazandım. Öte yandan eserlerinin puanlarına göre oynayıp, en fazla parayı ben kazanayım yarışına girmek sanki çok yararlı bir strateji olmuyor, ya da iyi becerenini görmediğim için kötü olduğunu düşünüyorum.

https://boardgamegeek.com/boardgame/244141/symphony-no9

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin