En iyi 6 Başlangıç Oyunu

Başlangıç oyunundan kasıt nedir? Hobiye başlangıç gibi düşünebilirsiniz. Daha önce kutu oyun tecrübesi olmayan veya parti oyunu dışında oyun oynamamış, çok da gamer olmayan aile veya arkadaş çevresine oyun oynatmak için ideal adaylar bu oyunlar. Aynı zamanda kısıtlı süre, veya daha fazla sohbete zaman ayırıp yanında bir oyun oynamak istediğinizde de seçebileceğiniz ideal oyun adayları. Hepsinin Boardgamegeek’teki puanı, sıralaması yüksek, karmaşıklık seviyesi 5 üzerinden 2’nin altında(başka bir değişle kuralı az ve hızlıca öğrenilebiliniyor). Hepsinin anlatım süresi maksimum 10-15 dakikayı geçmez. Oyun süreleri de 1 saati geçmiyor, çok uzun süre ayırmanız gerekmiyor. En az bu faktörler kadar önemlisi benim ve diğer Meepublic-an’ın  defalarca sıkılmadan oynadığı oyunlar.
(2 kişilik oyunları bu listenin dışında tuttuk, onun için de ayrı listemiz yakında gelecek 😉 )

Azul

BGG puanı 7.9, karmaşıklık 1.8/5

Portekiz’in meşhur Azulejo olarak bilinen desenli çini desenlerinin kullanıldığı bu oyunda her oyuncu ortadan renkli pullardan toplayıp kendi tahtasını diğer oyunculardan daha iyi bir şekilde doldurmaya çalışıyor. Oyun soyut ama rengarenk taşları ile oldukça hareketli bir görünümü var masada. Başka oyuncuları ve ortadaki pulları takip etmenin önemli olduğu bu oyun genelde 1 saati geçmiyor, 2-4 kişi arası oynanabiliyor.

 

Ticket to Ride Europe

BGG puanı 7.6, karmaşıklı 1.95/5

En meşhur tren oyunu olan ve bir çok farklı versiyonu olan Ticket To Ride’ın bu versiyonunda Avrupayı baştan başa demirağlarla donatıyoruz. Her oyuncunun kendi demiryolu ağını oluştururken belli bölgeleri birbirine bağlamayı hedefliyor. Bir yandan kendi ağınızı bir yandan da rakibinizin sizin yolları kapatmamasına dikkat etmeye çalışıyorsunuz. Kolay öğrenilen, oldukça akıcı bir oyun.

 

 

Splendor 

BGG puanı 7.5, karmaşıklık 1.81/5

Rönesans Avrupasında soylular için mücevher hazırlayan kuyumcular olarak prestij kazanmaya çalışılıyor. Ortadaki görevlerden her oyuncu birbirini takip ederek diğerlerinden önce soyluların talep ettiği işleri tamamlamaya çalışıyor. Çıktığı yıl Avrupa’da ve Boardgamegeek sitesinde de aile oyunu ve/veya başlangıç seviyesi oyun kategorilerinde sayısız ödül almıştı. Oyunun çok kolay anlaşılır olup yine de belli bir derinliği olması ile ve poker fişine benzer fişleri kullanarak standartta kullanılan plastik küp ya da pullardan farklı bir his sağlayarak diğer oyunlardan ayrışmıştı.

 

Carcassonne 

BGG puanı 7.4, karmaşıklık 1.92

1990 sonrası çıkan modern oyunlardan, Settlers of Catan’dan sonra açık ara en çok satmış olan ve oldukça güzel bir şehir kurma oyunu. 2-5 kişi arası oynanabilen, ve oyuncu sayısına göre oyun keyfinden hiç bir ödün vermeyen bir oyun. Oyun geliştikçe Fransa’daki ortaçağ şehri Carcassonne’un bir versiyonunu önünüzde oluşmasını izlemek de ayrı bir keyif veriyor. 

 

 

 

Colt Express 

BGG puanı 7.2, karmaşıklık 1.81

Bu listedeki oyunlardan en fazla oyuncular arası etkileşim olan ve aynı zamanda da en tematik olanı. Hey oyuncu vahşi batıda soygun için trene atlamış olan bir haydutu oynuyor. Trene binildikten sonra saflar değişmiş, herkes kendi cebini doldurup kaçma peşinde. Başka oyuncuları vagondan vagona atabiliyor duellolara kalkışabiliyorsunuz. Masadaki model tren çok yer kapladığından her yerde oynanamayabilir ama olduğu yere eğlence taşıyacağı                                                                                garanti.

Port Royal 

BGG puanı 7.4, karmaşıklık 1.61/5

“Push-your-luck”(şansını zorlama) mekaniği oldukça verimli ve sade bir şekilde kullanan hızlı ve eğlenceli bir oyun. Oyun ne kadar şansını zorlama üzerine olsa da tamamen şansa dayalı değil. Her tur oyuncular Karayipler’de hazine kovalayarak ve başka korsanlarla dozunda muhattap olarak kazancını en yüksek seviyeye çıkarmaya çalışıyor. Ama şansını çok zorlayan hiç bir kazanç sağlayamadan turunu boş geçiyor. Bu listedeki aynı zamanda en kolay taşınabilir oyun olarak size çok daha fazla eşlik etme şansına sahip.

 

Oyunları almak için Amazon’a veya Türkiye’de olanlar için Neotroy Games’e bakabilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi buraya girin